Žena z bostonského předměstí Watertwon sleduje hon policie na muže podezřelého

Žena z bostonského předměstí Watertwon sleduje hon policie na muže podezřelého z bombového útoku (19. dubna 2012) | foto: Reuters

Plížíme se po domě a zíráme ven, líčí obyvatelé paralyzovaný Boston

  • 29
Je to jedno z nejstarších amerických měst, které zažilo řadu historických okamžiků, jež formovaly Spojené státy. Teď se stal Boston v podstatě rukojmím jediného muže. Policie už hodiny pátrá po podezřelém z bombového útoku: veřejná doprava stojí a ulice jsou prázdné. Legendární město je paralyzované.

"Ještě nikdy jsem neviděl Massachusetts Avenue tak opuštěnou. A nikdy v životě jsem neviděl tolik policistů. Jsem uvězněn doma a čekám na znamení, že je zase možné jít ven," popsala televizi BBC v e-mailu Sudhir Sivakumaran.

Po zuby ozbrojení policisté prohledávají dům po domu na předměstí Watertown, kde se jim ztratil jeden z podezřelých z pondělního teroru devatenáctiletý Džochar Carnajev, který je podle ní velmi nebezpečný.

Útok v Bostonu

Doporučení nevycházet už platí pro celý Boston. Stejně je to s veškerou veřejnou dopravou. Stopku dostaly i taxíky. Federální úřad pro letectví také uzavřel vzdušný prostor nad částí Bostonu pro lety ve výškách do 900 metrů, aby policie mohla volně operovat. Zavřené zůstaly firmy i místní univerzity.

"Venku je to opravdu strašidelné. Na silnici neprojede jediné auto. Jen občas se po ní prožene policejní kavalkáda," vylíčil muž, který se představil pouze jako Michael W.

Vyděšení obyvatelé města se odváží maximálně podívat z oken domu, ale ani to se jim nedoporučuje. Co kdyby do jejich okna zbloudila střela. "Obyvatelé by neměli otevírat dveře nikomu jinému než policistovi. A radíme jim, aby se drželi také od oken," uvedl úřad guvernéra státu Massachussetts Devala Patricka.

"Nejezdí žádná doprava ani nesmí jezdit taxíky. Žádné obchody, podniky a restaurace nejsou otevřené. Lidé musí zůstat ve svých bytech či domech a zamknout se, a to hlavně v oblasti, kde se v noci celá situace odehrála a kde jsou teď stovky či tisíce policistů a vojáků," popsala ČTK Češka žijící v Bostonu Renata Duttonová.

"Při sledování televize z toho trošku mrazí, když vidíte armádní vozy, ozbrojené policisty a prázdné ulice. Nevím, co přesně prožívají lidé v oblasti Cambridge, ale musí to být velice děsivé a až neuvěřitelné, jako z filmu," dodala.

Podobně popisuje dění v Bostonu také Guy McDonald přímo ve Watertownu. "Sleduji CNN a dívám se do ulic kolem naší kanceláře. Vypadá to tu jako ve filmu," popsal agentuře Bloomberg.

Barb Darrow, který ve Watertownu žije, popsal, jak o půl třetí ráno místního času zvedl telefon a na druhé straně uslyšel automatické telefonické upozornění místní policie, aby nevycházel ven. "Od té doby jsme tady zamčení. Je to jako město duchů. Pro všechny je to moc podivný a zneklidňující den. Plížím se po domě a zírám z okna ven," popsal pro BBC.

Americká policie mezitím připustila, že pronásledování po podezřelém z atentátu se může protáhnout na několik dní. Město, které založili v roce 1630 puritáni z Anglie a odehrálo se v něm několik důležitých událostí jako třeba takzvané Bostonské pití čaje či první bitvy americké revoluce, si tak zřejmě na návrat do normálu bude muset ještě počkat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video