Současný kosovský premiér Hashim Thaçi se na obchodu s orgány podílet nemusel, tvrdí Marty. Zřejmě o něm ale věděl.

Současný kosovský premiér Hashim Thaçi se na obchodu s orgány podílet nemusel, tvrdí Marty. Zřejmě o něm ale věděl. | foto: Profimedia.cz

Západ věděl o obchodu s orgány v Kosovu, ale nic nedělal, tvrdí senátor

  • 24
Západní vlády věděly o obchodu s lidskými orgány, do kterého byli v 90. letech minulého století zapletení kosovští lídři. V rozhovoru pro slovinský list to řekl vyšetřovatel Rady Evropy Dick Marty. Nic neudělaly a Evropa nebude dělat nic ani teď, protože by tak dokázala svou dřívější nečinnost, zdůraznil švýcarský senátor.

Marty nedávno zveřejnil zprávu pro Radu Evropy, v níž kritizoval údajný mezinárodní obchod s lidskými orgány. V dokumentu, na kterém pracoval dva roky, popisoval obchod s lidskými orgány, které kosovští separatisté odebírali srbským vězňům koncem 90. let minulého století.

Prim v nekalé činnosti hrála podle Martyho organizovaná "skupina z Drenice", která prý sdružovala představitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) a jejímž šéfem byl nynější kosovský premiér Hashim Thaçi.

RADA EVROPY

Mezivládní organizace sdružující v současné době 47 zemí. RE v roce 1950 dojednala Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, která je právním základem činnosti Evropského soudu pro lidská práva.

zdroj: Wikipedia

V rozhovoru pro slovinský deník Marty zdůraznil, že nikdy netvrdil, že by se Thaçi na obchodu s orgány přímo podílel. Neumí si však představit, že by o něm současný ministerský předseda nikdy neslyšel. A nebyl by sám. Podle Martyho o dění v Kosovu celou dobu věděly i vlády západních států.

"Západní země věděly celou dobu, co se v Kosovu děje, ale nikdo s tím nic neudělal," řekl Marty. "Každý o tom mlčel. To je opravdový skandál, ne moje zpráva, v níž jen píšu to, co mnozí dlouho viděli," uvedl Marty s tím, že jeho text pro RE vyvolal rozporuplné reakce i velký zájem médií.

Obvinění v Kosovu prošetřuje unijní mise Eulex, jenže i to je podle Martyho problematické. "Není tam žádné utajení. Všichni překladatelé jsou místní, pracuje tam hodně místních lidí. Proto také i ty nejdůvěryhodnější informace systematicky unikají," uvedl Marty a dodal, že kdyby Eulexu předal jména svědků, s nimiž mluvil při vypracovávání zprávy, okamžitě by ohrozil jejich život.

Kauza potřebuje nezávislé zahraniční vyšetřovatele

K vyšetření nekalých praktik z konce století by mohli přispět zahraniční vyšetřovatelé, kteří by měli k ruce důvěryhodný program na ochranu svědků. Jenže s tím Evropa nebude podle Martyho souhlasit. Odhalilo by to totiž dřívější neochotu jednat. 

"Na to Evropa nikdy nepřistoupí, protože dobře ví, že moji svědci by opravdu mluvili a odhalili, že velká část evropských politiků věděla celou dobu, co se v Kosovu děje. Myslíte si, že Brusel chce něco takového slyšet?" řekl podle serveru EUObserver.com.

Nová koalice v Kosovu

Minulý týden sestavil premiér Hashim Thaçi novou koalici, aby mohl na ustavující schůzi parlamentu (ten vzešel z prosincových voleb) vytvořit novou vládu. Hlavním partnerem Thaçiho Demokratické strany Kosova (PDK) se stala Aliance pro nové Kosovo (AKR), v níž na čelném místě působí i Uka Rugova, syn zesnulého kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy. Dále do koalice vstoupilo několik drobných formací včetně Samostatné liberální strany (SLS), zastupující zájmy kosovských Srbů. Ustavující schůze parlamentu se má konat 24. února. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video