Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Padá železná opona. Slavný projev vrátil Churchilla do hry, rozzuřil Stalina

  19:54
Byla to jedna z nejlepších řečí v dlouhé kariéře Winstona Churchilla. Jeho slova o „železné oponě“ padající napříč Evropou rozzuřila Stalina a stala se prvním z výstřelů studené války. V pátek uplynulo 75 let od chvíle, kdy na půdě univerzity v americkém Fultonu zazněla.

Fulton, Missouri. Winston Churchill během svého slavného projevu o železné oponě rozdělující poválečnou Evropu. (5. března 1946) | foto: AP

Winston Churchill se počátkem roku 1946 cítil jako starý unavený muž. Jako premiér sice dovedl svoji zemi dovedl k vítězství nad hitlerovským Německem, jeho konzervativci však v prvních poválečných volbách utrpěli těžkou porážku.

Pro sedmdesátiletého politického matadora, který stranu vedl do voleb pod heslem „Pomozte mi to dotáhnout do konce,“ to byla mimořádně ponižující rána. Když ho manželka Clementine utěšovala, že je po letech válečného úsilí unavený, a porážka by tak mohla být skrytým požehnáním, odsekl jí: „V tom případě se mi zdá, že je skutečně velmi dobře maskované.“

Zatímco v Londýně se spekulovalo o výměně šéfa Konzervativní strany, zahořklý Churchill odjel nabrat síly k Lago di Como. Vrátil se k malování a přemýšlel, jestli s politikou definitivně neseknout. Vyhlídka na roky v opozici se mu protivila. Sám sebe se ptal: Mám ještě Britům co nabídnout?

Z trudných myšlenek ho vytrhla až pozvánka k pronesení projevu na půdě neznámé univerzity kdesi na americkém Středozápadě. Normálně by zdvořile odmítl, dopis z Westminster College v Missouri však provázelo zajímavé post scriptum:

„Je to báječná škola v mém rodném státě. Doufám, že se Vám to hodí. Uvedu Vás. S úctou -  Harry S Truman.“

Fulton, Missouri. Winston Churchill během svého slavného projevu o železné oponě rozdělující poválečnou Evropu. Vlevo od něj americký prezident Harry Truman (5. března 1946)

Představa, že vystoupí na pódiu vedle amerického prezidenta, byla neodolatelná: Churchill dobře věděl, že mu to zajistí celosvětovou pozornost. Okamžitě odepsal, že mu bude ctí pronést řeč o situaci ve světě. 

Jak píše historik David Reynolds v textu pro magazín The New Statesman, jejímu obsahu a stylistice věnoval mimořádnou pozornost a projev upravoval do poslední minuty. Ve Fultonu, ospalém městečku s osmi tisíci obyvatel, tak před 75 lety zazněla slova, která vstoupila do dějin.

Hlavně žádný appeasment

„Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu byla přes kontinent spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy: Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie.“ 

„Všechna tato slavná města a jejich obyvatelé se nacházejí v oblasti, kterou musím nazvat sovětskou sférou. Všechna jsou podřízena nějaké formě sovětského vlivu a velmi vysoké a často ještě rostoucí kontrole Moskvy.“

Sinews of Peace

Přečtěte si celý Churchillův projev z 5. března 1946

Výraz „železná opona“ nepocházel z Churchillovy hlavy. Původně to bylo protipožární opatření používané v divadlech, za druhé světové války tak Joseph Goebbels označoval postup Rudé armády. Churchill si tento pojem vypůjčil a přetvořil ho v chytlavou metaforu pro nové uspořádání Evropy.

On sám svůj projev pojmenoval Sinews of Peace (Pojivo míru). Apeloval tak na „zvláštní vztah“ mezi Spojenými státy a Británií: obě země by měly utvořit „bratrské společenství anglojazyčných národů“, jenž by tváří tvář postupující sovětské expanzi zabránilo další světové válce. 

Navrhoval, aby obě země vojensky spolupracovaly, sdílely námořní a letecké základny a používaly kompatibilní zbraně. Předestřel tak systém kolektivní obrany, který se o tři roky později zhmotnil v podobě NATO.

Zdůraznil ovšem, že nová válka není nevyhnutelná. Byl přesvědčen, že jeho „přítel z války, maršál Stalin“ si ji nepřeje - chce jen sklízet plody vítězství a šířit sovětskou moc a doktrínu. 

„Rusové ze všeho nejvíce obdivují sílu a ze všeho nejvíc pohrdají slabostí, především vojenskou slabostí,“ shrnul své zkušenosti z vyjednávání se sovětským diktátorem. Silou, kterou by Sověti u vyjednávacího stolu respektovali, mohla být jen aliance anglojazyčných zemí. 

Churchill, Roosevelt  a Stalin na Jaltské konferenci v únoru 1945

Problémy se Sověty z jeho pohledu nemohla vyřešit politika appeasmentu. Ta již jednou katastrofálně zklamala a Churchill neopomenul zdůraznit, že on se vždy stavěl proti ustupování Hitlerovi.

„Bylo mi jasné, kam to vede a své krajany i celý svět jsem hlasitě varoval. Nikdo mi však nevěnoval pozornost. Až do roku 1933 či dokonce 1935 mohlo být Německo zachráněno před svým příšerným osudem a celý svět mohl být ušetřen hrůz, které Hitler seslal na lidstvo,“ prohlásil. Churchill se tak pasoval do pozice morální autority a projev ve Fultonu pro něj byl i zadostiučiněním. 

„Z obratu ‚poučení z appeasmentu‘ se postupem času stalo klišé poválečné diplomacie. Bylo použito v případě Koreje, Vietnamu, Suezu i iráckých válek. Ale právě ve Fultonu to bylo zřejmě vůbec poprvé, co britský činitel schválně použil na veřejnosti termín ‚appeasment‘ ve vztahu k SSSR,“ píše historik David Reynolds.

Začátek studené války

Fultonský projev je dnes považován za jednu z prvních salv studené války. Může za to i ostrá reakce Stalina, který Churchilla v rozhovoru pro stranický list Pravda obvinil z válečného štváčství a nadřazování anglojazyčných zemí nad ostatní národy světa. „Člověku to velmi připomíná Hitlera a jeho spojence,“ zlobil se sovětský vůdce.

Rudé právo 7. března 1946 referuje o Churchillově projevu ve Fultonu

Rudé právo 7. března 1946 referuje o Churchillově projevu ve Fultonu

V Československu v duchu této linie reagovalo Rudé právo. „Churchill opět domýšlivě zdůraznil vyvolenost anglosaské rasy a vyslovil přesvědčení, že se oběma národům (britskému a americkému) podaří zbavit člověka kletby války a tyranie. Kdyby nebylo třeba považovati tyto věty za liché fráze, byly by jistě důvodem k radosti, zvláště národům, které úpí pod britským koloniálním jhem a jsou masakrovány britskými zbraněmi,“ napsalo v článku Churchill chce válku, my chceme mír.

Churchillova řeč podráždila i řadu lidí na Západě, kde stále mnozí věřili v mírovou spolupráci se SSSR. V Británii stovka labouristických poslanců vyzvala premiéra Clementa Atlleeho, ať se od ní distancuje. 

„Churchill vyzval k alianci impéria a USA“. Britský tisk reaguje na projev ve...

Truman ji podle Reynoldse vnímal jako pokusný balonek, jak americká veřejnost zareaguje na chystanou změnu americké politiky vůči SSSR. Churchillův projev totiž zazněl v době, kdy se sovětské jednotky odmítly stáhnout z Íránu a řečtí komunisté se připravovali na novou fázi občanské války.

Jen dva týdny před Fultonem dorazil do Washingtonu „dlouhý telegram“ George Kennana. Zástupce šéfa ambasády v Moskvě v něm přesvědčivě vysvětloval, že sovětský režim nechce žít se Západem v míru a rozumí jen síle. Roosveltovské snění o přátelském soužití skončilo, Amerika vykročila k politice zadržování.

Zpátky na scéně

Churchillova řeč ve Fultonu se právem řadí po bok jeho slavných válečných projevů o „krvi, slzách a potu“ a „jejich nejskvělejší hodině“. Dá se ovšem vnímat i jako okamžik Churchillova politického zmtvýchvstání. 

Jak poznamenává David Reynolds, Churchill se po návratu z Fultonu  netajil radostí z mezinárodního povyku, který svým projevem způsobil. Lichotilo mu, že mocný Stalin si s ním, člověkem bez jakékoliv oficiální vládní funkce, vyřizuje účty na stránkách Pravdy.

Někdo posprejoval sochu Churchilla na Žižkově, jako protest proti rasismu

Opět byl v centru pozornosti. Zase cítil, že má světu co říci. O půl roku později v Curychu vystoupil s dalším historickým projevem, v němž vyzval k vytvoření „Spojených států evropských“ a předznamenal tak zrod Evropské unie. 

Spekulace o odchodu do důchodu byly zapomenuty. „Winston je odhodlán zůstat v čele toryů dokud se nestane premiérem tady na Zemi, nebo ministrem obrany v nebi,“ poznamenal jeho blízký spolupracovník Brendan Bracken. O čtyři roky později usedl Churchill opět v Downing Street.

Autor:
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Na provokace tvrdě odpovíme, varoval Putin Západ. Vrbětice v projevu nezmínil

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl své tradiční poselství občanům. V tom kritizoval Západ za sankce a údajné státní...

Kreml se vysmál českému ultimátu. Mluvit takto s Ruskem nemá smysl, řekl mluvčí

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu, reagoval mluvčí Kremlu na výzvu ministra Kulhánka, aby Moskva...

Indonésie pátrá po ponorce, která zmizela u Bali. Na palubě bylo 53 lidí

Indonéské vojenské námořnictvo pátrá po ponorce, která se ztratila ve vodách severně od ostrova Bali. Na palubě bylo 53...

Tableta na doma ochrání před těžkým covidem, Britové ji slibují do podzimu

Obyvatelé Velké Británie s mírným průběhem koronaviru by si mohli doma vzít pilulku a zabránit tak zhoršení nemoci a...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...