Hraje si na oběť, bouřil žalobce na závěr procesu s Pistoriusem

  13:25aktualizováno  15:58
V jihoafrické Pretorii začala poslední fáze procesu s Oscarem Pistoriusem. Ve čtvrtek se závěrečnou řečí vystoupil žalobce Gerrie Nel. Ten opět zpochybnil verzi obhajoby, že handicapovaný atlet svoji přítelkyni zastřelil omylem, když si ji spletl se zlodějem. Odpoledne pak zahájil závěrečnou řeč také obhájce Barry Roux.

Hraje si na oběť, bouřil žalobce na závěr procesu s Pistoriusem (7. srpna) | foto: AP

Závěrečná řeč žalobce Gerrieho Nela začala přesně v 9:30 SELČ. Do soudní síně poprvé od začátku procesu dorazil i otec Steenkampové Barry a otec Pistoriuse Henke, uvádí server CNN.

Nel před soudem upozorňoval na krajní nesrovnalosti v obhajobě. „Soud by neměl mít problém tuto obhajobu odmítnout,“ prohlásil Nel. „Navykládal tolik lží v tak krátkém čase, že se na sebe nabalovaly jako sněhová koule a donutily ho říkat další,“ prohlásil žalobce na adresu beznohého atleta.

Kauza Pistorius

Pistoriuse napadl, že si jen hraje na „oběť okolností“ a během procesu předvádí propracovanou hru emocí. Elitní žalobce, který si mezi novináři vysloužil přezdívku „Pitbull“ tak na atleta neútočil poprvé. Už během přelíčení v polovině dubna prohlašoval, že jeho pláč je falešný (více o tom čtěte zde).

Žalobce se vrátil i k opakovanému tvrzení obhajoby, že Pistorius si svou přítelkyni spletl se zlodějem. „Je vinen i v případě, pokud věřil, že člověk, na kterého střílí, je zloděj,“ prohlásil Nel. Pistorius podle něj musel vědět, že člověka ukrývajícího se na toaletě čtveřicí výstřelů zabije.

Nejhorší svědci, jaké jsem viděl

Nel se snažil také podkopat věrohodnost svědků předvolaných obhajobou. Jednoho z nejrespektovanějších expertů na balistiku v Jihoafrické republice Toma Wolmaranse (více o jeho výpovědi zde) a forenzního specialistu Rogera Dixona označil za nejhorší svědky, jaké kdy viděl vypovídat (kompletní spis k závěrečné řeči obžaloby najdete v angličtině zde). Věrohodnost Dixona Nel zpochybňoval opakovaně, připomíná server The Guardian.

Na řadu přišly také nesrovnalosti v událostech osudného dne, kdy Pistorius Steenkampovou zastřelil. Podle Nela, který se odkazoval na výpověď jím předvolaných expertů, pár před střelbou nespal. Potvrzuje to podle něj rozbor obsahu žaludku Steenkampové, jenž nasvědčuje, že pár krátce před střelbou jedl. To však odporuje tvrzení Pistoriuse, že několik hodin spali (více o rozboru obsahu žaludku Steenkampové zde).

„Nesnaží se bránit a hájit pravdu, chce si jen zachránit svůj život,“ prohlásil Nel na adresu Pistoriuse. Ten závěrečnou řeč obžaloby sledoval se svěšenou hlavou, kterou podle přítomných novinářů často skrýval v dlaních. Větší emoce však neprojevil.

Závěrečnou řeč zahájila i obhajoba

Původně měla ve čtvrtek proběhnout pouze závěrečná řeč žalobce, obhájce Barry Roux však požádal o výjimku a svou řeč odpoledne zahájil i on. Mimo jiné se snažil upozornit na to, že Pistorius i přes zamítavé stanovisko psychiatrů trpí úzkostnou poruchou, která mohla hrát roli při střelbě. „Člověk s úzkostnou poruchou nechodí kolem a neukazuje svou zranitelnost pořád. Ukáže se, až když je v ohrožení,“ prohlásil Roux.

Následně napadl původního hlavního vyšetřovatele Hiltona Bothu, který nyní čelí obvinění z vraždy. Botha podle obhájce pronášel nepravdivé výroky na adresu Pistoriuse, které ho měly očernit v očích veřejnosti i soudu. Roux také upozornil na necitlivou manipulaci na místě činu po příjezdu záchranné služby a policie a obvinil žalobce, že záměrně opomíjí některé klíčová fakta. Před čtvrtou hodinou odpolední SELČ soudkyně závěrečnou řeč obhajoby přerušila.

Závěrečná řeč obhajoby bude pokračovat v pátek od 9:30 místního času. Následně pak soudkyně dostane čas na vyhodnocení všech důkazů a vynesení rozsudku. Podle znalců bude znám verdikt soudu během týdne až měsíce.

Proces provázely emoce

Proces s Oscarem Pistoriusem začal letos 3. března. Obviněný atlet se během úvodní řeči omluvil rodičům Steenkampové. „Když se probudím, jste vždy ti první, na něž myslím,“ řekl atlet matce své zesnulé přítelkyně, která se slyšení účastnila. Od loňského Valentýna, kdy Steenkampovou zastřelil, Pistorius podle svých slov trpí nespavostí, bere antidepresiva a prášky na uklidnění (více o pondělní výpovědi Pistoriuse se dočtete zde).

Fotogalerie

Běžec od začátku procesu nepopírá, že Steenkampovou loni na svátek svatého Valentýna skrze dveře na toaletu zastřelil. Tvrdí však, že to udělal omylem - spletl si ji se zlodějem. Policie a prokuratura jsou však jiného názoru, podle nich Pistorius Steenkampovou zavraždil úkladně (více o předešlém průběhu soudu se dočtete zde). U soudu vypovídali svědci, experti povolaní prokuraturou i mnoho přátel obviněného atleta.

Obhajoba argumentovala, že Pistorius trpí úzkostnou poruchou. Soud proto v květnu nařídil jeho měsíční pobyt v psychiatrickém zařízení, kde podstoupil komplexní testy (více o přerušení soudu zde). Lékaři však posléze uvedli, že atlet žádnou psychickou poruchou netrpí (více o posudku zde).

Pokud soud atleta shledá vinným, hrozí mu až doživotní vězení. Kromě vraždy ho soud viní i z nedovoleného ozbrojování. Jelikož Jihoafrická republika u soudu nemá porotní systém, o verdiktu bude rozhodovat pouze soudkyně Thokozile Masipaová spolu s dvojicí takzvaných „hodnotitelů“. Šestašedesátiletá Masipaová je považována za velkou odbornici na domácí násilí.

Plačící Pistorius se při procesu omluvil rodičům zastřelené:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz