Tajemný yetti? Spíš kráva či tapír, vyčetli vědci ze zaslaných chlupů

  22:34aktualizováno  22:34
Milovníci záhad prožívají velké zklamání. Britští vědci prozkoumali chlupy, které údajně patřily yettimu, analýza DNA však existenci bájného primáta nepotvrdila. Zaslané vzorky pocházely z medvědů, krav, vlků či kojota.

Profesora genetiky Bryan Sykes ukazuje jeden ze zaslaných vzorků. | foto: AP

Nejčastěji zmiňované teorie o pozorování yettiho a jemu podobných tvorů uváděly, že se pravděpodobně jedná o přeživší neandrtálce nebo jiné, dosud neznámé vývojové větve člověka. V úvahu připadala také možnost, že lidé zpozorovali vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus, uvádí server The Independent.

Tajemný tvor

Zkazky o tajemných obyvatelích hor či hlubokých lesů pocházejí z bájí a legend původních obyvatel z celého světa. Od devatenáctého století se spolu s průzkumem těžko dostupných oblastí začaly objevovat i první snímky obřích stop, rozmazané fotografie či zrnité videozáběry. Ač drtivá většina z nich byla později prohlášena za podvrh, několik se dodnes nepodařilo plně vysvětlit. Asi nejznámější je videozáznam ze severní Kalifornie z roku 1967. Takzvaný Patterson-Gimlin film ukazuje údajného bigfoota, jak si pomalu kráčí lesem. Kritici postavu na videu označují za člověka v gorilím převleku, což však nebylo nikdy spolehlivě dokázáno, hlavně pro příliš věrohodný pohyb postavy. Podívat se můžete třeba zde.

Neověřené teorie se v roce 2012 rozhodli prozkoumat vědci z Oxfordské univerzity pod vedením profesora genetiky Bryana Sykese (více o zahájení výzkumu se dočtete zde). Vědci požádali lidi z celého světa, aby jim zaslali vzorky chlupů údajně pocházejících z těchto „anomálních primátů“. Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvencování genu. Jeden ze vzorků zaslal i proslulý horolezec Reinhold Messner

Výsledek rozboru však zklamal všechny, kdo v existenci bájného stvoření věřili. Dvojice nejslibnějších vzorků (jeden z indického Ladakhu a druhý z Bhútánu) sice mají velkou vědeckou hodnotu, s yettim však nemají nic společného.

Vzorky z medvědů i psů

Vědci zjistili, že tyto vzorky pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci ve zprávě publikované v britském odborném časopisu Proceedings of the Royal Society B.

Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje na Kavkazu a v Pamíru), pak pocházely z medvěda hnědého nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového.

Celkem 18 údajných vzorků amerického "bigfoota" bylo z celé škály tvorů od medvěda baribala, přes mývaly a krávy, až po dikobrazy, případně vlka, kojota nebo psa. Zřejmě největším zklamáním byl vzorek srsti z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka - patrně Evropana.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Co mám dělat, ptal se policejní šéf mafiánského bosse po vraždě dvou dívek

Na tísňovou linku volala třikrát. Policie 15leté dívce nepomohla

Vyšetřování případu dvou unesených a pak zavražděných dívek ukázalo na propojení policistů s místním organizovaným...

Utrecht má největší parkoviště pro kola na světě. Vejde se jich tam 12 500

Několikapatrové parkoviště v Amsterdamu

Na vlakovém nádraží v nizozemském Utrechtu otevřeli nové kryté parkoviště pro kola. Podle vedení města je s 12 500...

Kanadský premiér ctnosti Trudeau bránil vyšetřování úplatků Kaddáfímu

Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Když před čtyřmi lety kanadští liberálové vyhráli parlamentní volby, byl jejich předseda Justin Trudeau považován za...

Najdete na iDNES.cz