Trest smrti dostal například Čang Jü-ťün, který je vůbec prvním odsouzeným v "melaminovém" skandálu. Muž vedl továrnu, která byla údajně největším čínským zdrojem melaminu.
Čang Jü-ťün vyrobil a prodal od října 2007 do srpna 2008 na šest set tun prášku v hodnotě zhruba milionu dolarů, který koupili prostředníci a přidali ho do práškového mléka.
To koupila mlékárna Sanlu, která se pak ocitla v samém srdci skandálu. A její ředitelka Tchien Wen-chua dnes odešla od soudu s doživotním trestem a pokutou ve výši 24,5 milionu jüanů (zhruba 3,6 milionu amerických dolarů).
Další tři bývalé manažery mlékárny poslal soudce za mříže na pět až patnáct let, uvedla agentura Nová Čína. Soudce zatím rozhodl v osmi případech. Podle televize CNN dostali celkem tři lidí trest smrti a dva doživotí. Další média hovoří o dvou nejvyšších trestech a stejném počtu doživotí.
Soudy s lidmi zapletenými do skandálu s přidáváním melaminu do mléka začaly v průmyslovém městě Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej, kde bylo hlavní sídlo nyní zkrachovalé mlékárny Sanlu, na konci prosince a stanulo před nimi 21 lidí. Většina z nich by se ortel měla dovědět ještě během dneška
Na následky pití mléka s melaminem, které na čínský trh dodávalo celkem 22 mlékáren, zemřelo nejméně šest dětí a dalších 294 tisíc mělo problémy s ledvinami a močovými cestami. Celý skandál způsobil, že v mnoha zemích světa byly staženy čínské mléčné produkty z prodeje.
Soudní proces dnes napjatě sledují rodiny dětí, které skandál zasáhl. Někteří rodiče požadují pomstu, další odškodnění a jiní chtějí jen slyšet odpověď na otázku, jak ke kontaminaci takového rozsahu mohlo dojít.
"Doufáme, že ta žena (Tchien Wen-chua) dostane maximální možný trest," řekl Chou Žung-po z východní provincie Šan-tung, jehož roční syn zemřel na poškození ledvin způsobené melaminem v mléce. "Doufáme, že tohle vyšle signál všem mlékárnám na světě," dodal.
MELAMINMelamin je průmyslová chemikálie, která se přidává do umělých hmot používaných například při výrobě plastových židlí. Do mléka byla přidávána, aby při testech uměle zvyšovala měřený obsah bílkovin a tím vydávala surovinu za "hodnotnější". Avšak melamin v dětské výživě způsoboval onemocnění jater u kojenců a vážné problémy u starších dětí. |