Po včerejších nepokojích, při kterých v centru Atén vzplála pobočka banky a v ní uhořeli tři lidé, vládne v metropoli klid. Nikdo ale neví, jestli příměří není jen dočasné. (o nepokojích více čtěte zde)
"Mezi lidmi je velká nejspokojenost. Říká se, že stačí málo, aby nastaly masové nepokoje," říká Soňa Dorňáková-Stamou, která v Řecku žije od roku 1989. Dodala, že lidé volají po nových volbách.
Řeky ale kromě neutěšené ekonomické situace země trápí i smrt tří pracovníků banky. "Tragická smrt tří lidí otřásla všemi lidmi, rozhořčila je, protože ji způsobila známá hrstka anarchistů, kteří vždy na pokojných demonstracích provokují lidi i policisty. Teď lidé žádají, aby je policie konečně zatkla," popsala atmosféru v Řecku Soňa Dorňáková-Stamou.
ON-LINE ROZHOVOROdpovědi Soni Dorňákové-Stamou najdete zde. |
Podle ní jde o známou skupinku asi 200 anarchistů a radikálů, kteří provokují už léta. Včera se připojili k pokojné demonstraci, kterou svolaly odbory. Lidem se nelíbí škrty, které vláda přislíbila MMF a EU výměnou za balíček finanční podpory.
Řekové nechtějí bankrot a jsou rozhořčení na vládu
"Řekové samozřejmě nechtějí bankrot, ale jsou rozhořčeni na vládní politiky, kteří už od loňska věděli, že země jde do krachu, a neudělali nic pro to, aby tomu zabránili," řekla čtenářům iDNES.cz Soňa Dorňáková-Stamou.
LIDÉ SE V ULICÍCH BRÁNÍ CHUDOBĚPřečtěte si rozhovor s Češkou z Atén |
Čtenářům iDNES.cz vysvětlila, že vláda neustále zvyšuje DPH a benzin a to je pro nejnižší sociální vrstvy velký problém. "Nemyslete si, že si v Řecku všichni žijí nad poměry, spíš je to otázka filozofie života, tedy i když mám málo, budu se radovat ze života," popsala překladatelka původ všech problémů.
Češka zároveň podotkla, že si Řekové myslí, že jsou na tom v eurozóně nejhůř. "Faktem je, že si po přijetí úsporného balíčku, omezení platů a zdražování řada státních zaměstnanců nebude moct dovolit dovolenou," nastínila konkrétní dopady na obyčejné Řeky Soňa Dorňáková-Stamou.
Soňa Dorňáková-Stamou žije v samém centru současných nepokojů. Od mládí se zabývá překlady českých děl do řečtiny a snaží se v zemi propagovat české spisovatele a dramatiky. Spolupracovala ale i s řeckou státní televizí a řeckým tiskem.
Později ji osud zavedl i ke spolupráci s českými médii. Její jméno se často objevuje pod články o řeckých reáliích, kultuře a literatuře, zabývá se ale i zpravodajstvím pro Českou televizi.