Záchranáři vylovili z Atlantiku už sedmnáct těl ze ztraceného airbusu

  • 132
Brazilské námořnictvo vytáhlo o víkendu z moře celkem 17 těl pasažérů letadla společnosti Air France, které se minulé pondělí zřítilo do Atlantiku při cestě z Brazílie do Francie. Oznámil to mluvčí brazilské armády. Našly se i desítky blíže nespecifikovaných komponentů stroje.

O nálezu prvních dvou těl a části trosek letadla informovalo brazilské námořnictvo v sobotu.

Jak upřesnil mluvčí brazilského letectva podplukovník Henry Muhoz, devět těl vylovila brazilská fregata Constitucao a osm francouzská fregata Ventose. Mezi nejnověji vytaženými těly jsou čtyři ženská a čtyři mužská, podrobnosti o předcházejících tělech nebyly uvedeny.

TĚLA KLÍČEM K ZÁHADĚ

Nalezená těla ze zmizelého airbusu pomohou rozluštit záhadu letu 447

Většina těl a trosek letadla byla objevena v místě ležícím asi 1150 kilometrů od města Recife na severovýchodním pobřeží Brazílie. Airbus s 216 cestujícími a dvanácti členy posádky se zřítil v noci z 31. května na 1. června.

Vyšetřování příčin nehody se v neděli začalo zaměřovat na poruchové rychloměry letounu Airbus A330, které jsou zatím jediným vodítkem z technického hlediska. S odkazem na nedostatek údajů ale francouzské orgány stále odmítají preferovat jakoukoliv variantu příčin neštěstí.

Pátracím týmům se prý podařilo z oceánu vytáhnout i další trosky letadla. Včera vylovili sedačku, batoh s notebookem a tašku s palubním lístkem Air France. Dnes se podle CNN podařilo vytáhnout kus křídla, dvě sedadla a další zavazadla pasažérů z osudného letu.

Lovení trosek zříceného airbusuLov trosek ze zříceného airbus

Těla dvou mužů, která záchranáři našli včera, už vojenská loď přepravila na brazilské ostrovy Fernando de Noronha. Odtud poputují do města Recife, kde je odborníci podrobně prozkoumají. - o včerejším nálezu brazilského letectva si přečtěte zde

Právě na tělech obětí záhadné tragédie mohou být stopy, které objasní, jak k havárii došlo. Zatím nejpravděpodobnější verze říká, že nehodu zapříčinila kombinace nepříznivého počasí a technických problémů.

Nehoda francouzského airbusu

Všechny články najdete zde

Vědci upozorňují, že k nalezení dalších obětí není moc času, protože plyny, které těla vynesou z hlubin, na hladině rychle vyprchají a těla se znovu ponoří do hlubin, tentokrát definitivně.

Brazilské záchranáře, kteří nasadili také 14 pátracích letadel, má brzy podpořit i francouzská ponorka a výzkumné plavidlo se dvěma speciálními miniponorkami, které jsou schopné dosáhnout hloubky až 6000 metrů. Hloubka v oblasti se údajně pohybuje kolem 3000 metrů a dno připomíná horskou krajinu.