Problematice přijímání uprchlíků a zdrženlivého přístupu některých členských zemí Evropské unie se opakovaně věnuje například respektovaný server The Washington Post. Ve středečním textu se trefuje zejména do Slovenska. Připomíná, že naši východní sousedi se rozhodli přijmout pouhých 200 uprchlíků, a ještě si stanovují zvláštní podmínky. Migranti musí pocházet ze Sýrie a navíc by měli být křesťané.
Redaktoři zámořského serveru pátrali, proč je slovenská strana v přijímání uprchlíků takto vybíravá. Obrátili se proto na slovenské ministerstvo vnitra. Dočkali se překvapivě stručné odpovědi mluvčího. „Na Slovensku nemáme mešity. Proto si chceme vybrat pouze křesťany,“ sdělil mluvčí resortu. Na přístup Slovenska upozornil i britský server BBC.
Mnohem obsáhlejší odpověď poskytl před týdnem slovenský premiér Robert Fico v rozhovoru s rakouskými médii. Na otázku, proč chce Slovensko přijmout pouze zlomek z požadovaného počtu 1 100 uprchlíků, odpověděl: „Zeptám se vás na jednu věc. Kdo bombardoval Libyi? Kdo způsobil problémy na severu Afriky? Slovensko? Ne!“ Připomněl tak, že za současnou uprchlickou krizí může podle mnohých zejména svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011.
Orbánův plot a kulturní rozdíly
Podobně jako premiér Fico vidí situaci i obyvatelé slovenské obce Gabčíkovo. Tam mělo dočasně zamířit asi 500 uprchlíků z Rakouska, které již nezvládá jejich nápor. Proti přijetí se však nedávno vyslovilo 97 procent účastníků referenda. Vadila jim kulturní odlišnost i strach z případných teroristických útoků (více o referendu zde).
Na kulturní a náboženské rozdíly Slováků a uprchlíků Fico upozorňoval už v lednu letošního roku. „Od té doby, co je Slovensko křesťanskou zemí, nemůžeme tolerovat příliv 300 až 400 tisíc muslimských imigrantů, kteří by rádi stavěli mešity po celé naší zemi a snažili se změnit naši kulturu a hodnoty,“ prohlásil tehdy Fico. Nutno podotknout, že muslimové tvoří 0,2 procenta ze všech obyvatel Slovenska. Loni místní úřady udělily azyl jen 14 uprchlíkům.
Slovensko má však i velkého zastánce přijímání uprchlíků. Je jím prezident Andrej Kiska. Ten opakovaně vyzývá k solidárnímu a rozumnému řešení celého problému.
Pozornost západních médií se však pochopitelně nezaměřuje pouze na Slovensko. Za jednu z vůdčích osobností odporu proti uprchlíkům považují maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz.
„Levicová politika nechala imigranty zaplavit Evropu. Ohrozila evropské země bezprecedentním sociálním, ekonomickým, kulturním a bezpečnostním konfliktem,“ uvedl Orbán. Stavba masivního plotu podél hranic se Srbskem budiž obrazem toho, jaký je postoj maďarské vládnoucí strany k uprchlíkům.
Konvička v zahraničí a Polsko proti migrantům
Zahraničním médiím neunikly ani největší odpůrci přijímání migrantů v České republice. Nejvíce je zaujal lídr Bloku proti islámu Martin Konvička, který si zejména na sociálních sítích nebere ve výrocích na adresu muslimů a migrantů servítky. Nešetří plány na výstavbu koncentračních táborů a ve spojení s muslimy zmiňuje i jejich mletí do masokostní moučky.
Agentura DPA připomněla, že jeho petici proti přijetí muslimských uprchlíků podepsalo 145 tisíc. Agentura mimo jiné upozornila také na dalšího odpůrce migrantů Tomia Okamuru. V zahraničí podle všeho nejvíce zaujala jeho akce s venčením psů v Teplicích namířená proti místním muslimských lázeňským hostům (více o akci čtěte zde).
24. července 2015 |
Dva tisíce uprchlíků by podle plánů EU mělo přijmout Polsko. I takové číslo je však podle mnohých Poláků příliš vysoké. Podle průzkumů polského deníku Rzeczpospolita je proti přijetí migrantů z Afriky a Středního Východu 70 procent dotazovaných. Poláci se dokonce nespokojí ani s variantou, že by do země přicestovali křesťanští uprchlíci. Lidskoprávní organizace však odpůrcům uprchlíků připomínají, že ještě nedávno podobnou pomoc potřebovaly statisíce Poláků.