Samice Nájin a Fatu a samci Súdán a Suni tvoří polovinu všech nosorožců bílých na světě. Přesunem zvířat ze zoo ve Dvoře Králové do Afriky chtějí organizátoři transportu zvýšit plodnost samic, což se v zoologických zahradách už pětadvacet let nedaří.
Cesta nosorožců ze zoo na letiště v Praze - Ruzyni začala kvůli silnému mrazu s menším zpožděním. První samici začali pracovníci zoo nakládat krátce po deváté hodině ráno. Před jedenáctou už ve speciální bedně čekal připravený první samec, o pár minut později se zavíraly dveře druhé bedny a přibližně v půl dvanácté vyrazili i samci směrem Ruzyně.
Zvířata byla při nakládání do beden podle mluvčí v bezvadném stavu, vše probíhalo, jak si zoo naplánovala.
Před transportem zoo nosorožcům uřezala rohy, aby se v boxech nezranili. "Už je stejně měli opravdu dlouhé a zase jim dorostou," vysvětlila Myslivečková.
Kamiony se zvířaty na cestě do Prahy doprovázela policie a auto s pracovníky zoo. Trasa z Dvora Králové na pražské letiště vedla přes Jaroměř a Hradec Králové, poté po dálnici do metropole.
"Na sedmatřicátém kilometru dálnice proběhla kontrola zvířat. Jedna samice ve speciálně upravené bedně ležela, druhá stála. Obě byly naprosto klidná," řekla Myslivečková iDNES.cz.
I zbytek cesty byl zcela bez problémů, kamiony projely v klidu, uvedla mluvčí. Jediný malý technický problém nastal s autem, které vezlo žrádlo. To se proto operativně přeskládalo do prvního kamionu.
Pětadvacetihodinová cesta na jih
"Celou cestu budou nosorožce doprovázet dva ošetřovatelé a dva veterináři, takže každé zvíře bude mít při sobě jednoho zkušeného odborníka, který nad ním bude mít nepřetržitý dohled a v případě potřeby mu podá zklidňující medikamenty. Ti samí lidé asistovali letos v květnu při úspěšném přesunu tří mladých černých nosorožců do rezervace Mkomazi v Tanzanii," uvedla mluvčí.
V Praze personál ruzyňského letiště přeskládal speciální boxy se zvířaty do Boeingu 747. Původně byl odlet do kěňského hlavního města Nairobi naplánován na 17. hodinu, nakonec se letoun z ranveje zvedl o hodinu později.
Z Nairobi pojedou zvířata opět na nákladních autech až do rezervace Ol Pejeta. Celý transport samců Súdána a Suni a samic Najin a Fatu do Afriky bude trvat přibližně 25 hodin.
"Pracovníci české ambasády už nosorožcům zajistili na celou přibližně 150 kilometrů dlouhou cestu z Nairobi do Ol Pejety policejní doprovod. V rezervaci je už pro ně připraveno osm ohrad i první velký oplocený kus buše," informovala z Keni ředitelka dvorské zoo Dana Holečková, která do Afriky odletěla už v průběhu týdne. Ošetřovatelé z dvorské zoo zůstanou s nosorožci v jejich novém domově čtyři týdny.
Nosorožci budou mít na rozích vysílačky
Další členka doprovodu, britská ošetřovatelka nosorožců Berry White, zůstane se zvířaty několik měsíců. Jihoafrický veterinář Pete Morkel zůstane v rezervaci Ol Pejeta asi týden a bude dohlížet průběžně na postupnou adaptaci zvířat na život v buši, která potrvá až dva roky.
"Nosorožci se budou muset postupně naučit poznávat ochranný elektrický plot a přijímat přirozenou potravu. Jejich rohy budou vybaveny miniaturními vysílačkami, aby je bylo možno trvale sledovat i na velkém prostoru. Současně budou i nadále monitorovány reprodukční cykly samic a bude pokračovat výzkum reprodukce," popsala Holečková.
"Z bílých nosorožců chceme v Keni vytvořit dvě chovné skupiny. V každé bude čistý samec a čistá samice severního bílého nosorožce od nás a k nim vždy přidáme samice jižního poddruhu. To by mělo přispět ke zvýšení plodnosti i u našich bílých samic. Naše samice tedy budou v případě úspěchu rodit čisté severní bílé nosorožce, jižní samice budou rodit křížence," vysvětlila Holečková, která šanci na narození mláďat odhaduje na devadesát procent.