VIDEO: Američan vběhl do střelby islamistů, vrátil se s holčičkou v náručí

  14:40aktualizováno  14:40
Bývalý elitní voják David Eubank věděl, že akcí riskuje vlastní život, ale za polem nepřátelské palby viděl vystrašenou malou holčičku, a tak se rozhodl zariskovat. Povedlo se a během několika vteřin dostal dívenku do bezpečí. Video zachycující odvážnou akci ze začátku června od té doby obletělo celý svět.

Stalo se to v pátek 9. června. Slunce tehdy pálilo do vyprahlé země v iráckém Mosulu a jednotka doprovázející Američana Davida Eubanka byla zrovna u zničené továrny na Pepsi Colu. Staré město se v posledních týdnech stalo krvavým bojištěm Islámského státu s koaličními silami. Ten den byli islamisté zakleknutí na pozicích a nepřestávali pálit do civilistů, kteří se z faktické frontové linie snaží uprchnout.

Na syrském bojišti začíná být těsno, Amerika riskuje válku s Íránem

Texasan Eubank se rozhlédl kolem a viděl hrozivě vypadající scenérii. „Byla tam žena s rozstřeleným obličejem. Mrtvá. Prostřílené dítě. Mrtvé. Blízko nich leželi dva starší lidé. Mrtví. A v tu chvíli mi došlo, že všechny ty cáry hadrů okolo jsou mrtvé děti,“ řekl Eubank deníku Los Angeles Times.

Vtom však Američan, který se netají svými českými kořeny, zahlédl mezi bezvládnými těly pohyb. U mrtvol klopýtalo polonahé batole, zpod hidžábu jedné z žen vykukovala zhruba pětiletá holčička a kousek vedle stál o stěnu opřený muž, který mával o pomoc.

Střelba islamistů však pokračovala a k živým to bylo kus cesty. Eubank se musel rozhodnout: teď nebo nikdy. „Říkal jsem si, že jestli při tomhle umřu, moje žena a děti to pochopí,“ uvedl muž, který je nyní oslavován jako hrdina. S kolegy na místě se dohodl, že ho budou krýt. Trojice se ukryla za tank a iráčtí vojáci spustili palbu.

Eubank vyběhl v černém tričku jen s neprůstřelnou vestou a helmou. Z deště střel byl zpátky za 12 vteřin a v náručí nesl schoulenou holčičku s růžovými mašlemi v hlavě. Když se vydal hledat batole, nemohl ho už mezi těly najít a muž, který předtím stál u stěny, už ležel mrtvý na zemi.

Na frontě s celou rodinou

Šestapadesátiletý Eubank chtěl být vojákem už jako dítě. Postupně se vypracoval do elitních sil americké armády, kde působil deset let. Poté se však dal na dráhu humanitárního pracovníka. Založil skupinu křesťanských dobrovolníků Free Burma Rangers, která se snaží zajišťovat léky, zásoby a humanitární pomoc v místech, kam se jiné organizace nemohly dostat. Působí v Barmě, Iráku i Súdánu.

Irácká armáda zahájila útok na Staré město

Před třemi lety byl Eubank v Česku a v centru Člověka v tísni představil tři krátké dokumenty z etnických oblastí Barmy pořízené právě reportéry Free Burma Rangers.

Pro Eubanka je zachraňování lidí v cizích zemích rodinnou záležitostí. Jen míli od fronty v Iráku byla jeho manželka i všechny tři děti. „I když by plno lidí řeklo, že je to nebezpečné, má to smysl,“ řekla Karen Eubanková, která děti sama učí. Má však pocit, že prostředím získávají i něco navíc. Například pomáhají ošetřovat raněné.

Krátce po záchraně dívky se však všichni vrátili zpátky do Spojených států. Eubank ale už nyní pomýšlí na to, že se vrátí. V Iráku je podle něj ještě spousta práce.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Najdete na iDNES.cz