KOMENTÁŘ: Zemřel muž, který Bushovi poradil invazi do Iráku

  11:14aktualizováno  11:14
Fouad Ajami před více než deseti předvídal, že Iráčané budou americké vojáky vítat s nadšením a jeho radám naslouchal i tehdejší prezident Bush. V pondělí tento významný arabský intelektuál zemřel. Američanům i Arabům však osobnost jeho formátu bude chybět, píše redaktor MF DNES Teodor Marjanovič.

Iráčané americkou invazi vítali. Jásot však trval jen chvíli. | foto: Reuters

Svým optimismem a odporem k ukřivděné, přemrštěné kritice USA byl vzácným zjevem mezi arabskými intelektuály na amerických univerzitách. I proto si jej svého času pozvala do Bílého domu také Condoleezza Riceová, hlavní zahraničněpolitická poradkyně prezidenta George W. Bushe.

Zajímalo ji, jak budou v situaci po teroristických útocích z 11. září 2001 Arabové reagovat na kroky podnikané Spojenými státy na Blízkém východě. Podobně jej tehdy o radu žádali jiní klíčoví lidé kolem Bushe, například viceprezident Dick Cheney, vlivný náměstek ministra obrany Paul Wolfowitz, nebo později i legendární americký velitel v Iráku generál David Petraeus.

Fouad Ajami, jenž zemřel ve svém letním domě v americkém státě Maine, předvídal, že Iráčané uvítají americkou invazi v roce 2003 nadšením. Budou vděčni za to, že je zbaví diktátora. Což se i stalo, jenže jásot trval jen chvíli.

Lítostivá velmoc

Ajami svou chybu uznal. V roce 2006 napsal: "Cizí velmoc, která dokáže společnosti zbavovat starých okovů, jakož i pout úzce vymezených identit, se ocitla v osidlech kultury určené sektářskými loajalitami. Primárně optimisticky nastavená Amerika narazila v zemi, uvázlé v lítosti." Názorová chyba, které se dopustil, spočívala zkrátka v tom, že Arabům a jejich lidské touze po svobodě zjevně věřil víc, než oni sami toho byli schopni.

Boje v Iráku

Má to Ajamiho úsudek diskvalifikovat v očích budoucích generací? To se bude na univerzitách po světě řešit ještě dlouho. Vtip je v tom, že pouze na tohle svést jeho význam by bylo tuze plytké. Tím, co dost často určuje nastavení dnešních intelektuálních veličin původem z exotických krajů či kulturních okruhů, je sebelítost, třeba ohledně údajného přetrvávajícího kolonialistického přístupu Západu ke zbytku světa.

Platí to o známém Ajamiho názorovém protivníkovi a guru západních sebemrskačských názorových tendencí Edwardu Saidovi, jakož nakonec i o Noamu Chomském, jenž nedávno zavítal do Česka, aby opět, jako už tolikrát, vykydal hnůj na západní společnost, do níž se narodil.

Ajami, jenž podobně jako oni učil na nejvěhlasnějších amerických univerzitách, psal do všech důležitých novin a televize si jej zvali do debat jako experta, byl však jiný. Aniž by se odrodil své původní vlasti, miloval Ameriku a Západ. A to bez špetky sebelítostivého cynismu.

„Obama se vzdal role světového vůdce“

Ale musel se k tomu propracovat. Narodil se v šíitské rodině usídlené nedaleko libanonského Bejrútu. Zažil izraelská bombardování. Proto když před takřka půlstoletím dorazil do USA na studia, hájil ještě protiizraelské postoje. Jednou v roce 1978 se takhle například názorově střetl s tehdy osmadvacetiletým Benjaminem Netanjahuem, dnešním premiérem židovského státu. Existuje o tom pozoruhodný videozáznam dostupný na serveru Youtube (podívat se na něj můžete zde).

Jenže Ajami posléze dospěl k názoru, že Izraelci jsou nenávidění především proto, jak nastavují Arabům zrcadlo. Obrovská početní a zbrojní arabská přesila není schopná převálcovat státeček o několika milionech. Arabští lídři se podle Ajamiho vždy styděli tohle před svými národy veřejně uznat.

Ve svém posledním textu, zveřejněném před pár dny v listu The Wall Street Journal, Ajami vinu za současný kolaps v Iráku svaluje na premiéra bagdádské vlády Núrího Malíkího a zejména na Baracka Obamu, jenž podle něj utekl před odpovědností zafungovat jako globální lídr.

"Svou neochotou nasadit americké vojsko na záchranu syrských dětí, či vytáhnout Irák z nebezpečí občanské války, se vůdce svobodného světa své role opět jen vzdává," podotkl Ajami (placený článek je dostupný zde).

Možná si kdekdo nad těmi slovy pomyslí, ať vážený profesor radši mlčí, protože Irák se začal hroutit už za Bushova "globálního lídrovství", jemuž on svou radou napomáhal. Jistě, to je slovo do pranice. Ale opět, je tím Ajamiho kritika Obamy předem diskvalifikovaná?

Co když má pravdu, že váhavý a zjevně dost nekompetentní Obama zkazil to, co se Bushovi podařilo horko těžko nakonec v Iráku zachránit? Podobně se lze ptát: Ajamiho apel na to, aby se Arabové nezaslepovali sebelítostí, pitváním dávných křivd a nářkem nad existencí Izraele, chod dějin nezměnil. Ale kde je dnes nějaký další Arab, který by zastával takovou duševní očistu?


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Drony útočí. Trápení se vznášedly se přeneslo i na singapurské letiště

Letiště v Singapuru na archivním snímku.

Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer částečně omezit provoz kvůli přítomnosti neznámého bezpilotního...

Islám na francouzských koupalištích. Muslimky bojují o právo nosit burkiny

Muslimky si na protest oblékly do veřejného plaveckého bazénu burkiny...

V souvislosti s vlnou extrémních veder se ve Francii opět rozhořela debata o zákazu takzvaných burkin. Muslimské ženy...

Ruský soud poslal Poláka do vězení za špionáž. Pokoušel se vyvézt rakety

Ruské protiletadlové raketové systémy S-300 (R) a S-400 (L) na vojenské...

Soud v Rusku poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt součásti systému...

Najdete na iDNES.cz