WikiLeaks: Indická Královna nedotknutelných si pro boty poslala tryskáč

  15:58aktualizováno  15:58
Hrdinka indické chudiny a naděje kasty nedotknutelných, ve skutečnosti ale egomaniak bažící po moci. Tak důvěrné depeše americké diplomacie líčí političku Májávatí, která stojí v čele státu Uttarpradéš. Takzvaná Královna nedotknutelných si prý například sandály nechala přivézt soukromým tryskáčem.

Indická politička a tzv. Královna nedotknutelných Májávatí na archivním snímku. | foto: AP

Drobná žena je podle důvěrných depeší prvotřídním egomaniakem a je posedlá myšlenkou, že právě ona se stane příští premiérkou Indie. Diplomaté v depeších zveřejněných serverem WikiLeaks pečlivě popisují nejbizarnější výstřelky Májávatí.

"Když potřebovala nové sandály, poslala do Mumbaí (dříve Bombaj, pozn. red.) soukromý tryskáč, aby doručil její oblíbenou značku," hlásí depeše z října 2008. Ikona nedotknutelných prý zaměstnává ochutnávače jídla, kteří měli zabránit útoku případného traviče.

Pikantní depeše

Portál WikiLeaks minulý týden zveřejnil všech přibližně 250 tisíc důvěrných depeší americké diplomacie, které dosud vypouštěl jen postupně. Americká ambasáda v Zimbabwe například v roce 2008 hlásila, že prezident Robert Mugabe má rakovinu prostaty a zemře nejpozději do roku 2013. Diplomatům to prý řekl šéf centrální banky Gideon Gono.

"Z rezidence do kanceláře si nechala postavit soukromou silnici, která je uklizena okamžitě poté, co její konvoj dorazí do cíle," hlásili diplomaté do Washingtonu další výstřelky oblíbené političky indické chudiny.

Kult osobnosti

V zevrubné analýze líčí, jak Májávatí nechala jednoho ze svých ministrů dělat dřepy, protože se dopustil drobného protokolárního prohřešku. Korupce v její Straně lidové většiny (BSP) je prý institucionalizovanou záležitostí - za možnost kandidovat do parlamentu museli zájemci zaplatit 250 tisíc dolarů (asi 4,3 milionu korun).

V posledních celostátních volbách Májávatí a její partaj oproti velkým očekáváním příliš neoslnila. V parlamentu získala pouze 21 křesel z celkových 543 mandátů, mezi nižšími kastami ale zůstává velmi oblíbenou postavou politické scény.

Pětapadesátiletá politička byla už dříve kritizována, že ve veřejných parcích nechala umístit své sochy a na veřejných mítincích se nechává vítat věncem z tísícirupiových bankovek. Někdejší učitelka stojí v čele nejlidnatějšího indického státu od května 2007.

Sama pochází z nejnižší indické kasty a její příznivci ji proto oslavují jako "Královnu nedotknutelných". Proti informacím z depeší se už ohradila - zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange je podle ní buď blázen, nebo loutka v rukou jejích politických nepřátel.

Metropole indického státu Uttarpradéš Lucknow

Metropole indického státu Uttarpradéš Lucknow

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz