Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

  8:44aktualizováno  12:37
Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými prezidentskými volbami. V Bratislavě se český prezident po uvítacím ceremoniálu setkal se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou. Oba prezidenti vyzdvihli dobré vzájemné vztahy. Zeman připomněl, že jmenoval premiérem „příslušníka slovenské národnostní menšiny.“

Zeman krátce po desáté hodině dorazil na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě, kde ho uvítal Kiska. Součástí slavnostního ceremoniálu bylo vítání chlebem a solí a nástup čestné stráže slovenského prezidenta, samotná přehlídka vojenské jednotky po červeném koberci se ale nekonala. Oba prezidenti se poté odebrali k soukromému setkání.

Fotogalerie

Na následné tiskové konferenci Zeman i Kiska ocenili spolupráci obou států. Slovenský prezident uvedl, že z pohledu bilaterálních vztahů mezi oběma státy bývalé federace jen stěží lze dělat ještě něco lépe. „S radostí jsem mohl konstatovat, že neznám dvě země, které by měly k sobě tak blízko jako Česká a Slovenská republika. Naše vztahy jsou na výborné úrovni,“ řekl Kiska. Zároveň ocenil, že Zeman dodržel tradici a na poslední oficiální návštěvu před prezidentskými volbami přijel na Slovensko.

Jediné, v čem se prezidenti při jednání neshodli, byl podle Zemana Český dům v Bratislavě, pro jehož otevření se vyslovil. Mohl by prý mimo jiné nabízet jídla české kuchyně. „Chtěl bych vyjádřit přesvědčení, že vztahy mezi našimi zeměmi ani v budoucnosti nebudou zatíženy nějakou vážnější problematikou, než je ten Český dům,“ řekl český prezident.

On-line reportáž z návštěvy českého prezidenta na Slovensku můžete sledovat zde.

Dodal, že důkazem dobré spolupráce obou národů je, že jmenoval českým premiérem příslušníka slovenské národnostní menšiny, rodáka z Bratislavy Andreje Babiše. Možnosti zlepšení spolupráce mezi oběma státy vidí Zeman ve vojenské oblasti a zbrojním průmyslu.

Prezidenti také odpovídali na dotazy týkající se mezinárodních témat, v jejichž souvislosti Zeman odsoudil nedávné výroky předsedy německé SPD Martina Schulze o federalizaci EU. „Myslím si, že nikdo neudělal větší škodu myšlence eurofederace, než Martin Schulz tímto svým prohlášením,“ řekl český prezident.

Kiska zároveň připomněl, že Slovensko a Česko se liší v tom, že země pod Tatrami již zavedla jednotnou evropskou měnu euro. „Jsme velmi spokojeni s tím, že naše země euro přijala. Bylo velmi silným impulzem pro rozvoj naší ekonomiky, uvedl Kiska.

Podle Zemana v České republice je spíše odpor vůči euru. Dodal, že Češi mají obavu, že Evropský stabilizační mechanismus je nastaven tak, že by čeští daňoví poplatníci mohli platit dluhy zadluženého Řecka.

Po společném obědě prezidentů, kterého se zúčastní i šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, položil Zeman s Kiskou věnce k Pomníku československé státnosti i k Památníku Milana Rastislava Štefánika, který byl v roce 1918 jedním ze spoluzakladatelů Československa.

12.prosince 2017 v 14:32, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 14:36

Prezidenti u Pomníku československé státnosti a Památníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě. https://t.co/5o82M36umC

Zemanova návštěva slovenské metropole je součástí tradice, podle které český či slovenský prezident před skončením mandátu zavítá do druhého státu bývalé československé federace. „Jediný prezident, který to porušil, byl Václav Havel,“ citoval slova Zemana server hnonline.sk. „Pokud vyhraju volby, rozhodně pojedu na první návštěvu do Bratislavy,“ dodal.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Blesky zabily v Tatrách pět lidi, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Najdete na iDNES.cz