Zastavil v Pekingu tanky a ovlivnil celé století. Kdo je tajemný hrdina?

  18:16aktualizováno  18:16
Mimo Čínu je známý jako "Ten, co se postavil tankům" a historie z něj udělala symbol povstání, které právě před 21 lety krutě ukončila čínská lidová armáda. V Číně je jeho fotka zakázaná. Kdo je mladík, který vyzbrojený taškami zastavil v Pekingu kolonu tanků, a kam se potom vytratil?

Pekingské náměstí Tchien-an-men v době protestů v roce 1989 | foto: Profimedia.cz

Ráno 5. června 1989 odjížděla kolona osmnácti tanků z náměstí Nebeského klidu. Z pásů jim ještě čpěla krev stovek studentů, kteří pár hodin předtím doufali, že mohou komunistickým kolosem pohnout směrem k demokracii.

Naděje mnohých z nich navždy utnuly kulky vojáků čínské lidové armády a střelba se sporadicky ozývala i do mrtvolného ticha následujícího rána. Do vražedné kulisy se jakoby odnikud vmísil mladík s nákupními taškami.

MLADÍK NA TANKU

"Proč jste tady? Moje město je kvůli vám v chaosu. Jeďte zpátky, přestaňte zabíjet lidi," řekl neznámý hrdina.

Odvážně si stoupl před první tank a donutil ho zabrzdit. Uprostřed Pekingu se v tu chvíli rozehrála dechberoucí scéna mezi Davidem v černých kalhotách a světlé košili a několikatunovým Goliášem z oceli.

Muž se nehnul ani o centimetr a zběsile mával pravou rukou. Tank se rozjel a už se zdálo, že všechno ukončí z pozice síly. Náhle se pootočil doprava a mladíka se snažil objet. Ten ale neváhal a přitančil opět pod zlověstné dělo.

Tank se obrátil vlevo, muž hbitě zagestikuloval a opět se nalepil na jeho příď. Pak si přehodil tašky do jedné ruky, vylezl na plechové monstrum a začal mluvit k vojákům, kteří si dokonce otevřeli okénko.

ČÍNA ZCENZUROVALA KARIKATURU

Úřady stáhly z novin kresbu masakru na Tchien-an-men

"Proč jste tady? Moje město je kvůli vám v chaosu. Jeďte zpátky, přestaňte zabíjet lidi," křičel údajně hrdina do útrob tanku. Pak seskočil a tři kolemjdoucí ho odvlekli na okraj ulice.

Událost přečkal film a nezodpovězené otázky

Jen oni a tankista se dívali muži do očí. Byli poslední, pak už ho nikdo neviděl. Památka na odvážný čin se uchovala jen díky fotografům a kameramanům, kteří dramatickou scénu natáčeli z hotelu Peking.

To ale zahlédli čínští špioni a hned zakročili. "Agenti tajné policie brzy poté vtrhli ke mně do pokoje, zabavili mi filmy a pas. Film s tankem jsem naštěstí stačil ukrýt v rezervoáru toalety," vzpomínal po letech Američan Charlie Cole.

Film tedy zůstal a spolu s ním i otázky, na které stále nikdo nezná odpověď. Kdo byl ten muž? Blázen, nebo neohrožený hrdina? A co se s ním stalo potom? Splynul s davem, nebo ho policie zatkla a později popravila? A pokud žije - kde a proč se skrývá?

PREZIDENT O HRDINOVI

"Nemohu potvrdit, jestli ten mladý muž, o kterém mluvíte, byl zatčen, nebo ne... Myslím, že nikdy nebyl zabit," řekl o události čínský prezident.

Pár dní po incidentu napsal britský bulvární list Sunday Express, že šlo o devatenáctiletého studenta Wang Wej-lina. Toto tvrzení už ale od té doby bylo několikrát zpochybněno.

O muži, kterého časopis Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí 20. století, promluvila oficiální místa pouze jednou. Prezident Ťiang Ce-min při rozhovoru v roce 1990 řekl: "Nemohu potvrdit, jestli ten mladý muž, o kterém mluvíte, byl zatčen, nebo ne."

Potom v angličtině stroze dodal: "Myslím, že nikdy nebyl zabit." Po Číňanovi, teď zřejmě čtyřicátníkovi, se navždy slehla zem a Peking se snaží, aby to tak i zůstalo. Fotografie z incidentu je v Číně zakázaná a v říši středu ji nenajdete ani na internetu - velká čínská internetová zeď ji důsledně hlídá, aby zůstala v propadlišti dějin.

Snímek z incidentu je pro Číňany tabu

Fotografii, která je pro zbytek světa symbolem studentských nepokojů a zhoubné tyranie čínských komunistů, zná v samotné Číně jen pár lidí. A i pro nás asi zůstane jedním z největších tajemství minulého století (o utajování masakru více čtěte zde).

MLČÍCÍ ČÍNA

Jednadvacáté výročí krvavého masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men provázel v čínské metropoli klid. Bezpečnostní opatření byla na místě historických událostí menší než při loňském kulatém výročí. Komunistický režim dosud nedal najevo, že by chtěl přehodnotit reakci na události, které tehdejší vedení označilo za "kontrarevoluční povstání". Při masakru z 3. na 4. června 1989 zemřelo více než tři tisíce lidí. Režim tak ukončil sedm týdnů trvající prodemokratické demonstrace.

Mladíka se už podle listu The Times snažila vystopovat hongkongská i tchajwanská média - vždy neúspěšně. Spisovatel, který si nechá říkat jen Akademik z Hongkongu, napsal obsáhlý článek, který říká, že tajemný hrdina byl archeolog.

Pracoval prý v tchajwanském Národním muzeu a zvolil život v utajení. Muzeum to jasně popřelo a ani další média nevypátrala, že by žil na ostrově. Hodně se také spekulovalo o mužích, kteří ho před tanky odvedli do bezpečí. Byli to kolemjdoucí, nebo tajná policie?

Americká televizní stanice PBS o muži, kterému se také přezdívá neznámý rebel, v roce 2006 natočila padesátiminutový dokument. Jeho autoři usuzují, že se hrdina prostě ztratil v každodenní anonymitě.

Hongkongské informační centrum pro lidská práva v Číně zase citovalo z vnitřního dokumentu komunistů, který konstatuje, že se muže nikdy nepodařilo najít. Utajovaný materiál také říká, že jméno, které uvedl Sunday Express, bylo falešné.

Skutečností také zůstává, že jméno hrdiny není na seznamu mrtvých ani vězněných. "Nemyslím si, že by někdo na světě mohl toho muže najít. Je důležité, že tam byl a svým činem dodal odhodlání mnoha lidem," řekl Han Donfgang, šéf dělnického svazu.

Rodina a přátelé čínského hrdiny možná vědí, kde je. Třeba se jednoho dne rozhodne vykročit z anonymity a ukázat se světu. Anebo ani netuší, že svým činem ovlivnil konec minulého století a v jeho stopách po celém světě kráčí nepozorovaně další hrdinové.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz