Tisíce Italů nocovaly po zemětřesení ve stanech. Nezbylo nám nic, bědují

  7:42aktualizováno  7:42
Tisíce lidí ve střední Itálii strávily první noc po nedělním zemětřesení ve stanech, autech nebo dočasných přístřešcích, které pro ně zřídily úřady. Při zemětřesení bylo zraněno asi dvacet lidí, nikdo však zřejmě nezahynul. Otřesy poničily mnoho historických budov, včetně 600 let staré baziliky svatého Benedikta ve městě Norcia.

Někteří obyvatelé města Norcia, které se nachází blízko epicentra nedělního zemětřesení, se rozhodli strávit noc ve svých domovech. Jiní si však postavili stany nedaleko města, nebo využili nabídky úřadů, které pro ně na pobřeží Jaderského moře zřídily dočasné ubytování.

„Bude to náročná noc. Zemětřesení o síle 6,5 samozřejmě změnilo situaci,“ uvedl v neděli pro BBC šéf italské civilní obrany Fabrizio Curcio.

Fotogalerie

Někteří lidé se nyní chystají z oblasti, kterou silné otřesy zasáhly v posledních měsících několikrát, odstěhovat. „Není tu žádná škola, žádný kostel ani policejní stanice. Není tu už nic,“ uvedl obyvatel Norcie Stefano Boldrini, který noc na pondělí strávil se svou osmiletou dcerou v dodávce.

Těsně po zemětřesení nebylo jasné, zda si otřesy vyžádaly nějaké oběti na životech, podle dostupných informacích při nich ale nikdo nezahynul. Asi 20 lidí bylo zraněno. Větší tragédii zřejmě zabránilo i to, že řada lidí byla z oblasti evakuována poté, co ji zemětřesení zasáhlo už ve středu.

Otřesy poničily řadu historických budov, včetně baziliky svatého Benedikta v Norcii. Bazilika, která pochází ze 14. století, za tu dobu přečkala několik zemětřesení, to nedělní ale nevydržela její věž, která se zbortila. Místní jeptišky musely baziliku urychleně opustit. „Bylo to, jako by vybuchla bomba,“ popsal pro agenturu AFP místostarosta Norcie Pierluigi Altavilla.

30.října 2016 v 08:15, příspěvek archivován: 31.října 2016 v 07:34

The Basilica of St. Benedict is destroyed, flattened by most recent earthquake. #Terremoto https://t.co/GQDl64LhFn

Údaje o nedělním zemětřesení se zpočátku rozcházely, podle některých expertů však mělo sílu až 6,6. Šlo o nejsilnější zemětřesení od roku 1980, kdy jih Itálie zasáhly otřesy o síle 6,9 a vyžádaly si na 2 800 mrtvých.

Podle seismologa Aleše Špičáka byla síla posledního zemětřesení neočekávaná. „Ze seznamu italských zemětřesení z posledních 150 let vyplývá, že to je neobvyklé - pokud otřesy přesáhly sílu šest, tak už potom ještě silnější zemětřesení nenásledovalo,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz (rozhovor si můžete přečíst zde).

Zemětřesení poničilo město Norcia:

Nedělní otřesy jsou zřejmě dalšími následnými záchvěvy po zemětřesení, které zasáhlo centrální oblasti Itálie ve středu. Způsobilo rozsáhlé materiální škody, jeden člověk při něm zemřel a několik tisíc lidí od té doby je v provizorním ubytování (psali jsme zde).

Otřesy, které byly cítit i v Římě, připomněly obyvatelům zároveň tragické srpnové zemětřesení, při němž zahynulo 298 lidí (více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Najdete na iDNES.cz