Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov | foto: Profimedia.cz

Vztahy s Českem jsou zkalené, vzkázal mluvčí ruského prezidenta Putina

  • 253
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. „Problémy jsme chtěli řešit konzultacemi, na ruské straně však nevidíme vůli k jejich zahájení,“ reagovalo české ministerstvo zahraničí. Premiér Andrej Babiš řekl, že ČR má zájem o normální vztahy.

„Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny známými události, jistými nepřátelskými kroky, podniknutými na úrovni městských a ústředních orgánů. Nepochybně to všeobecně poznamenalo naše bilaterální vztahy,“ řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na dotaz, jak by charakterizoval vztahy s Českem s ohledem na špionážní skandály z poslední doby. 

„Zatím se nějaké bilaterální kontakty na vysoké či nejvyšší úrovni neplánují,“ poznamenal Peskov. Dodal, že Rusko usiluje o dobré vztahy a spolupráci se všemi zeměmi, včetně ČR. 

„Že naše vztahy s Ruskem nevzkvétají, není žádné tajemství. Problémy jsme chtěli řešit vzájemnými konzultacemi, na ruské straně však zatím nevidíme vůli k jejich zahájení,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Podle premiéra Babiše má česko zájem o normální vztahy s Ruskem, ke konzultacím přistupuje zodpovědně. Chtěl by, aby výsledkem bylo setkání na vysoké úrovni.

„To, že česko-ruské vztahy nejsou ideální, není překvapení ani pro nás, ani pro Rusy. Právě proto jsme se společně dohodli na zahájení česko-ruských konzultací,“ uvedl Babiš. Konzultace by podle něj měly zhodnotit bilaterální vztahy a vyřešit spory tam, kde to bude možné. „Právě proto, že máme o normální vztahy s Ruskem zájem, ke konzultacím přistupujeme velmi zodpovědně,“ dodal.

Česko na počátku května navrhlo Moskvě konzultace k vyřešení vzájemných sporů na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Strany se ovšem od té doby nedohodly na formátu jednání a vzájemně se obviňovaly z jejich blokování.

Peskov mluvil o špatných vztazích v souvislosti s údajnou špionážní aférou kolem poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle obhájců ruská kontrarozvědka (FSB) podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. 

Safronov obvinění odmítl a někteří odpůrci ruského režimu uspořádali na jeho podporu demonstrace. Naznačovali, že skutečným důvodem jeho zadržení byla Safronovova novinářská činnost.

Safronov není pro Putina téma

Peskov uvedl, že Safronovův případ nevyžaduje, aby do něj prezident Putin zasáhl. „Prezident má takovou možnost, ale toto pro něj není téma,“ odpověděl na otázku, zda si šéf státu nemůže vyžádat od FSB podrobnější informace. Případ podle mluvčího nelze hodnotit na základě emocí, jak nyní činí desítky komentářů a názorů v médiích; rozhodnout o vině podle něj může jen soud. Vybídl také neplést si reakci vlivných médií s reakcí společnosti. 

V Rusku zadrželi pracovníka agentury Roskosmos. Vynášel informace Česku

Peskov se zdržel vyjádření k dotazům, jak Safronov mohl projít prověrkou při zaměstnání v Roskosmosu a proč šéf Roskosmosu nebyl varován před údajným agentem cizí rozvědky. „Nemyslím, že můžeme nějak hodnotit metody zvláštních služeb, a nemyslím si, že zástupci zvláštních služeb budou s vámi tyto metody posuzovat,“ řekl Peskov novinářům.

„Budeme doufat,“ odpověděl ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov podle agentury TASS na otázku, zda případ Safranov neovlivní vědeckou a technickou spolupráci Moskvy a Prahy.

Česko-ruské vztahy pošramotila v posledních letech řada sporů. Bezpečnostní informační služba i Vojenské zpravodajství pravidelně varují před ruskou zpravodajskou činností v ČR. Česko letos také vyhostilo dva ruské diplomaty, kteří podle tajných služeb řešili vzájemné spory smyšleným obviněním o hrozbě jedem ricin vůči českým komunálním politikům. Země se přou i o interpretaci řady historických událostí, mimo jiné invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 nebo role takzvaných vlasovců při osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Vypadá to jako řízená kampaň, zaznělo z USA

Po zadržení Safronova obviněného z vlastizrady se Rusko a Spojené státy pustily na Twitteru do sporu o svobodu tisku. „Když se podíváme na ruské novináře, které zatýkají jednoho po druhém, začíná to vypadat jako řízená kampaň proti svobodě tisku,“ napsala mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě Rebecca Rossová. „Hleďte si svého,“ reagovalo ruské ministerstvo zahraničí.

Výměna názorů následovala poté, co moskevský soud uvalil dvouměsíční vazbu na Safronova, uznávaného bývalého novináře, který se před dvěma měsíci stal poradcem ředitele ruské kosmické agentury Roskosmos. Podle jednoho z obhájců, Jevgenije Smirnova, jej ruská tajná služba FSB podezírá, že od roku 2012 spolupracoval s českou rozvědkou. Vyšetřovatelé FSB věří, že české služby jednají ve jménu USA, řekl Smirnov agentuře AFP.

Třicetiletý Safronov byl považován v problematice vojenství a vesmíru za jednoho z nejlepších novinářů v Rusku. Pracoval pro přední deníky Kommersant a Vedomosti a byl také autorem článků, které kritizovaly ruskou armádu.

Jeho bývalí kolegové se domnívají, že zatčení je pomstou za tyto články, poznamenala AFP. Zároveň připomněla množství útoků na svobodu tisku v Rusku během posledních 20 let, mimo jiné verdikt soudu ve městě Pskov na severozápadě Ruska, který toto pondělí uložil pokutu novinářce za komentář k sebevražednému bombovému útoku mladého anarchisty na služebnu FSB.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video