Obyvatelé domorodého kmene Teduray, žijící ve filipínském pobřežním městě v provincii Maguindanao del Norte, hlásili příznaky jako průjem, zvracení a břišní křeče. Problémy se objevily poté, co minulý týden snědli jídlo obsahující maso mořské želvy, uvedli místní úředníci.
Navzdory filipínským zákonům, které chrání mořské želvy před lovem a konzumací, jsou tito mořští tvorové v některých komunitách stále považováni za tradiční delikatesu. Mořské želvy však mohou být toxické, pokud konzumují kontaminované řasy, a to i v případě, že na pohled vypadají zdravě.
Tady jde vážně o život. Ostrovy a města Filipín, kde chyby neodpouštějí |
Podle místní úřednice Irene Dillo zemřeli také někteří psi, kočky a kuřata, kteří byli krmeni stejnou želvou. „Příčina otravy je stále předmětem vyšetřování,“ řekla BBC.
Želva byla uvařena jako adobo, oblíbené filipínské jídlo z masa a zeleniny dušené v octě a sójové omáčce. Paní Dillo uvedla, že obyvatelé Datu Blah Sinsuat, města známého svými bílými písečnými plážemi, často získávají potravu z moře. „Je to smutné, protože mají k dispozici mnoho jiných mořských plodů, například humry a ryby,“ dodala.
Většina hospitalizovaných pacientů byla již propuštěna, ale tři oběti byly podle místní tradice ihned pohřbeny.
VIDEO: Velké želvy jsou neuvěřitelní mazlíci, i když mají až tři metráky |
Místní radní Datu Mohamad Sinsuat slíbil přísné prosazování zákazu lovu mořských želv, aby se podobná tragédie neopakovala.
Mořské želvy patří mezi ohrožené druhy a jejich lov, poškozování nebo zabíjení je na Filipínách zakázáno. Přesto jsou v některých kulturách stále loveny pro maso a vejce, kterým jsou přisuzovány léčivé účinky.
Podobná tragédie se odehrála i v roce 2013, kdy ve filipínské provincii Východní Samar onemocnělo po konzumaci mořské želvy 68 lidí, z nichž čtyři zemřeli, dodává BBC.