Velký bariérový útes

Velký bariérový útes | foto: NASA Earth Observatory

Zákaz rybolovu vrátil na Velký bariérový útes život. I žraloky

  • 13
Přísný zákaz rybolovu v některých oblastech Velkého bariérového útesu severovýchodně od Austrálie pomáhá, vzkazují vědci. Výsledky dlouhodobé studie potvrdily, že místo znovu ožívá. Vracejí se sem velké ryby včetně žraloků a vzácní koráli se pomalu obnovují.

Tamní vědci tak dali jedné z biologicky nejbohatších lokalit světa novou naději. Na některých místech útesů platí zákaz jakéhokoliv rybolovu od roku 2004. Nesmí se zde rybařit a nesmí se odtud ani nic odvézt. A přísná pravidla mají podle vědců svůj přínos.

Velký bariérový útes

Je to největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Autrálie) a je dlouhý přes 2 tisíce kilometrů. Je to jediná stavba živých tvorů na Zemi viditelná i z Měsíce. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO. Lov byl zakázán ve třetině jeho vod. Jakýkoliv rybolov je zakázán v takzvaných zelených zónách, které zasahují asi do 5 procent útesu, což je plocha o rozloze 16 tisíc kilometrů čtverečních. Podle posledních vědeckých analýz je útes starý pouze 600 tisíc let.
Žijí zde asi čtyři tisíce druhů ryb, 350 druhů korálů, desítky druhů mořských hadů, plžů, mlžů, které tvoří bohatý a složitý ekosystém srovnatelný jen s tropickým deštným pralesem. Poškozeno je asi 70 procent korálových útesů.

"Výsledky výzkumu jsou ohromující. Větší počet ochranných zón je prospěšný jak pro podmořský život, tak pro ryby i lidi, jejichž život je na korálových útesech závislý," shrnul studii pro magazín Proceedings of the National Academy of Sciences vedoucí výzkumného týmu Laurence McCook.

Několikaleté analýzy porovnávaly biodiverzitu v zónách před přísnou ochranou, kdy na moři řádili pytláci, a po zavedení zákazu rybolovu. Srovnávaly také ochranná pásma s oblastmi útesů, kde se dosud rybařit může.

A výsledky opatření? Do chráněných zón se vrací větší ryby včetně žraloků. A díky nim se mimo jiné povedlo omezit "řádění" hvězdice trnité, která útesy rozežírá. Malé druhy žraloků a ryby ploskozubci jsou totiž jejími přirozenými nepřáteli, protože se živí larvičkami tohoto organismu. Navracejí se také další nepřátelé hvězdice - měkkýši tritonky.

Rozsáhlá síť korálových útesů, na kterých jsou závislé některé druhy ryb, se tak pomalu obnovuje. "Je to tedy pozitivní i pro turismus a pro další rybářský průmysl," dodal McCook. Náklady na tato opatření jsou přitom podle něj malé.

Přestože vědci dali druhové rozmanitosti na útesech u Austrálie novou naději, McCook varuje, že útesy ohrožuje i výrazné oteplování klimatu.

Teplejší voda totiž oslabuje korály, kteří blednou a jsou náchylnější k různým nemocem. Korálům dávají barvu jednobuněčné organismy, které s nimi žijí v symbióze. V teplejší vodě však tyto řasy korály opouštějí, útesy se oslabují a drolí se. Útesům neprospívá ani zvyšující se kyselost vody, uzavřel McCook.

Austrálie, Great Barrier Reef


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video