Žádné majetkové požadavky vůči Česku, vzkázal Schröder vysídlencům

  12:45aktualizováno  12:45
Spolkový kancléř Gerhard Schröder na shromáždění Svazu vyhnanců zdůraznil, že německá vláda nebude uplatňovat vůči Česku žádné majetkové nároky. Jeho prohlášení vzbudilo nevoli i překvapení. Kancléř tak potvrdil platnost loňského společného prohlášení s premiérem Milošem Zemanem o tom, že Benešovy dekrety vyhasly a Němci nebudou mít žádné majetkové požadavky.
Schröder na výročním zasedání svazu promluvil jako vůbec první německý kancléř.

"Je třeba po pravdě říci, že politické názory moje a mé strany SPD a postoje Svazu vyhnanců se neshodují," poznamenal hned v úvodu kancléř.

Svaz vyhnanců (BdV) sdružuje krajanské spolky Němců vysídlených po druhé světové válce ze zemí střední a východní Evropy. Slavnostní shromáždění se konalo u příležitosti 50. výročí přijetí Charty vyhnanců (5. srpna 1950 ve Stuttgartu).

K nepříjemnému překvapení přítomných Schröder jednoznačně prohlásil, že Německo nemá žádné územní nároky vůči svým evropským sousedům. "Území, která patřila před válkou k Německu, zůstanou samozřejmě součástí německé historie a německého kulturního dědictví, ale podle platného mezinárodního práva, které uznáváme, již nejsou součástí našeho státu," prohlásil.

Na druhé straně kancléř ocenil význam Charty vyhnanců a vyzdvihl zvláště její smířlivý tón a odmítnutí pomsty. Připomněl, že už autoři tohoto dokumentu se přihlásili ke společné Evropě, a s uznáním se zmínil o přínosu vysídlenců k poválečné obnově a rozvoji Německa. Pochválil BdV také za to, že se distancuje od pravicového extremismu a neofašismu.

Minulost je uzavřena, řekl Schröder už loni v březnu
Tečku za bolestnými otázkami novodobých vztahů mezi Čechy a Němci, vyhnáním a odsunem sudetských Němců a jejich majetkovými nároky vůči Praze udělali premiér Zeman a kancléř Schröder loni v březnu. "Dohoda nezatěžovat vzájemné vztahy minulostí znamená, že minulost je uzavřena," prohlásil tehdy jednoznačně Schröder.

Jugoslávské dekrety z roku 1943 a československé Benešovy dekrety z roku 1945 nařídily vyvlastnění a vysídlení příslušníků německých menšin po válce. Deset procent z asi tří milionů vysídlenců při tom údajně zahynulo. Většina z těch, kdo přežili, se usídlila v Bavorsku, zbytek v Rakousku

"Požadavky organizací vyhnanců nemají na německou zahraniční politiku vliv a spolková vláda nehodlá žádné majetkové nároky vůči České republice vznášet," uvedl krátce pod podpisu dohody kancléř.

Zeman se jménem české vlády naopak distancoval od Benešových dekretů, když uvedl: "Při zachování kontinuity českého právního řádu účinnost některých zákonných opatření přijatých po roce 1945 již vyhasla."

Při letošní květnové návštěvě prezidenta Václava Havla v Berlíně kancléř Schröder k otázce zrušení Benešových dekretů jednoznačně prohlásil: "Německo bez výhrad podporuje přání České republiky vstoupit do EU bez jakýchkoli předběžných podmínek. Někdy se takové názory objevují a my je pokládáme za chybné."

"Považuji v této souvislosti za dostačující prohlášení premiéra Zemana o vyhaslosti Benešových dekretů a stojím si za tím, co jsem tehdy řekl: Německo nemá žádné majetkové požadavky vůči České republice. Pozitivní vývoj česko-německých vztahů nesmí nikdo zpochybnit," dodal tehdy kancléř.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Uprchlíci mají talent. Na Sicílii uspořádali estrádu s běženci

Talentová show s uprchlíky v sicilské Katánii (22. června 2019)

Básnířka z Nigérie, reggae zpěvák ze Sierry Leone nebo tanečník z Kolumbie. Ti všichni se uplynulý víkend zúčastnili...

V Afghánistánu padli dva američtí vojáci. Letos jich zemřelo už šest

Americký voják při střelbě z karabiny IIC (Improved Individual Carbine) firmy...

V Afghánistánu padli dva američtí vojáci z mise Severoatlantické aliance. Oznámilo to velitelství mise bez dalších...

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz