Zelenskyj v rozhovoru s portálem ABC News uvedl, že předchozí administrativa bývalého prezidenta Joe Bidena slíbila Ukrajincům 20 tisíc raket pro boj s ruskými šáhidy. „Nebylo to drahé, ale byla to speciální technologie. Počítali jsme s těmito 20 tisíci raketami. Toto ráno mi můj ministr obrany řekl, že USA je přesunuly na Blízký východ“.
List The Wall Street Journal dříve informoval, že administrativa současného amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla přesunout speciální roznětky pro pozemní rakety používané k sestřelování ruských dronů.
Zelenskyj varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se nezajímá o mír. „Putin nechce skončit tuto válku. V jeho mysli je nemožné ukončit tuto válku bez totální porážky Ukrajiny“.
Největší útok od začátku invaze, hlásí Kyjev po nočních náletech ruských dronů![]() |
Podle ukrajinského prezidenta jeho ruský protějšek ví, že jedinou cestou k vítězství je proměnit válku v konflikt trvající dlouhé roky a dosáhnout zrušení sankcí. „Pokud nás USA a Evropa přestanou podporovat a odstoupí pryč, pak ano, (Rusové) mohou vyhrát,“ dodal Zelenskyj s tím, že Moskva v takovém případě „bude mít lepší šanci“ na vítězství, ačkoliv upozornil, že pro Rusko bude stále obtížné Ukrajinu okupovat.
Zelenskyj zdůrazňuje, že je naopak třeba silnějších sankcí, aby Kreml přišel o peníze nutné pro svůj válečný stroj. Podporuje návrh devastujících cel na všechny země, které nakupují ruské energetické produkty, jenž prosazuje Trumpův spojenec, republikánský senátor Lindsey Graham.
Evropané čekají na Trumpa
„Jsem přesvědčen, že prezident Spojených států má všechny pravomoci a dostatečné páky k tomu, aby zakročil. Může kolem sebe sjednotit další partnery, jako jsou evropští lídři,“ uvedl Zelenskyj. „Všichni se dívají na prezidenta Trumpa jako na vůdce svobodného světa, svobodného a demokratického světa, a čekají na něj.“
Ačkoliv Trump uvalení sankcí nevyloučil, naznačuje, že tak nechce učinit, aby nebyly překážkou mírových jednání. Americký prezident věří, že Putin chce válku ukončit, k čemuž je skeptický nejen Zelenskyj, ale i řada evropských lídrů.
O 400 procent. Šéf NATO vyzve kvůli Rusku k obřímu navýšení protivzdušné obrany![]() |
Během setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem šéf Bílého domu prohlásil, že Ukrajina a Rusko jsou jako dvě děti, které spolu bojují jako blázni a které je lepší chvíli nechat a až pak je odtrhnout. „Nejsme s Putinem děti na hřišti v parku,“ odmítl takové přirovnání Zelenskyj. „On je vrah, který přišel do toho parku děti zabíjet.“
Ukrajinský prezident též naznačil, že Trumpův vztah s Putinem předchází ještě jeho zvolení šéfem Bílého domu, podotýká ABC News. „Myslím, že pro Trumpa je důležitý byznys,“ řekl Zelenskyj.
Trump během své podnikatelské éry usiloval o rozšíření své značky i v Rusku a přiznal, že se setkal s vysoce postavenými lidmi. Po svém nedávném rozhovoru s Putinem pak představil vizi ekonomických vztahů USA s Ruskem po konci války.