Wikipedie se píše z Bílého domu i českých ministerstev

  5:37aktualizováno  5:37
Politici mají nenechavé prsty a pro kladný obraz podniknou kdeco. Virgil Griffith vymyslel protizbraň. Vyrobil software, který umí zjistit, kdo edituje hesla v internetové encyklopedii Wikipedia. Do pasti se chytila CIA, Bílý dům i nadnárodní firmy. Přepisuje se i z českých ministerstev.

WikiScanner ohlídá, kdo sahal do encyklopedie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

WikiScanner amerického studenta z Kalifornského technologického institutu se objevil na internetu teprve nedávno, ale okamžitě vyvolal velký ohlas.

Umožňuje totiž zjistit, ze kterých počítačů jsou pozměňována hesla ve Wikipedii a komu tyto počítače patří.

Je to jednoduché - stačí zadat název instituce, kterou si chcete prověřit, a rázem vám vyjede seznam IP adres, které má přidělené. Pak ještě jedno kliknutí a už si můžete prohlížet, jakým způsobem se encyklopedie měnila.

Docela malá katastrofa
Griffith sám říká, že chtěl způsobit "malou PR katastrofu firmám a organizacím, které nemá rád, a zjistit, co zájmové organizace dovedou". Připouští ale, že změny nemusel provést oficiální reprezentant firmy. Musel to však být někdo, kdo má přístup k firemní síti.

Do pasti WikiScanneru se zamotala CIA (více zde), FBI i Bílý dům. Přepisovačům Wikipedie z řad Kongresu je dokonce věnována samostatná stránka této encyklopedie.

Některé z "úředních zásahů" jsou varovné. Z počítače CIA byly například upraveny informace o invazi USA do Iráku nebo vylepšen profil bývalého ředitele služby Williama Colbyho. Z počítače FBI byly zase odstraňovány fotografie tábora na Guantánamu.

Hesla ve Wikipedii smí měnit každý. Mluvčí Wikimedia Foundation Sandra Ordonezová ale připomíná, že je proti směrnici o neutralitě, aby hesla editoval někdo, kdo k nim má blízký vztah. Mluvčí dodala, že Wikipedie nový WikiScanner vítá.

Bush rád želé
Jiné změny spíš nutí k pousmání. Před dvěma lety například někdo z počítače náležejícího Bílému domu připsal k profilu George W. Bushe, že jeho oblíbený sendvič je s oříškovým máslem a želé.

Zaměstnanci Bílého domu také cítili potřebu upravit heslo věnované Jane Fondové nebo magickému předmětu z Harryho Pottera zvanému Horcrux.

Wal-Mart vyvracel "fámy" o svých platech
Potřeba upravovat informace v encyklopedii se ale zdaleka netýká jen státních úřadů. Zdatně jim sekundují nadnárodní firmy, které o sobě nerady vypouštějí do světa negativní informace.

Někdo ze sítě obchodního řetězce Wal-Mart tak například změnil tvrzení, že platy ve firmě jsou o dvacet procent nižší než v jiných obchodech. Nová formulace zněla, že platy ve Wal-Martu jsou téměř dvakrát vyšší než minimální federální mzda.

Mezi další výtečníky patří firma Exxon, z jejíhož počítače kdosi upravoval informace o havárii tankeru Valdez, anebo firma Halliburton, ze které se měnilo heslo týkající se válečných zločinů. Nejpodařenější nálezy posílá "internetový národ" na stránky Wired News.

České úřady zatím moc nezkrášlovaly
České úřady zatím svůj mediální obraz pomocí Wikipedie neregulují. Ve WikiScanneru sice lze najít několik zásahů z českých ministerstev, ale do jednoho jsou spíše soukromé povahy.

Nejaktivnější je ministerstvo životního prostředí s jedenácti zásahy. Z počítače úřadu kdosi editoval mládí Kennetha Starra, který vyšetřoval Clintonův skandál s Monikou Lewinskou.

Někdo také cítil potřebu říci svoje k přírodnímu procesu zvanému eutrofizace.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Rumuni vyšetřují Jourovou. Možná kvůli negativnímu hodnocení jejich justice

Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro...

Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil vyšetřování prvního...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz