Zemřel Edmund Hillary, první pokořitel Everestu

  7:08aktualizováno  7:41
Ve věku 88 let zemřel novozélandský horolezec sir Edmund Hillary, první doložený pokořitel Mount Everestu. V aucklandské nemocnici podlehl infarktu. Na nejvyšší horu světa vystoupil v květnu 1953 s Šerpou Tenzingem Norgayem.

Edmund Hillary na snímku z ledna 2007. | foto: Wayne DroughtReuters

Slavný horolezec se už nějakou dobu necítil dobře, podle médií trpěl zápalem plic. Zemřel dnes ráno v devět hodin místního času (ve čtvrtek ve 21:00 SEČ).

"Tento legendární horolezec, dobrodruh a filantrop je nejslavnějším Novozélanďanem, který kdy žil. Ale především byl tím nejryzejším Kiwiem," prohlásila novozélandská premiérka Helen Clarková, když oznamovala smutnou zprávu o jeho úmrtí.

Dostali jsme ho, bastarda
Hillary coby člen britské výpravy vystoupil na vrchol světa s Nepálcem Tenzingem Norgayem 29. května 1953. Zatímco on pořídil na vrcholu vysokém 8 848 metrů několik Tenzingových fotografií, žádná fotografie Hillaryho z Everestu neexistuje, protože Šerpa fotografovat neuměl.

Úspěch lezců byl tak velký, že zastínil i korunovaci britské královny Alžběty II. o čtyři dny později. Jedno z jejích prvních rozhodnutí bylo udělení rytířského titulu Hillarymu, kterému tehdy bylo 33 let.

Edmund Hillary a Tenzing Norgay na snímku pořízeném v červnu 1953, zhruba měsíc po zdolání Mount Everestu.

O tom, kdo z obou horolezců vstoupil na vrchol planety jako první, Hillary dlouho mlčel a prozradil to až po Tenzingově smrti. V knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu napsal:

"Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa."

. INFOGRAFIKA

Hillaryho cesta na Mount Everest

Mezi přáteli komentoval zážitek prozaičtěji: "Tak jsme toho bastarda dostali!" Tenzing zemřel dvaasedmdesátiletý roku 1986 a Hillary až do vydání knihy vždy říkal, že vystoupili na vrchol společně.

Dobýval i pomáhal
Víc než na dobytí Everestu byl ale Hillary hrdý na to, co se mu podařilo učinit pro lidi žijící v horských oblastech Nepálu, odkud pocházel Tenzing. Pomohl pro ně založit školy, kliniky, letiště a nemocnice. V roce 2003 mu Nepál jako uznání jeho úsilí udělil čestné občanství.

Dobrodruh se zúčastnil také výprav na oba zemské póly a byl jediným Novozélanďanem, který se dostal za života na bankovku své země. Přesto byl mimořádně skromný a říkal, že je obyčejný chovatel včel.

Hillary se oženil s Louisou Roseovu, s níž měl tři děti. Manželka a dcera Belinda zahynuly roku 1975 při leteckém neštěstí. V sedmdesáti letech, v roce 1987, se Hillary oženil podruhé a vzal si vdovu po horolezci June Mulgrewovou. Padesáté výročí výstupu na Mount Evereset slavil roku 2003 v Nepálu už jako churavějící muž na kolečkovém křesle.

Přátelé popisují jeho nezdolné nadšení pro život i pro dobrodružství. "Všichni o něčem sníme, ale když měl sen Ed, zmocnila se ho ta jeho neuvěřitelná energie, šel a uskutečnil ho," řekl o něm před čtrnácti lety jeho dlouholetý přítel Jim Wilson. Dětem se to Hillary v roce 1998 pokusil vysvětlit takto: "Všechno souvisí s motivací. Jestliže něco opravdu chcete, budete na tom usilovně pracovat."

. Hillary o zdolání Everestu

"Ještě několik unavených kroků a pak už nad námi bylo pouze nebe. Žádné převisy, žádná poslední věž. Stáli jme společně na vrcholu. Bylo na něm dostatek místa tak pro šest lidí. Dobyli jsme Everest. Úcta, úžas, pokora, pýcha, nadšení - to jistě měly být zmatené pocity prvních mužů stojících na nejvyšším bodu Země, když se to nepodařilo tolika jiným před nimi. Ale já jsem cítil především úlevu a byl jsem překvapen. Úlevu proto, že skončila ta strašná dřina a protože jsme dosáhli nedosažitelného. A překvapen jsem byl tím, že se to podařilo mně, starému Edovi Hillarymu, včelaři, bývalé hvězdičce na základní okresní škole v Tuakau, pozdější nicce na aucklandském gymnáziu a pak ztracenému případu na univerzitě. Ten teď stál jako první na Everestu. Prostě jsem tomu nevěřil. Sundal jsem si kyslíkovou masku, abych mohl udělat několik fotografií. Nestačilo vyjít nahoru, museli jsme se vrátit s důkazem. O patnáct minut později jsme zahájili sestup."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 63 lidí, mezi nimi i děti

Zraněný muž v nemocnici po explozi v Kábulu, která zabila desítky osob.

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných, oznámilo afghánské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz