O události píše web CNN. „Už jsme byli na cestě ven ze Sesame place a naše děti se chtěly zastavit a podívat se na postavičky. Tato odporná osoba bez okolků řekla našim dětem ne a následně objala bílou holčičku vedle nás,“ napsala na svém Instagramu pod devítivteřinovém videem matka obou dětí.
Video zachycuje, jak člověk v modrém plyšovém kostýmu představujícím postavu Rosity prochází kolem dětí a na dvě čekající černošské holčičky udělá odmítavé gesto. Co sekvenci předcházelo a co poté následovalo, však už v vidět není.
„Byla jsem tak naštvaná, že odmítl naše děti, že jsem přestala nahrávat,“ vysvětluje Afroameričanka, která na sociální síti vystupuje pod jménem Jeezy. „Když jsem si šla stěžovat, koukali na mě, jako bych se zbláznila,“ dodala.
Pod příspěvkem zveřejněném 17. července se rychle začaly množit naštvané komentáře a bez reakce nenechal událost ani samotný zábavní park.
„Naše značka, náš park i naši zaměstnanci stojí za inkluzivitou a rovností ve všech podobách,“ vyjádřil se park Sesame place na svém Instagramu. V příspěvku se instituce omluvila rodině a uvedla, že se pokusí z celé věci do budoucna poučit.
„Představitel Rosity potvrdil, že odmítavé gesto, které je na videu několikrát vidět, nebylo mířeno na žádné konkrétní lidi. Mělo být reakcí na několik žádostí z davu, aby Rosita vzala do náruče děti a vyfotila se s nimi, což je zakázáno,“ vysvětlil park. Označil incident za „nedorozumění“ a napsal, že představitel Rosity je z celé věci zdrcený.
Indoktrinace dětí? Americké školy zachvátila bitva o výuku dějepisu a rasismu |
„Do Sesame place už nikdy nevkročím. Vlastně mi rychle vraťte peníze,“ napsala matka obou holčiček. Po videu, jenž celé téma otevřelo, se na sociálních sítích začaly objevovat dalších záběry, které ukazují podobné situace. Na jednom videu tatáž postava Rosity obejme bílou holčičku a pak zřetelně ignoruje natažené ruce afroamerických dětí.
Celá událost ve Spojených státech znovu otevírá nevyřešený problém rasismu a diskriminace černošských občanů, který zemi provází od počátku jejích dějin. O to divočejší jsou nyní internetové debaty ve věci týkající se malých dětí.
USA přitom v posledních letech prošly velkou vlnou protirasistického hnutí Black Lives Matter a neustále se hovoří o špatných poměrech v černošských komunitách nebo diskriminaci během voleb. Téma bylo akcentováno také v souvislosti s nedávným zrušením precedentu Roe vs. Wade zaručujícího Američankám právo na potrat.