Základny v Česku a Polsku nebudou, potvrdili Obama i Gates

  14:42aktualizováno  18:29
Americký radar v Česku a rakety v Polsku jsou minulostí. Šéf Bílého domu Barack Obama potvrdil, že USA ustupují od stávajících plánů na jejich vybudování. Hrozba Íránu trvá, ale podle Obamy změnila formu. Proto vybudujeme účinnější, mobilní štít, který lépe odpoví na hrozby 21. století, řekl prezident. Šéf Pentagonu Gates pak upřesnil, že pozemní část nového systému může být i v Česku.

Barack Obama oznamuje, že USA nepostaví základny v Česku a Polsku (17. září 2009) | foto: AP

"Naše nová protiraketová architektura v Evropě poskytne silnější, chytřejší a rychlejší obranu Ameriky i jejích spojenců," řekl Barack Obama. Nový plán je podle něj "komplexnější" než ten předchozí a zakládá se na technologiích, které jsou prověřené a účinné.

Českou republiku a Polsko Obama nazval "blízkými spojenci" USA a vzkázal jim: pořád s vámi počítáme. Změnu plánů zdůvodnil tím, že se proměnil charakter íránské hrozby. Vývoj raket dlouhého doletu nepokračuje tak rychle, jak se USA bály, daleko větší hrozbou jsou teď rakety doletu středního a krátkého. Tomu je podle Obamy nutné přizpůsobit i obranu.

Prezident vystoupil se svým prohlášením v Bílém domě. Mluvil pár minut a v podstatě jen poskytl obecný úvod svému ministru obrany Robertu Gatesovi, který o chvíli později usedl před novináře na briefingu v Pentagonu.

USA MĚNÍ PLÁNY PROTIRAKETOVÉ OBRANY

Washington už se tolik nebojí Íránu

Právě Gates, jediný ministr bývalé vlády, kterého si Obama "nechal", před téměř třemi lety stál u zrodu plánů na základny v Česku a Polsku. To také Gates v úvodu dnešního vystoupení zmínil. "Sedmadvacátého ledna 2006 jsem doporučil prezidentu Bushovi, aby zahájil přípravu na vybudování částí protiraketového štítu v České republice a Polsku," řekl. "Tenkrát se to zdálo být nejlepším řešením, ale od té doby se změnil kontext."

Podle informací od tajných služeb Íránci nevyvíjí rakety dlouhého doletu tak rychle. Naopak v oblasti střel krátkého a středního doletu nebezpeční jsou, zopakoval Gates to, co už před ním říkal Obama a o čem už ráno psal deník Wall Street Journal.

ANALÝZA:

Americké NE radaru může posílit jestřáby v Kremlu

Druhým důvodem - a o tom také mluvil Obama - je výrazný skok v technologiích. "Za poslední dva roky jsme hodně pokročili," řekl. USA teď podle něj umějí lépe vysledovat a sestřelit rakety, zvlášť ty středního a krátkého doletu.

Gates ale zároveň zdůraznil, že si Washington pořád nechává otevřenou možnost přivést znovu k životu stávající plány - to kdyby se íránská hrozba zase změnila.

Lodě s raketami a možná i střely v Česku

JAK USA OCHRÁNÍ EVROPU

Generál James Cartwright řekl, že by Pentagon v nejbližší době rád do Severního a Středozemního moře umístil tři lodě se střelami SM-3, které by ochraňovaly strategické zájmy. Pozemní část systému s vylepšenými střelami SM-3 by se podle Roberta Gatese měla začít rozmísťovat v roce 2015. O pozemní části systému prý už Washington vyjednává s Prahou i Varšavou. autor: Reuters

Po Gatesovi se chopil slova ještě generál James Cartwright ze sboru náčelníků štábů. Upřesnil, že USA v Evropě rozmístí lodě s protiraketovým systémem Aegis. Pozemní obranný systém začne Washington rozmisťovat okolo roku 2015. Nový plán bude podle ministra obrany realizován o sedm let dříve než plán předchozí.

S Polskem a Českou republikou chce Gates hovořit o tom, jak rozmístit prvky nového systému. "Máme nyní příležitost rozmístit nové senzory a protirakety v severní a jižní Evropě, které mohou v blízké budoucnosti zajistit obranu proti bezprostřední hrozbě z Íránu nebo odjinud," prohlásil Gates.

USA se podle něj nevzdávají možnosti vybudovat pozemní radar, který měl stát v Brdech. Generál Cartwright však doplnil, že určitě nebude stát v Česku. Uvažuje se o Kavkaze.

"Kdo říká, že jsme protiraketovou obranu v Evropě odpískali, interpretuje to špatně," řekl Gates s tím, že bezpečnost Evropy pro Ameriku zůstává jednou z priorit. Zároveň naznačil, že rakety SM-3 by mohly být i v Česku a Polsku.

Blogeři iDNES.cz komentují situaci kolem radaru

O možnosti, že by v České republice mohly být někdy v budoucnu v rámci změn plánů protiraketového deštníku umístěny nějaké rakety, ale český premiér Jan Fischer s americkým prezidentem Barackem Obamou nehovořil.

Kohout: Míra zapojení záleží jen na nás

Informace z Pentagonu potvrdil po jednání s americkou delegací i šéf české diplomacie Jan Kohout. Řekl, že nový systém, který se bude budovat v rámci NATO, s radarem nepočítá a zároveň bude levnější, účinější, flexibilnější a využívá novějších technologií. Zároveň potvrdil, že se při jeho budování počítá i s českou účastí a záleží jen nás, jak aktivně se zapojíme.

Český premiér Jan Fischer dnes informoval, že USA ustoupily od dosavadního plánu postavit v Česku radarovou základnu, která měla být součástí amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. - více o Obamově telefonátu Fischerovi čtěte zde

Fischera o americkém rozhodnutí krátce po půlnoci telefonicky informoval prezident Barack Obama. O konkrétních plánech politické představitele informovali vyslanci Washingtonu, kteří odpoledne dorazili do Prahy.

Ještě předtím navštívila delegace v čele s náměstkyní ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou Polsko. Premiér Donald Tusk po jednání řekl, že nejde o porážku a zdůraznil, že nový systém zaručí Evropě i Polsku větší bezpečnost.

Naopak jako velkou prohru hodnotí rozhodnutí polská opozice. Dnešní zpráva je pro Poláky o to citlivější, že si právě dnes připomínají 70 let od chvíle, kdy Sovětský svaz napadl Polsko.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil záměr USA za pozitivní a bez další upřesnění řekl, že nové americké plány zlepší zapojení všech států NATO.

Vše o americkém radaru v Česku

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

VIDEO: Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji vytváří účesy státníků

Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji napodobuje účesy státníků. (19. února...

Když Donald Trump na začátku února potvrdil, že se druhý summit s Kim Čong-unem bude konat ve Vietnamu, dostal hanojský...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Najdete na iDNES.cz