Z vraždy Politkovské jsou podezřelí i ruští agenti

  10:55aktualizováno  15:49
Ruská policie zatkla deset lidí kvůli vraždě novinářky Anny Politkovské. Hlasitou kritičku prezidenta Putina někdo zastřelil loni v říjnu v centru Moskvy. Podle prokurátora vraždil gang vedený Čečencem. Mezi zadrženými jsou ale i agenti ruské tajné služby a úředníci ministerstva vnitra.

“Ve vyšetřování vraždy novinářky Politkovské jsme udělali významný pokrok," citovala agentura ITAR-TASS generálního prokurátora Jurije Čajku. "Bylo zatčeno deset lidí, proti nimž bude v nejbližší době vzneseno obvinění. Jsou to organizátoři, pomocníci i vykonavatelé vraždy."

Ruský prezident Vladimir Putin s generálním prokurátorem Jurijem Čajkou

"Skupinu vedl šéf moskevského gangu, původem Čečenec," upřesnil Čajka. "Naneštěstí jsou mezi zatčenými i bývalí a současní úředníci ministerstva vnitra a Federální bezpečnostní služby."

Podle Čajky má stejná skupina na svědomí i vraždu amerického novináře ruského původu Paula Chlebnikova, který byl zastřelen 9. července 2004 pozdě v noci na moskevské ulici. A ti samí zločinci zosnovali i vraždu zástupce šéfa ruské centrální banky Andreje Kozlova v září 2006, tvrdí prokurátor.

"Dopaden byl přímý vrah novinářky, ale objednavatel se nachází mimo Ruskou federaci," prohlásil Čajka. "Hlavním motivem zločinu totiž bylo destabilizovat situaci v Rusku. A na tom mají zájem lidé, kteří se momentálně nacházejí v cizině," řekl Čajka a nepřímo tím ukázal na někdejšího oligarchu Borise Berezovského, momentálně žijícícho v londýnském exilu.

Ruský oligarcha Boris Berezovskij

Berezovskij také kritizuje Kreml. Moskva už Brity několikrát požádala o jeho vydání, ale bez úspěchu. Rusové magnáta viní mimo jiné z podněcování státního převratu.

Putinova kritička
Anna Politkovská patřila k nejhlasitějším kritikům Vladimira Putina. V článcích v listu Novaja Gazeta obviňovala prezidenta, že mu jde jen o soustředění moci do vlastních rukou a že v Rusku nastoluje novou diktaturu, která pronásleduje jakékoliv projevy občanské společnosti. Kritizovala ho hlavně kvůli Čečensku a porušování lidských práv, jehož se tam Rusové dopouštějí.

Anna Politkovská

Vinila Putina, že právě on je ve skutečnosti zodpovědný za teroristické útoky v moskevském divadle na Dubrovce v roce 2002 a v základní škole v severoosetském Beslanu o dva roky později.

Chystala svědectví proti Kadyrovovi
Kvůli své novinářské činnosti a lidskoprávním aktivitám čelila Politkovská mnoha smrtelným výhrůžkám. V roce 2001 kvůli nim na čas přesídlila z Moskvy do Vídně. V roce 2004, když letěla vyjednávat s teroristy do Beslanu, vážně onemocněla – zřejmě po otravě čajem.

Nakonec ji někdo 7. října 2006 zastřelil. Její tělo se našlo na chodbě moskevského domu, v němž bydlela. Osmačtyřicetiletá matka dvou dětí byla čtyřikrát střelena, z toho jednou do hlavy.

Pohřeb Anny Politkovské

Ředitel deníku Novaja gazeta Dmitrij Muratov později řekl, že v den vraždy měla Politkovská odevzdat dlouhý článek popisující praktiky kadyrovců neboli jednotek věrných čečenskému prezidentu Ramzanu Kadyrovovi. Toho Politkovská nazývala "současným čečenským Stalinem". A také idiotem.

Text o mučení, únosech, vraždách a dalším řádění kadyrovců nikdy nevyšel. A podle Muratova zmizely i fotografie mučitelů. Většina reportérčiných kolegů a blízkých je proto přesvědčena, že za vraždou stojí přímo Kadyrov či lidé z jeho okolí.

Pohřeb Anny Politkovské

Anna Politkovská se narodila 30. srpna 1958 v New Yorku, její rodiče pracovali jako diplomaté v OSN. Studovala novinařinu v Moskvě, po škole nastoupila do deníku Izvestija. Později pracovala v podnikových novinách Aeroflotu, odkud odešla do listu Obščaja Gazeta a nakonec do deníku Novaja gazeta, pro který psala až do své smrti.

Ilja a Vera, děti zavražděné novinářky Anny Politkovské

Napsala několik knih, její Ruský deník vyšel i v češtině. Posbírala i řadu novinářských vyznamenání – včetně prestižní Ceny Olofa Palmeho (2005) či Světové ceny tiskové svobody UNESCO, kterou dostala letos in memoriam.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Polsko zrušilo účast na summitu V4 v Izraeli, svolává schůzku v Bruselu

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní summitu visegrádské čtyřky...

Najdete na iDNES.cz