Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Zástupce WHO: Na zastavení prasečí chřipky je pozdě

  10:19aktualizováno  21:59
Na zastavení šíření prasečí chřipky je pozdě, prohlásil náměstek šéfa Světové zdravotnické organizace Keiji Fukuda. Jednotlivé země by se podle něj nyní měly soustředit na zmírnění dopadů smrtícího viru A/H1N1. V Mexiku už s příznaky viru zemřelo 152 lidí. První případy nově hlásí Izrael a Nový Zéland.
Do ulic Mexico City se bez roušky odhodlá kvůli prasečí chřipce málokdo. (28. dubna 2009)

Do ulic Mexico City se bez roušky odhodlá kvůli prasečí chřipce málokdo. (28. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Šestadvacetiletý izraelský mladík se nedávno vrátil z Mexika. Testy u něj prokázaly virus po dvoudenní karanténě v nemocnici ve městě Netanja. V současné době je v dobrém stavu. Odpoledne informoval židovský stát o dalším nakaženém občanovi.

chřipka na mapách googlu

Společnost Google aktualizuje na svých mapách zaznamenané případy prasečí chřipky.

Nový Zéland hlásí tři případy. Všichni nakažení byli na školním výletě v Mexiku a průběh jejich onemocnění je jen mírný. Na výletě však bylo celkem jedenáct Novozélanďanů a úřady se obávají, že onemocněli všichni. U ostatních však ještě nejsou hotové výsledky testů.

Jednoho nakaženého podle posledních informací hlásí i Kostarika. Už dříve kromě Mexika zaznamenali infikované lidi v USA, Kanadě, Španělsku a Velké Británii. Celkem hygienici evidují mimo Mexiko 82 potvrzených případů výskytu viru. Nejvíce, čtyřicet, jich je ve Spojených státech.

Další země mají podezření na výskyt nemoci. Z Evropské unie mezi ně patří Česko, Dánsko, Řecko, Švédsko, Německo, Itálie a Irsko. Oběti si nebezpečný virus zatím vyžádal pouze v Mexiku.

Pandemický plán

WHO v pondělí zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky ze třetího na čtvrtý. Virus se totiž ve zvýšené míře přenáší z člověka na člověka. Roste hrozba globální epidemie, ale neznamená to, že by byla nevyhnutelná. Podle Fukudy se virus rozšířil již natolik, že by se státy měly v první řadě soustředit na to, aby ochránily své obyvatelstvo.

Podle Fukudy se počet doposud s jistotou potvrzených případů nákazy prasečí chřipkou se zvýšil na 79. Například v Mexiku je ale podle agentury Reuters takřka dva tisíce "pravděpobně nákažených".

Šéf WHO varoval, že i španělská chřipka, která si vyžádala miliony lidských životů, začala v roce 1918 mírně.

Schwarzenegger vyhlásil v Kalifornii stav nouze

Mnohé země včetně Česka začaly ihned zavádět bezpečnostní opatření. Některá letiště začala používat termokamery, které odhalí cestující s vysokými teplotami. Zvláštní opatření čekají na cestující z Mexika a Spojených států i na letišti v Ruzyni. Visí tam informační cedule s příznaky onemocnění a každý, kdo jimi trpí, by se měl nechat přímo na letišti vyšetřit.

Prezident USA Obama požádal Kongres o 1,5 miliardy dolarů na boj proti šíření nového viru chřipky. Finanční prostředky by měly sloužit k vybudování zásob léků, dále jako příspěvek k mezinárodnímu hledání účinné vakcíny a k monitorování výskytu nových případů choroby ve Spojených státech.

Do ulic Mexico City se bez roušky odhodlá kvůli prasečí chřipce málokdo. (28. dubna 2009)

Kalifornie, v níž se objevilo 13 případů nákazy, vyhlásila stav nouze. Ten umožňuje přidat prostředky na zdravotnictví a rychleji nakupovat vybavení.  Guvernér Arnold Schwarzenegger ale zdůraznil, že občané Kalifornie nemají zatím žádný důvod ke znepokojení.

Opatření se ve světě ale neomezují jen na lidi. Egyptští poslanci požádali vládu, aby nařídila porážku 250 tisíc prasat z chovů jako prevenci.

ON-LINE ROZHOVOR

Čtenářům iDNES.cz odpoví ve středu od 15:30 velvyslanec ČR v Mexiku Jiří Havlík

Kvůli šířící se nemoci se ve čtvrtek sejdou na mimořádné schůzce ministři zdravotnictví EU, kteří budou řešit preventivní opatření i možnosti léčby.

Odborníci z WHO v pondělí nedoporučili, aby země uzavíraly hranice nebo omezovaly cestování. Fukuda říká, že by to mělo jen malý účinek na zamezení šíření viru. Některé země v pondělí i tak svým občanům doporučily, aby do oblastí, kde se prasečí chřipka vyskytla, necestovali. Kuba však dnes na 48 hodin pozastavila lety do Mexika a z něj.

Virus se objevil už v únoru

Podle britského deníku The Telegraph je virus v Mexiku už od února. Úřady se původně domnívaly, že první nakaženou byla María Adela Gutiérrez z Oaxaky, která přišla do nemocnice na začátku dubna s horečkou a dýchacími problémy. Zemřela 12. dubna.

Pandemii by nepřežilo 7 milionů lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nechce spekulovat, zda pandemie opravdu propukne. Někteří epidemiologové a zdravotní experti ale televizi CNN na základě minulých pandemií přiblížili, jak by eventuálně mohla vypadat. Virus by se šířil z města do města a za 18 až 24 měsíců by se jím nakazila více než třetina populace. WHO uvádí, že by se nakazilo 1,5 miliardy lidí. Třicet milionů by potřebovalo hospitalizaci. Zemřít by mohlo až 7 milionů lidí.

Ruská chřipka si v letech 1889 až 1892 vyžádala kolem milionu obětí, na španělskou chřipku (1918 až 1920) zemřelo až 50 milionů lidí. V roce 1957 zemřely kvůli asijské chřipce až dva miliony lidí. Naposledy svět zažil pandemii v letech 1968 až 1969 - hongkongská chřipka zabila asi milion lidí.

Ministr zdravotnictví José Córdoba ale nyní oznámil, že v provincii Veracruz na východě země se virem nakazil už v únoru čtyřletý chlapec. Chřipku přežil.

Vzorek z těla malého Mexičana poslali lékaři do Spojených států na analýzu. "Vrátilo se to potvrzené," řekl Córdoba. Kromě chlapce trpělo v té době chřipkou ve stejné oblasti na 1 800 lidí, což u úřadů vzbudilo podezření na novou epidemii, a věc proto začaly prošetřovat.

Nejhorší je situace v oblasti Mexico City, kde s příznaky viru A/H1N1 zemřelo už 152 lidí. Výskyt viru je však stále potvrzen jen u dvacítky z nich. Nemocnice musely další dva tisíce nemocných hospitalizovat.

Ulice jsou už několik dní prakticky vyprázdněné, mnoho veřejných budov je uzavřeno. - přečtěte si V Mexiku umírají na prasečí chřipku i zdravotníci, byť byli očkovaní

Lidé se venku pohybují s ústními rouškami, které jim rozdávají vojáci nebo si je kupují v lékárnách. Nejúčinnější obranný prvek ale zřejmě začíná na některých místech docházet.

"Musíme pokračovat, jako by bylo všechno normální. Prezident včera v projevu řekl, že bychom měli zachovat klid a chovat se jako normálně," řekla reportérovi televize BBC žena, která se pokoušela masku koupit v lékárně, avšak marně.

Mexiko ale v pondělí večer oznámilo také dobrou zprávu. Postup choroby prý zpomaluje. Ministr zdravotnictví José Córdoba uvedl, že počet podezřelých úmrtí se v pondělí snížil ze sobotních šesti a nedělních pěti lidí na tři.

Virus prasečí chřipky A/H1N1 je označován za kombinaci viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Nemoc má stejné symptomy jako běžná chřipka. Nakažený má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky. Častou komplikací je zápal plic. Infekce se přenáší vzduchem.

Vakcína proti prasečí chřipce neexistuje. Na virus podle Centra pro kontrolu léčiv v americké Atlantě zabírají nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza. - čtěte Prasečí chřipku chytíte kýchnutím, vakcína proti ní neexistuje

Čtyři laboratoře na světě jsou podle WHO v různém stadiu vývoje virového kmene, který by mohl sloužit jako výchozí látka vakcíny. Mluvčí organizace Gregory Hartl ale dodal, že WHO zatím tyto laboratoře nepožádala, aby zahájily produkci vakcíny ve velkém měřítku. "Signál nebude dán, dokud nebudeme ve fázi pět," citovala agentura AFP Hartla, který narážel na šestistupňovou škálu varování před pandemií.

Stupně pandemie

1. Virus se šíří mezi zvířaty, případy kontrolují lékaři

V této chvíli je nejdůležitější snížit riziko přenosu viru na člověka. Veterináři pomáhají epidemiologům. Jakékoli podezření na přenos viru ze zvířete na člověka se okamžitě hlásí ministerstvu zdravotnictví.
 
2. Chřipku mohou chytit lidé, začíná kontrola na letištích

Hrozí pandemie. Nákaza je zatím daleko od Evropy, ale lidé cestující z postižených oblastí ji mohou do země kdykoli zavléct. Proto jsou informováni a kontrolováni už na letištích.

3. Přibývá případů chřipky u lidí, lékaři počítají léky

Případů přenosů z člověka na člověka jsou desítky. Úřady však už kontrolují množství antivirotik – čeští zdravotníci počítají léky od pondělka. "Ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací sledujeme osoby, které přicestují do země z postižených míst. Zajišťujeme nezbytné kapacity karanténních lůžek a připravujeme zásoby léků," říká Ladislav Machala z Infekční kliniky nemocnice na Bulovce.

4. Virus se snadno šíří mezi lidmi, začíná pohotovost

K tomuto stupni z pandemického plánu má nyní nakročeno Česko, kam může prasečí chřipka podle odborníků přijít za několik týdnů. V této fázi jsou v pohotovosti všechny služby první pomoci. Začíná se připravovat vakcína. "Kdyby lidé v této fázi omezili třeba návštěvy sportovních utkání nebo kulturních zařízení, přispěli by tak ke zpomalení šíření infekce," míní Machala.

5. Epidemie zasáhla více zemí, očkují se důležití lidé

Lékaři očkují zdravotníky, hasiče, policisty a další skupiny lidí, kteří jsou důležití pro chod státu. Ministerstvo už rozhodlo, jak se budou léky a vakcíny podávat dalším obyvatelům.

6. Začala pandemie, vyklízejí se školy

"To už je opravdu kritická situace. Divadla a kina se zavřou, omezí se pohyb na veřejnosti," popisuje Polanecký. Dobrovolníci zajišťují nákupy starým lidem. Očkují se další skupiny obyvatel.

                                                                                      zdroj: MF DNES

Autor:

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Přímý přenos Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Holokaust je mýtus, myslí si podle průzkumu čtvrtina mladých v Nizozemsku

Průzkum židovské organizace Claims Conference odhalil znepokojivý nedostatek povědomí Nizozemců o holokaustu. Téměř...

KOMENTÁŘ: Navždy nepoučitelné lidstvo. Od Hitlera jsme dál jen o dvě věci

Premium Před 90 lety, 30. ledna 1933, nastoupil v Německu k moci Adolf Hitler. Každá paralela kulhá, ale události na východ od...

V Austrálii pátrají po radioaktivní kapsli. Může být nebezpečná, varují úřady

Ztráta malé kapsle s radioaktivní látkou vyvolala v západní Austrálii rozsáhlé pátrání. Pouzdro obsahuje malé množství...

Vždy budeme na straně Ruska. Bez USA by byl mír, prohlásila Kimova sestra

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong odsoudila rozhodnutí Spojených států dodat Ukrajině 31...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...

Mohlo by vás zajímat