ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Riziko duševní nemoci je součást mé práce, podepisují správci YouTube

  • 54
Platforma YouTube zaměstnává tisíce lidí, kteří prověřují sdílený obsah. Ti pak dlouhé hodiny sledují násilná nebo jinak závadná videa. Není proto divu, že trpí psychickými problémy. Firma, která pro YouTube obsah kontroluje, chce po zaměstnancích, aby podepsali, že jim práce může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu.

Zjištění přinesl na základě rozhovorů se správci videoobsahu technologický web The Verge. Podle něj nová prohlášení zaměstnanci podepsat musí. Začala je vyžadovat firma Accenture, která s YouTube úzce spolupracuje a provádí právě kontroly videí.

„Chápu, že obsah, který budu sledovat, může být znepokojující,“ píše se v úvodu prohlášení. „Je možné, že přezkoumávání takového obsahu může mít dopad na mé duševní zdraví a mohlo by dokonce vést k posttraumatické stresové poruše,“ pokračuje dokument.

Zaměstnanci se také zavazují, že budou využívat speciální zdravotní programy, které mají k dispozici. „Pokud se domnívám, že práce negativně ovlivňuje moje zdraví, oznámím to svému nadřízenému,“ žádá firma.

Prohlášení má dvě strany a je ohraničeno černým rámečkem. To prý dokumentu dodá na důležitosti. Objevil se jen několik dnů poté, co americká média zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož lidé na obdobných pozicích trpí posttraumatickými stresovými poruchami. Navíc nejde o ojedinělé případy, onemocnění bývá časté.

The Verge zmiňuje případ Petera, který má na starosti kontrolu násilných videí. Běžně zažívá kolapsy svých kolegů a sám má psychické potíže a poruchu příjmu potravy.

„Každý den vidíte, jak někomu uříznou hlavu, nebo někdo zastřelí svou přítelkyni,“ svěřil se Peter. Na pozici správce obsahu v texaském Austinu pracuje dva roky a změnu zatím neplánuje hlavně kvůli penězům. Vydělá si totiž asi 37 tisíc dolarů ročně a bojí se, že tak dobře placenou práci v okolí nenajde.

Blaho zaměstnanců na prvním místě

Mluvčí společnosti Accneture prohlášení brání. „Blaho našich lidí je na prvním místě,“ uvedl pro Guardian. „Pravidelně aktualizujeme informace, které dáváme zaměstnancům, abychom zajistili, že budou mít jasnou představu o své práci,“ dodává.

Nová pravidla YouTube platí teprve den, už vyvolala bouřlivou debatu

Prohlášení podle něj nebylo zasláno na pokyn technologického giganta Google, který je mateřskou společností sítě YouTube.

Mluvčí YouTube pro Guardian řekl, správci vykonávají nezbytnou a důležitou práci, aby digitální platformy byly bezpečnější pro každého. „Společnosti, se kterými spolupracujeme, vybíráme pečlivě a požadujeme, aby poskytovaly komplexní zdroje na podporu duševního zdraví správců,“ dodal mluvčí.

YouTube však není jedinou firmou, která na pracovišti čelí těmto nebezpečím. Tisíce smluvních pracovníků, kteří moderují obsah Facebooku, ohlásilo škodlivé psychologické účinky z každodenního prohlížení grafického obsahu naposledy loni v září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video