Zachránil 155 životů, s airbusem přistál na hladině. Je z něj hrdina

  9:22aktualizováno  17:15
Amerika má nového hrdinu, kapitána dopravního letadla Chesleye Sullenbergera. Když jeho stroji nad hustě osídlenou oblastí New Yorku vysadily oba motory, zachoval chladnou hlavu. Nouzově přistál na řece Hudson. Poté zkontroloval, zda v letadle nezůstali cestující, a stroj opustil jako poslední.

Chesley Sullenberger | foto: Reuters

Pasažéři, kteří díky němu havárii přežili, nešetřili chválou. "Je to úžasné, co udělal. Za to přistání si zaslouží slávu," prohlásil podle televize CNN Jeff Kolodjay, jeden ze 155 lidí, kteří byli na palubě Airbusu A-320.

Obdiv si však vysloužil i od amerických politiků a leteckých expertů. Starosta New Yorku Michael Bloomeberg vyzdvihl mistrovské přistání a ocenil i to, že Chesley Sullenberger neopustil letadlo, dokud si nebyl jist, že jsou všichni pasažéři v pořádku.

"Piloti letu 1549 dosáhli jednoho z nejvzácnějších a technicky nejtěžších kousků v dopravním letectví: přistáli na vodě, aniž by při tom kdokoliv zahynul," napsal deník The Wall Street Journal na svých webových stránkách.

"Fakt, že cestující byli schopni letadlo sami opustit a čekat na záchranu, je pozoruhodný. Je to neuvěřitelné," prohlásil letecký konzultant Tommy McFall, který sám dříve létal a vyšetřoval letecké nehody.

Podle Davida Learmounta z leteckého magazínu Flight Global je při přistání na vodě klíčové, aby letadlo bylo absolutně srovnané. "Nesmíte se ho snažit udržet ve vzduchu příliš dlouho, a když budete přistávat příliš pomalu, letadlo prostě spadne. Je celkem jasné, že udělal vše správně," dodal.

Sullenberger, který má licenci také na létání s kluzáky, se musel vyhnout nejen mrakodrapům na Manhattanu, ale podle svědků minul o tři sta metrů také most George Washingtona.

Let společnosti US Airways z New Yorku měl namířeno do města Charlotte v Severní Karolíně, když se stroj krátce po vzletu nad hustě osídlenou oblastí střetl s hejnem hus. Vysadily zřejmě oba motory. Svědkové později popisovali, jak viděli stroj opatrně klesat nosem vzhůru tak, aby se hladiny nejdřív dotkla záď letadla. Nehodu přežili všichni cestující i členové posádky.

Na řece přistál airbus, všichni přežili

Letadlo se 155 lidmi se v New Yorku srazilo s ptáky

Jeden z amerických úředníků měl možnost slyšet zvukový záznam nouzového přistání. Kapitán stroje prý zůstal neuvěřitelně klidný. "Nebyla tam panika ani hysterie. Bylo to profesionální, klidné, systematické. Bylo to přesně takové, jak byste chtěli, aby to vypadalo."

Do řeky Hudson se zřítil dopravní airbus

Pilot s letovým kontrolorem nejprve probral možnosti včetně nouzového přistání na letišti Teterboro v New Jersey. Pak prý v pilotní kabině zavládlo na chvíli ticho. "Předpokládám, že se koncentroval na důležitější věci." Poté Sullenberger zamířil k přistání na řece.

Od nehody se stále ještě neobjevil na veřejnosti. V současné době totiž poskytuje informace Národnímu úřadu pro bezpečnost v dopravě, který dnes začal případ vyšetřovat. Několik lidí ho vidělo alespoň krátce po nehodě, stále prý působil vyrovnaně a klidně. "Seděl v terminálu pro trajekty a popíjel kávu, jako by se nic nestalo," popsal deníku New York Daily News jeden z místních policistů.

Letadlo US Airways po nouzovém přistáni do řeky Hudson v New Yorku. (15. leden 2009)

Sullenbergerova manželka nejdříve nic netušila, nedívala se totiž na zprávy. Když bylo po všem, manžel jí zavolal a řekl, že se stala nehoda. "Nejprve jsem si myslela, že to je něco nezávažného. Ale potom mi popsal okolnosti a celá jsem se roztřásla. Běžela jsem rychle pro naše dcery do školy," líčila Lori Sullenbergerová z Kalifornie.

Sedmapadesátiletý Sullenberger z Kalifornie není žádný letecký začátečník. Pro společnost US Airways už létá od roku 1980 a předtím strávil sedm let jako bojový pilot v americkém letectvu. Kromě pilotování se věnuje i své konzultantské firmě, která se jmenuje Safety Reliability Methods (Metody bezpečnosti a spolehlivosti, pozn. red.). Sloužil například jako vyšetřovatel leteckých havárií či spolupracoval s vědci z NASA.

Nouzová přistání letadel na vodě

6. srpen 2005 - Na Sicílii přistálo na vodě letadlo typu ATR 72, když mu došlo palivo. Z 39 cestujících na palubě přežilo 20, většina utrpěla poranění včetně vážných popálenin. Letadlo se po dopadu rozpadlo na tři kusy.
4. prosinec 2004 - Letoun Convair CV-340 přistál na hladině jezera Mall Lake na Floridě, přežili oba cestující
16. leden 2002 - v Indonésii přistál na řece Bengawan Solo Boeing 737 poté, co vypověděly motory. Z 60 lidí na palubě jeden člen posádky nehodu nepřežil.
23. listopadu 1996 - Etiopský Boeing 767-200ER nouzově přistál asi půl kilometru od pobřeží poté, co byl unesen a došlo mu palivo. Ze 175 lidí na palubě přežilo 52. - více o této letecké katastrofě se dočtete zde
2. květen 1970
- Letounu McDonnell Douglas DC-9-33CF došlo palivo a přistál nouzově ve vodách u ostrova Svatý Maarten v Nizozemských Antilách. Ze 63 lidí přežilo 40.

Zdroj: Wikipedia.org

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Britský miliardář Richard Branson zahájil hudební koncert u hranice mezi Kolumbií a Venezuelou. Jeho cílem je vybrat...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Najdete na iDNES.cz