Zakázané kusy nebe

aktualizováno 
Už nejstarší kroniky zmiňovaly přelet jasných meteorů nebo vzácněji i pád kamene z nebe. Největší myslitel antiky Aristoteles správně usoudil, že meteory jsou jevy atmosférické, nikoli nebeské. Jeho vyznavači tento názor později rozšířili o již nepravdivý dovětek, že meteory vůbec nesouvisí s vesmírem. Případné padající kameny prý pocházejí ze Země, odkud byly vymrštěny například bleskem či sopečným výbuchem. 24. července 1790 však ve francouzském Barbotanu prší doslova kamenný déšť! Následují tři stovky dopisů očitých svědků. Nicméně nejbližší centrum tehdejší vzdělanosti, pařížská Akademie věd, rozhoduje takto: "Kameny z nebe padat nemohou, a proto nepadají." Nezviklal ji ani petrohradský Němec Ernst Chladni, který si nechal ze Sibiře přivézt sedmimetrákový železný meteorit a rozborem prokázal jeho odlišnost od všech známých pozemských rud i nerostů. Roku 1794 pak vydal útlou knížku s tvrzením, že meteority jsou kosmického původu a meteory jsou v této souvislosti světelné efekty při průletu meteoritů atmosférou. Pojednání se setká s odporem, ba opovržením; teprve po dalším velkém "kamenobití" roku 1803 se učení mužové francouzští chytí za nosy. Od těch dob meteority padají legálně.

Kometa století

Profesionální astronom Alan Hale a nezávisle na něm i hvězdám propadlý stavební inženýr Thomas Bopp, oba z USA, objevují v noci z 22. na 23. července 1995 nadprůměrně velkou a jasnou kometu. Nejblíže Slunci (ve vzdálenosti 137 milionů km, tedy blíž než kolem něj obíhá Země) prošla kometa Hale-Bopp počátkem dubna 1997 a stala se ozdobou tehdejší noční oblohy, dost možná nejjasnější kometou tohoto století. Její návrat se očekává za jeden až dva tisíce let.

Rádiový kněz

25. červenec 1905 je jedním z nemnoha světlejších dnů v životě Jozefa Murgaše, slovenského kněze a vynálezce působícího v USA. V přítomnosti vlivných svědků se mu totiž právě podařilo předat mezi dvěma stožáry tuto bezdrátovou depeši: "Chvalte Boha, od kterého všechno požehnání přichází!" Pravda, Murgaš nebyl první, kdo vysílal rádiem, vynalezl však nový způsob telegrafie - ne tečky a čárky, které mu připadaly dlouhé a zdržující, nýbrž dvoutónový systém vysílající pouze tečky, zato na dvou frekvencích (tedy dva různě vysoké tóny, něco na způsob kvartového intervalu znělky "hoří"). Chybějí však peníze, obchodnický duch a snad i to štěstí. Murgašův "Ton-system" se nicméně mnohem později stane předchůdcem dnes ve vysílání nejrozšířenějšího způsobu přenosu kmitočtové modulace (FM).

Zapomenutý zakladatel

26. července 1815 se v tehdy pruské Poznani narodil anatom a fyziolog Robert Remak (zemřel 1865). Kromě uznávaných základních prací v oboru embryologie a elektroterapie je také odstrčeným zakladatelem buněčné patologie, kterou mu, zdá se, "ukradl" slavný Němec Rudolf Virchow. Podle slov jednoho amerického historika vědy byli Remak a náš Purkyně objeviteli, "jejichž hlasy utonuly v publicitě, kterou spustili kolonizátoři Schwann a Virchow".

Nesmrtelné perpetuum

Zákony zachování energie i nemožnosti úplné přeměny tepla v práci jsou známé od poloviny 19. století, ale perpeťáci neboli tvůrci perpetua mobile (věčného samohybu) se nevzdávají. Ještě podivuhodnější pak je, že jim na to skáčou i některé oficiální instituce. Například jistý Horace Wickham dostává 26. července 1870 v Chicagu patent na důmyslný přístrojek, který místní patentní úřad uznává za perpetuum mobile.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Skrývaná Putinova dcera prorazila do miliardového zdravotnického byznysu

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho starší dcera Marija Voroncovová

Starší dcera ruského prezidenta Marija Voroncovová je spolumajitelkou firmy, která se podílí na realizaci prestižního...

Italská vláda končí. Premiér Conte podal demisi kvůli rozpadu koalice s Ligou

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) ohlásil rezignaci po rozpadu vládní...

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil v úterý rezignaci na svou funkci a následně podal demisi po odchodu...

Itálie přijala dalších devět nemocných migrantů z lodi Open Arms

Itálie v sobotu 17. srpna povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez...

Z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která od minulého týdne čeká asi 800 metrů od italského...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz