Proevropské strany řecké volby vyhrály, ale ztratily polovinu voličů

  18:46aktualizováno  8. května
Finanční škrty řeckých politiků v parlamentních volbách vzaly proevropským stranám skoro polovinu voličů. Zvítězila konzervativní Nová demokracie. Společně s třetím PASOKEM chce podpořit vznik nové koaliční vlády, která udrží zemi v eurozóně. Druhý nejvyšší počet hlasů ale získala Koalice radikální levice SYRIZA. Řečtí neonacisté oslavují nebývale vysoký počet hlasů. Volilo je téměř sedm procent lidí.

Řekové sčítají hlasovací lístky voličů. Vybírali nové strany do parlamentu. | foto: Reuters

Po sečtení hlasů v asi třetině volebních okrsků obdržela pravicová Nová demokracie 20,4 procenta hlasů, což by jí při prémii 50 poslaneckých míst pro vítěze voleb mělo zajistit zhruba 112 mandátů. Její socialističtí partneři (PASOK) v nynější vládní koalici končí třetí s 14,2 procenta hlasů a 43 křesly. V 300členném parlamentu by tak tyto strany měly mít křehkou většinu 155 poslanců.

Vůdce ND Antonis Samaras připustil, že řečtí voliči projevili naplno zklamání z dosavadních tvrdých úsporných opatření vynucených eurozónou, která výměnou za to finančně zachraňuje Řecko před bankrotem. Samaras prohlásil, že bude usilovat o zmírnění dosavadních podmínek pomoci. V eurozóně chce každopádně Řecko udržet.

Volební incidenty

Hlasování provázelo několik drobných incidentů. Do několika volebních místností v Aténách vtrhli sympatizanti krajní pravice a pohádali se s představiteli krajní levice zasedajícími ve volebních komisích. Samotný průběh voleb tím ale nenarušili.
Hlasování oddálili o tři hodiny obyvatelé ostrova Kerkyra, kteří dočasně okupovali dvě hlasovací místnosti, aby tak symbolicky protestovali proti zrušení místní střední školy.

Předseda PASOK Evangelos Venizelos prohlásil, že jeho strana zaplatila tvrdou cenu za to, že bojovala proti krizi. Vyzval k vytvoření široké koalice za účasti co nejvíce stran, která by převzala odpovědnost za další směřování Řecka. I on se vyslovil pro to, aby země pokračovala v krocích, které by ji zachovaly v eurozóně.

Proti nim ale stojí v čele s radikálnější levicí směsice opozičních stran, které spojuje tvrdý odpor proti dosavadní politice drastických škrtů.

Druhé místo si vybojovala opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), která porazila koaliční strany v Aténách, centru Soluně a středním Řecku a mohla by získat 48 poslanců.

Šéf SYRIZA Alexis Tsipras uvedl, že jeho úkolem bude nyní sjednotit stanoviska celé řecké levice, aby usilovala o zastavení politiky ústupků a škrtů. Řekl, že evropské národy se nemohou podřizovat "barbarským a ponižujícím" memorandům (tedy podmínkám zmírnění dluhové zátěže výměnou za reformy a výdajové úspory). Výsledky voleb označil za "mírumilovnou revoluci".

Neonacisté oslavují nebývalý volební výsledek

Do parlamentu by se ještě měli dostat odštěpenci ND ve straně pod názvem Nezávislí Řekové (10,3 procenta, 32 mandátů), komunisté (8,3 procenta, 26 mandátů), krajně pravicový Zlatý úsvit (6,8 procenta, 21 mandátů) a bývalí členové PASOK, Demokratická levice (šest procent, 18 mandátů).

Řečtí neonacisté svůj nebývalý úspěch bouřlivě oslavovali. Předseda Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos prohlásil: "Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem)". Neskrýval své zadostiučinění nad tím, že jeho strana, která v zemi zmítané hlubokou ekonomickou a sociální krizí zabodovala protipřistěhovaleckou a protievropskou rétorikou, zanechala za sebou řadu jiných uskupení, která její extremismus kritizovala.

"Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti," zahřímal na svolané tiskové konferenci, z níž nechal podle serveru deníku To Vima vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali. "Tohle je teprve začátek," řekl také podle agentury AFP nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.

Vůdkyně komunistů Aleka Paparigová potvrdila nesmiřitelný postoj, když odmítla vyjednávat o případné koalici levicových stran v čele se SYRIZA.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Rusko opět pomáhá Trumpovi, aby vyhrál příští volby, varuje Clintonová

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se opět vměšuje do voleb ve Spojených...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Najdete na iDNES.cz