Z Libye může být druhé Somálsko, varoval ministr zběhlý od Kaddáfího

  11:30aktualizováno  14:26
V britském exilu poprvé promluvil bývalý ministr libyjského despoty Muammara Kaddáfího. Musá Kusá, který před dvanácti dny uprchl z Tripolisu a rezignoval na svou funkci, varoval Západ i povstalce z Benghází před rozpadem Libye. V takovém případě by prý severoafrickou zemi čekal osud Somálska.

Libyjský ministr zahraničí Musá Kusá | foto: Profimedia.cz

"Žádám všechny, aby se vyhnuli zavlečení Libye do občanské války," prohlásil muž, který je dosud nejvýznamnějším zběhem z Tripolisu. "To by vedlo jen k většímu krveprolití a z Libye by se stalo druhé Somálsko," varoval Kusá před rozdělením severoafrické země podle kmenových hranic.

"Rozdělení Libye odmítáme. Jednota Libye je pro jakékoliv řešení a ujednání naprosto klíčová," dodal Kusá. Tripolis jeho prohlášení odmítl komentovat s tím, že bývalý ministr zahraničních věcí je prý v zajetí v nepřátelské zemi.

Lékaři v Benghází ošetřují jednoho z povstalců (11. dubna 2011)
Libyjec na demonstraci proti Kaddáfímu v Benghází (11. dubna 2011)
Francouzští technici kontrolují bojový letoun Rafale na korsické základně Solenzara (11. dubna 2011)

Kusá dlouhá léta sloužil jako šéf Kaddáfího tajné služby a je spojován i s teroristickým útokem na letadlo PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988. BBC řekl, že pod Kaddáfím oddaně pracoval přes třicet let a domníval se prý, že slouží libyjskému lidu. Po posledních událostech se ale prý věci změnily a on už nemohl pokračovat dál.

"Věděl jsem, že si svojí rezignací způsobím problémy, ale pro dobro své země jsem připraven tuto oběť přinést," prohlásil v arabštině dvaašedesátiletý diplomat. Británie a ostatní státy by se podle něj měly snažit domluvit mezi zarputilým plukovníkem a povstalci příměří.

Musá Kusá by měl ve středu odletět do Kataru, kde se koná mezinárodní konference o dalším postupu spojenců v Libyi. Bývalý šéf Kaddáfího diplomacie se v Dauhá pokusí navázat kontakty s povstaleckou prozatímní vládou, podle listu The Guardian by mohl i sjednat příměří mezi Tripolisem a Benghází.

Paříž: NATO nedělá dost

Kaddáfí v pondělí souhlasil s mírovou iniciativou Africké unie. Plán ale vzápětí odmítlo Benghází, protože jeho součástí nebyl odchod osmašedesátiletého despoty a jeho rodiny z mocenských pozic.

Mapa

kde se bojuje v Libyi

mapka - Kde se v Libyi bojuje

Severoatlantická aliance, jejíž letadla operují nad Libyí a útočí na Kaddáfího jednotky, prohlásila, že každé příměří musí být věrohodné. Boje mezi rebely a vládními jednotkami se v úterý ráno odehrávaly 40 kilometrů západně od města Adžedabíja. Podle rebelů zde při raketovém útoku zahynuli nejméně tři povstalci.

Francouzský ministr zahraničí Allain Juppé prohlásil, že alianční letouny operující nad Libyí neničí dost Kaddáfího bojové techniky. "NATO musí svojí roli hrát plně. Velení operací chtělo převzít samo," dodal šéf francouzské diplomacie. Intenzivnější vojenskou kampaň podporuje také Velká Británie.

"To je také důvod, proč Británie dodala další letadlo schopné zasáhnout cíle, které ohrožují civilní obyvatelstvo Libye," řekl britský ministr zahraničí William Hague. Podle něj by NATO bezpochyby přivítalo, kdyby se podobně zachovaly i další země. "Vždy se dá udělat více," dodal.

Česká pomoc

Ministerstvo zahraničních věcí uvolnilo ze svého rozpoču 2,5 milionu Kč na pomoc Libyjcům postiženým probíhajícím konfliktem i na pomoc uprchlíkům z Libye, kteří uvízli v příhraničních oblastech zejména s Tuniskem. Pomoc bude uskutečněna prostřednictvím Mezinárodní organizace pro migraci.

Kaddáfího tanky a dělostřelectvo v pondělí opět ostřelovaly město Misuráta východně od Tripolisu. Při pondělních raketových útocích zahynulo podle rebelů v Misurátě několik lidí a ve světě rostou obavy z hrozící humanitární katastrofy v tomto přístavu na pobřeží Středozemního moře.

Tripolis varoval, že pokud se někdo pod záminkou humanitární pomoci pokusí k městu přiblížit, poštve na něj ozbrojené civilisty. Přístup do obleženého města bude podle ČTK umožněn pouze Mezinárodnímu výboru Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Libyjská státní televize také informovala, že při pondělním náletu NATO na město Kikla, které leží jižně od Tripolisu, zahynula řada civilistů a policistů. Bližší podrobnosti televize nesdělila.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Suzuki SX4 1,5 LPG Klima*ALU*PDC*Po...
Suzuki SX4 1,5 LPG Klima*ALU*PDC*Po...

r.v. 2010, naj. 139 883 km, LPG + benzín
149 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz