Zbraně útočníků na Charlie Hebdo pocházely ze Slovenska, tvrdí deník

  20:24aktualizováno  20:24
Slovenské město Partizánske se v pátek nečekaně dostalo na internetové stránky amerického listu The Wall Street Journal. Důvodem zájmu je tamní prodejna, odkud údajně pocházely zbraně použité nejméně při dvou letošních teroristických útocích ve Francii. Slovensko však tyto zprávy již v minulosti popřelo.

Titulní strana francouzského týdeníku Charlie Hebdo | foto: Charlie Hebdo

„Automatická puška AK-47 použitá při zmařeném útoku v rychlovlaku Thalys pocházela od stejného dodavatele jako zbraně použité v lednu (při útocích v Paříži). Střelci nezískali zbraně přímo ze Slovenska, ale od prostředníka v Belgii,“ citoval list The Wall Street Journal nejmenovaného francouzského policistu obeznámeného s případem.

Džihádisté se podle deníku ke zbraním z obchodu ve středoslovenském městě dostali díky mezerám v zákonech. Úředně znehodnocené zbraně ze Slovenska doputovaly do Belgie, kde byly opravené.

Islamisté je posléze podle The Wall Street Journalu použili při lednových útocích v Paříži, kde se jejich terčem stala redakce satirického časopisu Charlie Hebdo a židovská samoobsluha, a také při zmíněném srpnovém pokusu v srpnu.

„Prodáváme zbraně mnoha lidem a někteří z nich jsou cizinci. Ale je to legální,“ řekl listu čtyřiadvacetiletý syn majitele prodejny.

Slovensko zákon o zbraních zpřísnilo

Slovenské zákony o zacházení se znehodnocenými zbraněmi byly podle deníku dlouho benevolentnější než jinde v Evropě. Až donedávna si je mohl volně koupit kdokoli starší 18 let. Zbraně přitom byly znehodnoceny takovým způsobem, že bylo poměrně snadné je opravit. Půl roku po lednových pařížských útocích slovenská vláda zákon zpřísnila, takže uvedení zbraní do funkčního stavu již nebylo tak snadné.

Fotogalerie

Deník s odvoláním na bezpečnostní experty dodal, že znehodnocené zbraně ze Slovenska skončily nejméně v pěti státech a že Německo monitorovalo slovenskou prodejnu v souvislosti s případem svého občana, odsouzeného za nelegální držení a úpravy znehodnocených zbraní z tohoto obchodu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák před deseti dny tvrdil, že po zpřísnění slovenského zákona vývoz zmiňovaných zbraní opadl. Podle něj se dřívější informace, že zbraně teroristů při lednových útocích ve Francii pocházely ze Slovenska, nepotvrdily.

Slovensko bylo také požádáno o pomoc při identifikací zbraní, které tento měsíc použili atentátníci ve francouzské metropoli. Podle premiéra Roberta Fica ale nejsou žádné náznaky, že zbraně byly ze Slovenska.

Během lednového útoku na redakci Charlie Hebdo teroristé zabili 12 lidí. Sídlo tohoto magazínu vybrali z důvodu, že jeho satirické karikatury zesměšňovali proroka Mohameda. Jejich motivem pak měla být pomsta za otištění karikatur proroka (všechny články o teroristickém útoku čtěte zde).

V srpnu útočil marocký občan ve vlaku směřujícím z Amsterdamu do Paříže. Tři Američané společně s jedním Britem ale teroristu dokázali včas přemoci, takže nikdo nepřišel o život (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz