Na 880 tisíc Rakušanů žádá referendum o zákazu kouření, vláda se tomu brání

  8:02aktualizováno  8:02
Rakouská vláda odmítá vypsat referendum o zákazu kouření v restauracích, kavárnách a hospodách. Postavila se tak proti přání iniciativy Don’t smoke, která pod petici za lidové hlasování shromáždila přes 880 tisíc podpisů. Pro uznání nároku na referendum jich potřebovala o pouhých 20 tisíc víc.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zástupci Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ), které tvoří koaliční vládu kancléře Sebastiana Kurze, odmítli referendum o kouření v restauracích uspořádat. Poukázali přitom na vládní program, do nějž Svobodní loni prosadili, že tehdy plánovaný absolutní zákaz kouření v platnost nevstoupí.

Po zákazu kouření ubylo infarktů

Návrh na obrazové varování na obaly tabákových výrobků.

Návrh na obrazové varování na obaly tabákových výrobků.

 V březnu rakouský parlament schválil zákon, na základě něhož je možné zapálit si ve vyhrazených oddělených prostorech restauračních zařízení.

Vicekancléř Strache, který je sám náruživým kuřákem, na počátku roku naznačil, že by se o otázce mohlo znovu hlasovat v závazném referendu, pokud by se odpůrcům podařilo pod peticí shromáždit 900 000 podpisů.

 Iniciativě Don’t smoke, za kterou stojí Vídeňská lékařská komora a organizace pomáhající lidem trpícím rakovinou, se ale podařilo v zákonné lhůtě shromáždit jen 881 569 podpisů. Podle organizátorů tím byl nicméně cíl „fakticky“ splněn.

Iniciativou Don’t smoke se nyní bude zabývat rakouský parlament, který musí projednat každou petici, pod níž se podepíše více než sto tisíc lidí. Navzdory velké podpoře ale zákonodárci nemusí přijímat ve smyslu petice žádná opatření.

Opozice odmítání referenda kritizuje

Opoziční strany odmítnutí vlády vypsat plebiscit kritizují. Podle nich je na čase, aby Rakousko přestalo být považováno za „popelník Evropy“. Především FPÖ, která dlouhodobě prosazuje posílení prvků přímé demokracie, opoziční politici vyčítají, že ignoruje „jasný signál“ ze strany voličů.

V Rakousku, které je podle statistik na třetím místě v počtu kuřáků v Evropské unii, podle místního ministerstva zdravotnictví ročně zemře na následky konzumace tabákových výrobků 13 000 lidí.

V Česku začal protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, platit na konci loňského května.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz