V Evropě, do které WHO řadí i bývalé země Sovětského svazu, za poslední týden přibylo nově nakažených o 18 procent. Růst v tomto regionu s 53 státy pokračoval čtvrtý týden v řadě. Počet lidí s covidem, kteří zemřeli, se zvýšil o 14 procent. Celkově tak přibylo 1,6 milionu nových případů infekce a 21 tisíc úmrtí, vyplývá z každotýdenní epidemiologické zprávy WHO.
Na nárůst v regionu má významný vliv Rusko, které v úterý zaznamenalo další rekordní počet úmrtí s koronavirem. V jeden den zemřelo 1 123 pacientů, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. O den dříve to bylo také rekordních 1 106 úmrtí.
Epidemická situace se zhoršuje i na Ukrajině, kde za pondělí přibylo přes 19 tisíc nakažených. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za jeden den tam covidu podlehlo 734 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku pandemie.
V Rusku je dosud plně naočkováno asi 48 milionů lidí, tedy zhruba třetina populace. Také Ukrajina se potýká s nízkým počtem očkovaných, všechny potřebné dávky vakcíny tam dostalo jen zhruba 16 procent ze 41 milionů obyvatel.
Rusové jsou lhostejní ke covidu. Počty mrtvých denně trhají rekordy![]() |
Zástupci organizace nepříznivou situaci v Evropě dávají do souvislosti právě s poměrně nízkou proočkovaností v její východní části. Kromě Ruska a Ukrajiny měly země jako Rumunsko, Moldavsko a Gruzie v uplynulém týdnu nejvyšší přírůstky v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.
V celosvětovém měřítku v absolutních číslech za poslední týden nejvíce nakažených přibylo ve Spojených státech, kde testy na koronavirus vyšly pozitivně v 513 tisících případech. Ve srovnání s předchozím týdnem to ovšem znamená pokles o 12 procent.
Druhá je Británie, kde hygienici evidovali více než 330 tisíc nově infikovaných, a třetí Rusko se skoro čtvrt milionem nových případů za poslední týden.
3. října 2021 |