Islámský stát vraždí uprchlíky z Mosulu. Bílá vlajka na něj neplatí

  12:57aktualizováno  12:57
Z Mosulu od poloviny října, kdy začala ofenziva proti IS, uteklo už asi 18 000 lidí. Obyvatelé města začali hojně prchat zejména na konci minulého týdne, kdy se bitva přesunula přímo do ulic města. I když lidé na útěku často nesou bílou vlajku, bojovníci Islámského státu ji ignorují. Uprchlíky vraždí přímo před očima iráckých vojáků.

Z Mosulu už od začátku osvobozování uteklo asi 18 000 lidí. Jejich první zastávkou je často checkpoint Bazvaja, který se nachází pět kilometrů východně od města (7. listopadu 2016). | foto: AP

Irácké vládní jednotky v pátek dobyly šest čtvrtí na východě Mosulu (psali jsme zde). Radikálové se vmísili mezi civilisty a na vojáky útočí ze zálohy. Bitva se tak po třech týdnech přesunula přímo do ulic města, kde podle odhadů stále žije asi 1,5 milionu lidí.

Islámský stát už při svém stahování v okolí Mosulu zabil stovky lidí, mladé chlapce rekrutuje jako dětské vojáky a ženy drží jako sexuální otrokyně. Kritické podmínky z Mosulu podle Mezinárodní organizace pro migraci vyhnaly 18 000 lidí, kteří většinou míří na východ do iráckého Kurdistánu. Na útěku se musejí vyhýbat střelbě i nastraženým výbušninám.

Fotogalerie

Někteří lidé z Mosulu odjíždějí vlastními auty, jiní se tísní na korbách nákladních vozidel. Řada z nich je na cestu vybavená i bílými vlajkami. Ani tento mezinárodně srozumitelný symbol však na brutální džihádisty neplatí, píše CNN.

Někteří lidé, kteří se dostali do uprchlického tábora v severoiráckém Chazíru, popisují, jak jejich příbuzní nebo sousedé vyšli s bílou vlajkou ze svého domu. Islamisté je nechali dojít až k blížícím se iráckým vojákům, a pak je před jejich očima povraždili.

Podle humanitárního pracovníka Raye Helma, který v táboře působí, tak radikálové povraždili například celou jednu rodinu. Přežil pouze malý chlapec. „Možná proto, že byl příliš malý a unikl palbě,“ popsal Helm.

Podobných případů je v táboře mnoho. Někteří lidé popisují, že přežili bombardování východomosulské čtvrti Gogdžali, jiným se zase přímo před očima odpálil bojovník IS. „Bude třeba mnohem víc než jídlo a přístřeší, aby se tito lidé uzdravili,“ uvedl Helm.

Islámský stát

Kvůli stále hrozícímu nebezpečí v táboře panují přísná opatření. Ženy a děti dělí od mužů drátěný plot. Muži totiž nejdříve musí projít prohlídkou, která má zabránit infiltraci islamistů. Až poté se mohou muži znovu setkat se svými příbuznými. Tábor v Chazíru pojme asi 11 000 rodin. Zdá se, že to však nebude stačit.

Pešmergové bojují o město Bašika

Osvobozovací operace Mosulu nyní vstoupila do čtvrtého týdne. Oddíly kurdských pešmergů bojují s Islámským státem o nedaleké město Bašika. Předpokládá se, že většina civilistů z Bašiky odešla a že město hájí asi stovka členů IS. Aby zastavili postup protivníka, nasadí zřejmě také sebevražedné atentátníky v autech.

Bašika leží asi 15 kilometrů severovýchodně od Mosulu. Zástupci Kurdů sdělili agentuře Reuters, že IS má k dispozici bezpilotní letadla s výbušninami, rakety s hlavicemi naplněnými bojovými plyny jako chlor a yperit a vycvičené odstřelovače.

Křišťálová Lupa 2016

Jakmile ráno vjel první konvoj pešmergů do Bašiky, ozvala se silný výbuch a v patnáctimetrové vzdálenosti bylo vidět dva sloupy kouře. Podle kurdských velitelů se snažili zřejmě dva sebevražední atentátníci kolonu zastavit.

Jednotky k Mosulu postupující z jihu obsadily město Hamám al-Alíl, odkud radikálové při ústupu do Mosulu předtím odvedli jako lidské štíty mnoho civilistů. Z jihu se jednotky přiblížily na čtyři kilometry od mosulského letiště, které je na jižním okraji města a na západním břehu řeky Tigris, která Mosul protíná uprostřed od severu k jihu. Západně od Mosulu bojují šíitské milice, které chtějí IS uzavřít únikové trasy do Sýrie.

Hnědá barva označuje oblast, kterou ovládá IS, světle zelená pak oblast, kterou má pod kontrolou irácká armáda:

06.listopadu 2016 v 20:08, příspěvek archivován: 07.listopadu 2016 v 13:04

Mosul map udapted to the 5 Nov. of 2016 Green: Front line before the offensive Light Green: Iraqi advances during the offensive Brown: ISIS https://t.co/xBCS856ca8

Autoři: ,

Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj proti Tálibánu: při útoku v Afghánistánu zahynuly desítky civilistů

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)

Nejméně 40 civilistů zahynulo a dalších 13 utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na...

Kámen v botě Macrona. Paříž chce vést geniální matematik známý i z Prahy

Geniální francouzský matematik Cédric Villani, jenž kandiduje na starostu...

Ačkoli politika obecně vědce moc nepřitahuje, do čela Paříže kandiduje i geniální matematik Cédric Villani. Vzepřel se...

Migrační tlak zesílil. Pašeráci mění taktiku. EU se dohaduje

Loď Ocean Viking má na palubě 356 migrantů, které vylovila ve Středozemním...

Počet migrantů plujících přes Středozemní moře do Evropy roste. Na Maltu za uplynulý týden přijelo téměř 500 lidí,...

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Najdete na iDNES.cz