Zaplněné tržiště paralyzoval výbuch

  • 86
Zaplněné tržiště v Bagdádu ochromil výbuch. Zahynulo nejméně sedm lidí včetně tří policistů, dalších 13 nakupujících bylo zraněno. Některé z obětí nálož roztrhala na kusy. Irák dál sužují nepokoje. V Amaře pokračovaly boje mezi šíitskými milicemi a britskými vojáky.

Tržištěm v bagdádské čtvrti Bajá nedlouho před výbuchem projížděl americký vojenský konvoj.

Místo exploze, kam se ihned sjely sanitky, uzavřela americká armáda. Na zdech okolních domů šlo vidět kusy lidského masa.

K akci se zatím nikdo nepřihlásil. Ve čtvrtek zabil sebevrah na kontrolním stanovišti v Bagdádu zabil pět Iráčanů a jednoho amerického vojáka.

V Amaře iráčtí ozbrojenci v noci napadli Brity střelbou z minometů, na což britské jednotky odpověděly palbou z vrtulníků. Zahynuli čtyři Iráčané, bylo zničeno několik domů. Mezi mrtvými jsou dva muži a dvě děti.

Násilnosti se odehrávaly v Amaře a dalším jihoiráckém městě Basře také v sobotu. V Basře při nich zahynuli dva Iráčané a zraněni jsou čtyři Britové. Britské ministerstvo obrany odpoledne oznámilo, že objekty, o něž milicionáři bojovali, jsou v rukou vojáků a iráckých policistů.

Amara leží asi 100 kilometrů na sever od Basry a milicionáři zde v sobotu zaútočili na britský konvoj. Britové pak do ulic vyslali tanky a na krátko obsadili úřad radikálního duchovního Muktady Sadra, k němuž se milice hlásí.

Proti Sadrovým lidem bojují v Nadžafu a Karbale také američtí vojáci. Vyhýbají se však zásadnímu útoku na tato posvátná města šíitů a podle Sadrových stoupenců vedou spíš psychologickou válku.

"Snaží se z toho udělat vleklý konflikt a vyčerpat bojovníky," sdělil Sadrův mluvčí v Nadžafu šajch Kaís Chazalí.

Američané noci v sobotu shazovali z letadel do Nadžafu letáky s textem připomínajícím, že koalice nepřestává spolu s Iráčany bojovat proti terorismu.

Ozbrojenec nese raketomet v bagdádské čtvrti Sadr. (9. května 2004)