Zemětřesení v Itálii zabilo přes sto padesát lidí, počet mrtvých stoupá

  7:19aktualizováno  20:30
Střední Itálii zasáhlo nad ránem silné zemětřesení. Vyžádalo si nejméně sto padesát životů, na sto tisíc obyvatel kraje Abruzzo zůstalo bez přístřeší. Premiér Silvio Berlusconi italským médiím řekl, že mezi oběťmi je jedna studentka z Česka. V sutinách se našly doklady mladé Češky, ta ale žije.

Ohledně mrtvé Češky zatím panují nejasné informace. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová smrt studentky nemohla potvrdit ani po osmé hodině večerní. "Jsme v kontaktu s krizovým centrem v postižené oblasti a o žádných zraněných ani mrtvých občanech z Česka nemáme zprávy," řekla iDNES.cz.

V sutinách ve městě Aquila se našly doklady posluchačky Vysokého učení technického v Brně, která ale žije a ohlásila se na ambasádě.

PŘEČTĚTE SI

V oblasti zemětřesení byli i Češi, jedna studentka by mohla být mrtvá

Zemětřesení o síle nejméně 5,8 stupně Richterovy stupnice udeřilo krátce po půl čtvrté v noci asi 85 kilometrů severovýchodně od Říma a zasáhlo 26 obcí. Americký ústav pro geologický průzkum tvrdí, že otřesy měly sílu až 6,3 stupně Richtera. Mluvčí italského parlamentu uvedl, že otřesy "zničily prakticky celá města". Podle úřadů jde o nejničivější zemětřesení v Itálii za poslední desetiletí.

Počty obětí od rána narůstají. Podle posledních zpráv italského deníku Corriere Della Sera jich už je více než sto padesát, zraněných je přes 1 500. Na sto tisíc Italů se ocitlo bez domova. Úřady se pro ně snaží zajistit nocleh v okolních hotelích a budují také stanová městečka.

Mezi oběťmi jsou také děti, čtyři zahynuly v troskách jedné z budov v historickém městě Aquila. Papež Benedikt XVI. se dnes za oběti katastrofy pomodlil.

Po obětech zemětřesení v kraji Abruzzo pátrají záchranáští psi. (6. dubna 2009)

Zhruba tisícovka hasičů a přes čtyři tisíce záchranářů stále prohledávají trosky a snaží se vyprostit další oběti. Pohřešovány jsou podle deníku Corriere Della Sera stovky lidí.

PŘEČTĚTE SI

Italský vědec se snažil varovat před zemětřesením, úřady ho umlčely

Nemocnice žádají o pomoc doktory a sestry po celé Itálii. V okolí města Aquila zdravotníci ošetřují raněné pod širým nebem, postavili tam i polní nemocnici. Těžce zraněné převážejí vrtulníky do nemocnic v nejbližších městech.

Oblast se stále otřásá

Tisíce lidí se podle úřadů shromáždily na stadionech kvůli obavám z dalších menších otřesů, které oblast dále sužují. Od ranního zemětřesení již bylo zaznamenáno na 200 dodatečných otřesů, vesměs mnohem nižší intenzity.

Mezi obyvateli však udržovaly neklid. "Je málo pravděpodobné, že dojde ještě k silnému otřesu. Zcela vyloučit to však nejde," řekl šéf komise pro přírodní rizika Franco Barberi.

Střední Itálii zasáhlo zemětřesení, nejhorší důsledky utrpělo město Aquila. (6. dubna 2009)

Italský premiér Silvio Berlusconi zrušil plánovanou cestu do Moskvy a vyhlásil kvůli zemětřesení stav nouze. Opatření má uvolnit peníze potřebné na bezprostřední pomoc a výstavbu nových budov. Premiér se do nejhůře postižených míst sám vydal. Na večer pak svolal mimořádné zasedání vlády.

Mnohé země už Itálii nabídly svou pomoc, jeden ze šéfů italské civilní ochrany Agostino Miozzo ji však prozatím odmítl. "V této chvíli nepotřebujeme pomoc ze zahraničí," citovala jeho slova agentura ANSA. Podle něj se dnešní zemětřesení nedalo předvídat.

Pomoc okamžitě nabídly Evropská unie a také Izrael a Rusko. Řecko je připraveno, pokud o to Řím požádá, okamžitě vyslat letadlo s pomocí a záchranný tým, uvedla ČTK.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg vyjádřil v dopise svému protějšku Franco Frattinimu hluboký zármutek nad zprávou o úmrtí desítek italských občanů a o mnoha zraněných. České ministerstvo zahraničí zároveň prostřednictvím své ambasády nabídlo italským úřadům pomoc.

Úřady zřídily pro lidi, které zemetřesení připravilo o střechu nad hlavou, stanové město. (6. dubna 2009)

V šedesátitisícové Aquile, která je oblíbenou turistickou destinací, se zřítilo až deset tisíc budov. Mezi nimi také část univerzitní koleje. Uvnitř zřejmě spalo několik studentů. V centru města ze 13. století se sesunula i kopule chrámu Svatého ducha a poškozená je i místní katedrála.

"Vzbudila jsem se a slyšela zvuk, jako když vybuchne bomba. Věci kolem nás se třásly a padaly, ale stihli jsme včas utéct," popsala sedmaosmdesátiletá Angela Palumbová noční zážitek.

přečtěte si

Zemětřesení očima blogera

Oběti jsou hlášeny kromě Aquily zejména z oblastí Castelnuovo, Poggio Picenze, Tormantarte, Fossa, Totani a Villa Sant´Angelo. Ke škodám došlo mimo Aquily v dalších 26 městech a obcích.

Lidé jsou stále pod troskami

Mnoho lidí zůstává podle záchranářů uvázlých pod troskami budov. Příbuzní se je snaží vyhrabat holýma rukama. V jedné části Aquily hledali lidé dítě, jehož pláč se ozýval z trosek.

Střední Itálii zasáhlo zemětřesení, při kterém zemřely desítky lidí. (6. dubna 2009)

V kraji Abruzzi jsou kvůli bezpečnosti uzavřeny některé mosty a dálnice.

V Itálii jsou zemětřesení nebezpečná hlavně proto, že řada staletých budov je v havarijním stavu, připomněly agentury.

Poslední ničivé zemětřesení zasáhlo centrální Itálii v regionu Molise před sedmi lety a připravilo o život 28 lidí. V roce 1997 si zemětřesení v kraji Umbrie vyžádalo 11 obětí na životech.

V oblasti Abruzzi vědci pozorovali seizmickou činnost už několik měsíců, v březnu zaznamenali i větší otřes.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Nejhorší zemětřesení v Itálii za posledních sto let

9. září 1905 - Na pět tisíc lidí zahynulo následkem zemětřesení v kraji Kalábrie, kde otřesy srovnaly se zemí 25 vesnic.

28. prosince 1908 - Při zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály a následných přílivových vlnách na Sicílii v okolí druhého největšího města Messiny zahynulo podle odhadů 70 až 100 tisíc lidí, nejčastěji se udává 82 tisíc obětí.

13. ledna 1915 - Až 32 tisíc lidí zemřelo při zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály ve střední Itálii v okolí města Avezzano.

6. května 1976 - V nejsevernějším kraji Itálie Friulsko zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Otřesy půdy nepřežilo 976 lidí, 70 tisíc se ocitlo bez střechy nad hlavou.

23. října 1980 - Při zemětřesení v jižní Itálii o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice zahynulo 2 735 lidí. Epicentrum se nacházelo v Eboli, nejvíce postižena byla Neapol a její okolí.

13. prosince 1990 - Východní část Sicílie zasáhlo zemětřesení o síle 4,7 stupně Richterovy škály, které nepřežilo osmnáct lidí a dvě stě utrpělo zranění.

26. září 1997 - Při katastrofálních otřesech půdy o síle 5,5 a 5,6 stupně Richterovy škály v oblasti středoitalské Umbrie přišlo o život jedenáct lidí a přes 50 tisíc obyvatel ztratilo střechu nad hlavou.

17. července 2001 - V severoitalském kraji Horní Adiže u rakouských hranic došlo k zemětřesení o síle 5,2 stupně Richterovy stupnice, které zabilo nejméně tři lidi.

31. října 2002 - Na 28 se vyšplhal počet obětí zemětřesení na jihu Itálie. Mezi mrtvými bylo 23 dětí ze zřícené školy z obce San Giuliano di Puglia a další dvě starší ženy ze stejné oblasti.

Zdroj: ČTK

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Najdete na iDNES.cz