Plížíme se po domě a zíráme ven, líčí obyvatelé paralyzovaný Boston

  19:11aktualizováno  19:11
Je to jedno z nejstarších amerických měst, které zažilo řadu historických okamžiků, jež formovaly Spojené státy. Teď se stal Boston v podstatě rukojmím jediného muže. Policie už hodiny pátrá po podezřelém z bombového útoku: veřejná doprava stojí a ulice jsou prázdné. Legendární město je paralyzované.

Žena z bostonského předměstí Watertwon sleduje hon policie na muže podezřelého z bombového útoku (19. dubna 2012) | foto: Reuters

"Ještě nikdy jsem neviděl Massachusetts Avenue tak opuštěnou. A nikdy v životě jsem neviděl tolik policistů. Jsem uvězněn doma a čekám na znamení, že je zase možné jít ven," popsala televizi BBC v e-mailu Sudhir Sivakumaran.

Po zuby ozbrojení policisté prohledávají dům po domu na předměstí Watertown, kde se jim ztratil jeden z podezřelých z pondělního teroru devatenáctiletý Džochar Carnajev, který je podle ní velmi nebezpečný.

Útok v Bostonu

Doporučení nevycházet už platí pro celý Boston. Stejně je to s veškerou veřejnou dopravou. Stopku dostaly i taxíky. Federální úřad pro letectví také uzavřel vzdušný prostor nad částí Bostonu pro lety ve výškách do 900 metrů, aby policie mohla volně operovat. Zavřené zůstaly firmy i místní univerzity.

"Venku je to opravdu strašidelné. Na silnici neprojede jediné auto. Jen občas se po ní prožene policejní kavalkáda," vylíčil muž, který se představil pouze jako Michael W.

Vyděšení obyvatelé města se odváží maximálně podívat z oken domu, ale ani to se jim nedoporučuje. Co kdyby do jejich okna zbloudila střela. "Obyvatelé by neměli otevírat dveře nikomu jinému než policistovi. A radíme jim, aby se drželi také od oken," uvedl úřad guvernéra státu Massachussetts Devala Patricka.

"Nejezdí žádná doprava ani nesmí jezdit taxíky. Žádné obchody, podniky a restaurace nejsou otevřené. Lidé musí zůstat ve svých bytech či domech a zamknout se, a to hlavně v oblasti, kde se v noci celá situace odehrála a kde jsou teď stovky či tisíce policistů a vojáků," popsala ČTK Češka žijící v Bostonu Renata Duttonová.

Fotogalerie

"Při sledování televize z toho trošku mrazí, když vidíte armádní vozy, ozbrojené policisty a prázdné ulice. Nevím, co přesně prožívají lidé v oblasti Cambridge, ale musí to být velice děsivé a až neuvěřitelné, jako z filmu," dodala.

Podobně popisuje dění v Bostonu také Guy McDonald přímo ve Watertownu. "Sleduji CNN a dívám se do ulic kolem naší kanceláře. Vypadá to tu jako ve filmu," popsal agentuře Bloomberg.

Barb Darrow, který ve Watertownu žije, popsal, jak o půl třetí ráno místního času zvedl telefon a na druhé straně uslyšel automatické telefonické upozornění místní policie, aby nevycházel ven. "Od té doby jsme tady zamčení. Je to jako město duchů. Pro všechny je to moc podivný a zneklidňující den. Plížím se po domě a zírám z okna ven," popsal pro BBC.

Americká policie mezitím připustila, že pronásledování po podezřelém z atentátu se může protáhnout na několik dní. Město, které založili v roce 1630 puritáni z Anglie a odehrálo se v něm několik důležitých událostí jako třeba takzvané Bostonské pití čaje či první bitvy americké revoluce, si tak zřejmě na návrat do normálu bude muset ještě počkat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Uprchlíci mají talent. Na Sicílii uspořádali estrádu s běženci

Talentová show s uprchlíky v sicilské Katánii (22. června 2019)

Básnířka z Nigérie, reggae zpěvák ze Sierry Leone nebo tanečník z Kolumbie. Ti všichni se uplynulý víkend zúčastnili...

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz