"Existuje velmi malá šance, že běžná vakcína bude účinná proti tomuto konkrétnímu viru," sdělila na tiskové konferenci Marie-Paule Kienyová, ředitelka oddělení výzkumu očkování WHO. "Nepochybujeme o tom, že je možné vyvinout účinné očkování," dodala ale s tím, že bude trvat čtyři až šest měsíců, než budou k dispozici první dávky takové látky.
Vzorky, které jsou při produkci vakcíny nezbytné, prý budou připravené na odeslání výrobcům ve druhé polovině května. Uvést vakcínu na trh ale bude trvat několik měsíců, protože musí být nejprve testována na zvířatech, teprve poté na lidech. Pokud se osvědčí, tak ji budou moci úřady povolit k běžné distribuci.
"Bohužel kapacita (výrobců) neumožní vyrobit dostatek očkování pro světovou populaci. To musí být jasné," dodala s tím, že prioritou budou skupiny lidí s největším rizikem ohrožení.
Celosvětově zatím podle WHO nákazu novým virem potvrdilo 15 států. Až na jednu si všechny oběti virus chřipky vyžádal v Mexiku, kde je potvrzeno 12 úmrtí a desítky dalších se prověřují. Mexiko je zatím stále nejvíce postižené. Následují ho Spojené státy, kde zemřelo jedno mexické dítě ve věku 23 měsíců.
USA k dnešku registrují 141 případů onemocnění prasečí chřipkou, o 32 více než ve čtvrtek. Nákaza byla prokázaná v 19 státech USA, což je téměř dvojnásobný počet proti čtvrtečním 11 státům. Nejvíce případů je nadále ve městě New Yorku. V rámci prevence bylo ve Spojených státech uzavřeno 300 škol.
V dalších patnácti státech včetně Česka a Slovenska se zkoumají podezřelé případy. V ČR vyhledalo vyšetření kvůli obavám z nákazy zatím 35 lidí, z nichž 21 čeká na výsledek.
Světová zdravotnická organizace také zavedla nový oficiální název pro nemoc. Už ji nechce označovat jako "prasečí" ale chřipka A(H1N1)". Choroba se mezitím rozšířila do dalších zemí. - přečtěte si „Prasečí virus“ se šíří Evropou i Asií. Přejmenování ho nezbrzdilo
První potvrzené případy hlásí Dánsko a Hongkong a také Francie. Francouzští zdravotníci zjistili přítomnost viru u devětačtyřicetiletého muže a čtyřiadvacetileté ženy. V Německu a Velké Británii se nakazili lidé, aniž by cestovali do postižených oblastí. Virus "chytli" od těch, co se vrátili z Mexika.