Přežila ebolu i válku v Sieře Leone. Nemoc byla horší, říká zdravotnice

  13:22aktualizováno  13:22
Lidé, kteří přežili nákazu ebolou, mají problém se vrátit do normálního života, jejich komunity je odmítají. Podle zdravotní sestry ze Sierry Leone, která sama nad krvácivou horečkou zvítězila, je nemoc dokonce horší než válka.

Muž dezinfikuje vchod do léčebného centra pro boj s ebolou (30. ledna 2015). | foto: AP

Rebecca Johnsonová začala pracovat v léčebném centru pro boj s ebolou loni v září. „Starala jsem se o děti, muže a ženy s ebolou. Každý den přicházela stovka nových pacientů. Nebála jsem se. Chtěla jsem, aby epidemie zmizela z mé země. Každý den jsem viděla, jak umírají, krev v jejích zvratcích, krev vycházející z očí, uší, pusy i nosu,“ popsala své začátky stanici CNN.

Vakcíny, léky i séra z krve. Vědci závodí, kdo z nich porazí ebolu

Devítiletou dívku z vesnice asi 45 kilometrů severně od liberijské metropole...

Jenže v listopadu se stejně jako mnoho jiných zdravotníků v západoafrických zemích sama ebolou nakazila. V nemocnici ji izolovali. „Když jsem viděla, jak ke mě přicházejí v ochranných oblecích, věděla jsem to a začala jsem brečet,“ vzpomíná.

Po tři dny nemohla chodit, byla oslepená, paralyzovaná, nemohla mluvit a ani jíst. Všechno tělo ji bolelo, jednou dokonce viděla své tělo ležet. „Má duše se oddělila od těla, málem jsem se zbláznila, myslela jsem, že umírám.“ Nestalo se tak, její zdravotní stav se naopak začal zlepšovat. Další měsíc se znovu učila mluvit, jíst či chodit.

Všechny její věci museli spálit. Návrat domů byl však nelehký nejen kvůli tomu. Přátelé se báli, že se od ní nakazí. Lidé na ulici si na ni ukazovali, proto se celá rodina rozhodla přestěhovat. „Ebola je démonická nemoc nejen kvůli tomu, co s vámi dělá, když jste nemocní, ale i kvůli stigmatizaci, které musíte čelit jako člověk, který se vyléčil.“

Fotogalerie

Johnsová zažila ve své zemi občanskou válku v letech 1992-2001, ale ebola je podle ní v mnoha ohledech horší. Podle ní ve válce má rodina šanci na přežití, ale ebola ji může zničit celou. Nyní se zdravotní sestra snaží pomáhat lidem, kteří se stejně jako ona vyléčili a čelí stigmatizaci. Pracuje v neziskové organizaci, která těmto lidem radí a podporuje je.

Nedůvěra ve zdravotníky, nezajištěný pohřeb

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejňuje týdenní statistiky nově nakažených ebolou a upozorňuje, že v týdnu do 1. února letos poprvé vzrostl jejich počet a to o 25 na 124. V Sieře Leone se nakazilo osmdesát lidí, v Guineji 39 a Libérii pět.  

Jedenáct nových případů v Guineji souvisí s nezajištěným pohřbem, který se konal v lednu u hranic s Pobřežím Slonoviny. WHO varuje před stále trvající nedůvěrou vůči zdravotníkům v západoafrických zemí. Vědci navíc upozorňují, že virus eboly v posledních měsících zmutoval, protože se objevili nakažení bez příznaků (více čtěte zde).

Od počátku epidemie loni v březnu se ebolou nakazilo téměř 22 a půl tisíce lidí, přičemž skoro devět tisíc nemoci podlehlo. Úmrtnost mezi hospitalizovanými pacienty se v průměru ve všech třech zemích pohybuje mezi 50 a 61 procenty. Vezmou-li se v úvahu i nepotvrzené případy úmrtí, u nichž panuje podezření, že je na vině právě tento virus, vyšplhá se toto číslo až na 71 procent. 

Co způsobuje virus ebola

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Migranti z lodi Open Arms se v noci vylodili na ostrově Lampedusa

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Loď Open Arms, která patří španělské neziskové organizaci Proactiva, v úterý krátce před půlnocí zakotvila v italském...

Nechcete mi prodat Grónsko, nepřijedu, vzkázal Trump dánské premiérce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že odloží schůzku s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Tu...

Nejdřív testy, pak rakety po Evropě. Putin varoval před úmysly USA

Ruský prezident Vladimir Putin mluví při návštěvě Finska na tiskové konferenci...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz