Zábory půdy v Číně: buldozer přejel dítě, zatímco rodiče bránili dům

  16:35aktualizováno  16:35
Masivní čínská urbanizace si vybrala další oběť. Couvající buldozer přejel v provincii Fu-ťien na jihovýchodě země tříleté dítě, i když jeho babička křičela na řidiče, aby zastavil. Rodiče mezitím protestovali proti likvidaci svého domu. Úřady se ho totiž rozhodly strhnout i proti jejich vůli.

Chudé či vesnické oblasti ustupují v Číně rychlému rozvoji měst. Často i za cenu záborů půdy. Na snímku z roku 2008 je okoli skoro zdemolované budovy u města Wu-chan, kde stále žil postarší pár, jenž odmítl neadekvátní náhradu za vystěhování. | foto: Profimedia.cz

Neštěstí se odehrálo ve středu ráno. Babička prý křičela na řidiče buldozeru, aby zastavil, nicméně vnučku nezachránila.Tříletá Chung Siao-žou spadla pod jeho pásy. Zemřela později v nemocnici na poranění hlavy. Její otec médiím řekl, že rodina protestovala proti násilnému zbourání svého domu.

"Bydlíme v zóně, která prochází rozvojem a místní úřady chtějí naši půdu," řekl dívčin otec Chung Ping-šeng médiím s tím, že rodina se s úřady dosud nedohodla na kompenzaci. Nešťastní rodiče se později rozhodli, že svět se musí dozvědět i o tom, jak zahynula jejich dcera.

Vzali tělo dívky na místní úřad a na čínském serveru Wej-po (obdobě západního Twitteru) se objevily drastické snímky mrtvé dívenky na stole se zakrvácenou hlavou, které vyvolaly obrovské pozdvižení.

Zábory půdy

Násilné zábory půdy jsou obvyklým jevem v mnoha rozvojových zemích. Úřady tam často vystěhovávají chudé obyvatele násilím, přičemž jim nenabídnou žádnou kompenzaci, nebo případně jen neadekvátní částku. Pro tento způsob vyvlastňování se v angličtině používá termín land-grabbing, čili zábory půdy.

Časté jsou například v subsaharské Africe (hlavně v Demokratické republice Kongo, Ugandě, Mozambiku, Zambii, Etiopii atd.), ale také v Asii. Obrovským problémem jsou kupříkladu v Kambodži, kde úřady vystěhovaly za poslední léta násilím nebo s malou náhradou statisíce lidí - přečtěte si reportáž z Phnompenhu, kde developer zasypal pískem celé jezero, aby tam mohl postavit luxusní budovy, a většina místních odešla jen se symbolickou náhradou.

Čínské úřady zareagovaly prohlášením, že se jednalo o nehodu a popřely, že by demoliční četa měla za úkol srovnat se zemí dům její rodiny. "Byla zabita buldozerem nešťastnou náhodou, když srovnával se zemí přilehlý pozemek. Dívka se proplížila do budovy a hrála si tam," uvedl jeden z místních úředníků.

Jeden z pracovníků demoliční čety podle čínského deníku YangCheng Evening News ovšem vesničanům před tím údajně řekl: "Dívka nic neznamená, půda je důležitější."

V každém případě smrt tříleté Chung Siao-žou je jen jedním z mnoha podobných incidentů, které se kvůli záborům půdy a rychlé urbanizaci odehrávají po celé Číně a vyvolávají zlobu u tamní veřejnosti, píše list The Times.

Organizace Amnesty International ve své loňské zprávě varuje, že v posledních letech dramaticky vzrostl počet případů násilného vystěhování a s nimi  spojených úmrtí. Organizace tam podrobně prostudovala 40 případů násilných záborů půdy, z nichž devět vyústilo ve smrt vystěhovávaných lidí. Například v roce 2010 byla sedmdesátiletá Wang Cchuej-jen pohřbena zaživa bagrem, když demoliční četa srovnávala se zemí její dům v provincii Chu-pej.

K záborům půdy dochází v Číně už roky a provází je často i korupce úředníků. Úřady při nich v rámci urbanizace prodávají pozemky obyčejných lidí developerům a původní obyvatele s neadekvátní náhradou vystěhovávají. Ti se proto mnohdy na protest i upalují.

Podle deníku The Times Čína zažívá největší vnitřní migraci v lidské historii. Kvůli urbanizaci se přestěhovalo z vesnic do měst od 80. let minulého století více než půl miliardy lidí. Vesnice často musí ustupovat budování rezidenčních městských částí a industriálním objektům.

V roce 2011 přerostly protesty proti záborům půdy ve městě Wu-kchan v menší povstání, které trvalo tři měsíce. Policie tehdy město obklíčila, protesty však skončily až poté, co vedení provincie slíbilo lidem navrácení zabrané půdy (více o vzpurném čínském městě čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Nebudeš diktátor jako v Turecku, vzkázaly Netanjahuovi desetitisíce Izraelců

Izraelci v Tel Avivu protestovali proti zákonu, který by premiérovi Benjaminu...

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu večer do izraelského Tel Avivu na protest proti zákonu, který by premiérovi...

Obavy z raketových testů KLDR Trump nemá. Kim dodrží své sliby, je si jistý

Americký prezident Donald Trump hodnotí schůzku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v...

Americký prezident Donald Trump v neděli odmítl obavy ohledně nedávných severokorejských raketových testů. Vůdce KLDR...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz