Zelenskyj po schůzce s hlavou katolickou církve na síti X vyjádřil Vatikánu vděk za ochotu být místem pro přímá jednání mezi Ukrajinou a Ruskem.
„Pro miliony lidí na celém světě je papež symbolem naděje na mír. Autorita a hlas Svatého stolce mohou sehrát důležitou roli při ukončení této války,“ napsal Zelenskyj.
Papež telefonoval se Zelenským už v pondělí. Byl to jeho první známý rozhovor se zahraničním vůdcem od konkláve. V hovoru vyjádřil hluboké znepokojení z pokračující války na Ukrajině.
Schůzky s Vancem
Zelenskyj na okraj papežovy inaugurační mše jednal i s viceprezidentem USA J.D. Vancem, informovala agentura AFP. Šlo o jejich první schůzku od únorové roztržky v Bílém domě.
Podle nejmenovaného ukrajinského zdroje AFP spolu státníci, kteří se v neděli účastnili inaugurační mše papeže Lva XIV. ve Vatikánu, jednali asi půl hodiny. Probrali chystaný hovor prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Kromě chystaného telefonátu mezi Trumpem a Putinem spolu americký viceprezident a Zelenskyj hovořili také o situaci na frontě a o možnosti sankcí proti Rusku v případě, že se nepodaří dospět k příměří, cituje AFP svůj ukrajinský zdroj.
O ukrajinsko-ruském konfliktu se nový papež zmínil ve své modlitbě na závěr mše. Mluvil o „umučené“ Ukrajině a vyzval ke „spravedlivému a trvalému míru“.
Ve své sobotní homilii papež odmítl roli „šéfa, který je nad všemi“. „Přicházím k vám jako bratr, který bude sloužit vaší víře a radosti,“ uvedl papež. Řekl, že byl zvolen bez zásluh a s obavou.
Uvedení papeže do úřadu
Nedělní inaugurační mše papeže Lva XIV. se zúčastnilo zhruba 160 zahraničních delegací. Kromě Zelenského také mimo jiné americký viceprezident J.D. Vance, americký ministr zahraničí Marco Rubio či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Rusko zastupovala ministryně kultury Olga Ljubimovová.
Lev XIV. dostal na inaugurační mši rybářský prsten. Mluvil o chudých i válkách![]() |
Zelenskyj přijel na konci dubna do Vatikánu na pohřeb papeže Františka. Před pohřbem se krátce sešel v bazilice svatého Petra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Vztahy mezi Ukrajinou a předchůdcem papeže Lva XIV. nebyly bezproblémové. Ukrajinští představitelé například papeže Františka v roce 2023 kritizovali, že podléhá ruské propagandě, když papež vyzval mladé ruské katolíky, aby nezapomněli na svou identitu a dědictví velkého Ruska. Vatikán pak uvedl, že papež tím mínil především kulturní dědictví. Viditelné výsledky nepřinesla ani Františkova iniciativa, kdy jednáním mezi válečnými stranami pověřil italského kardinála Mattea Zuppiho.
V pátek se v Istanbulu konaly mírové rozhovory, které byly prvními přímými rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou po třech letech od zahájení invaze, příměří ale nepřinesly. Moskva a Kyjev se ale dohodly na výměně 1000 válečných zajatců z každé strany.
26. dubna 2025 |