Tým odborníků Světové zdravotnické organizace navštívil v čínském městě Wu-chan...

Tým odborníků Světové zdravotnické organizace navštívil v čínském městě Wu-chan tržiště, kde bylo podle oficiální čínské verze poprvé zaznamenáno šíření nového koronaviru. (31. ledna 2021) | foto: Reuters

Tým WHO měl v Číně problém dostat se k původním datům o koronaviru

  • 81
Tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k původním datům, řekl generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dosavadní poznatky podle něj nejsou dostatečné. Některé země, včetně Česka, mají ke zprávě WHO výhrady.

Vědecký tým sice dospěl k závěru, že nejméně pravděpodobnou hypotézou je to, že virus unikl z laboratoře, podle WHO ovšem tato záležitost vyžaduje další vyšetřování.

Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů. „Ale žádný z virů, který byl doposud identifikován u těchto savců, není natolik podobný viru Sars-CoV-2, že připadá v úvahu jako jeho přímý předchůdce,“ řekl Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl. 

Vědci se proto domnívají, že virus se na člověka mohl přenést přes mezihostitele, toho se jim ale dosud identifikovat nepodařilo. Mohli by jimi být třeba norci, luskouni, psíci mývalovití nebo kočky domácí.

Zda se virus rozšířil z tržiště v čínském Wu-chanu, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, není podle expertů jasné. Existují i případy nakažených, kteří s tímto místem neměli nic společného. Výsledky mise tedy ukazují, že „tržiště ve Wu-chanu nebylo původním zdrojem nákazy“.

Embarek řekl, že je „naprosto možné“, že už v říjnu nebo v listopadu 2019 se okolo čínského města Wu-chan objevovaly případy onemocnění covid-19. Potenciálně to mohlo vést k tomu, že infekce se do zahraničí rozšířila rychleji, než bylo zatím zdokumentováno.

Agentura DPA připomíná, že mise byla politicky velmi citlivá a Čína dělá vše pro to, aby kvůli pandemii covidu-19, která si na celém světě vyžádala skoro 2,8 milionu životů, nebyla pranýřovaná. Čínská vláda zpochybňuje, že by virus pocházel z wuchanského tržiště, a tvrdí, že mohl být zavlečen ze zahraničí, například s dodávkou mořských plodů.

Tým WHO objevil v Číně mutace koronaviru. Naznačují dřívější rozšíření

Agentura Reuters napsala, že kvůli tomu, že poznatky o původů viru zůstávají neúplné, neopadne ani napětí ohledně toho, jak současná pandemie začala. Rovněž nezmizí otázky, zda se Čína snažila pomoci původ nákazy vysvětlit, nebo naopak chtěla takové úsilí mařit.

Embarek uvedl, že jeho tým mezinárodní tlak nejen ze strany Číny pociťoval, ale prý se nikdo nesnažil donutit ho odstranit cokoli ze závěrečné zprávy.

Čtrnáct zemí dalo podle agentury Reuters najevo znepokojení nad tím, že zpráva WHO o původu covidu-19 přichází se zpožděním a chybí v ní přístup ke kompletním datům. Jde o Austrálii, Kanadu, Česko, Dánsko, pobaltské republiky, Izrael, Koreu nebo Japonsko.

Mezinárodní mise expertů byla v Číně v lednu a únoru, celkem trvala čtyři týdny.

17. února 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video