Robert Fico

Robert Fico | foto: AP

Slovenské volby vyhrál Ficův Směr-SD, ztratil však většinu v parlamentu

  • 646
Po sečtení téměř všech hlasů vyhráli slovenské parlamentní volby sociální demokraté ze strany Směr-SD současného premiéra Roberta Fica. Na rozdíl od předchozích voleb však nezískali parlamentní většinu. Po sečtení devadesáti procent volebních okrsků strana získala 29 procent hlasů.

Směr ve volbách přišel o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. V nové sněmovně má mít podle předběžných přepočtů třetinu ze 150 křesel. Fico nicméně oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě potrvá delší čas, než bylo dosud zvykem.

„Vzniká nám povinnost jako straně, která tyto volby vyhrála, pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to lehké..., ale určitě je třeba udělat vše pro to, aby nebyla ani pravděpodobnost předčasných parlamentních voleb, ani žádné jiné experimenty, které by narušovaly představu o parlamentním demokratickém systému,“ řekl Fico novinářům sedm hodin po skončení voleb.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poblahopřál sociálnímu demokratu Ficovi k vítězství ve volbách na Slovensku. Sestavit vládu však podle něj nebude lehké.

Do parlamentu míří osm stran

V novém parlamentu bude podle těchto výsledků, které ještě nejsou zcela definitivní, zastoupeno osm stran. Těsně pod pětiprocentním volebním se zřejmě ocitly dvě strany z dosavadní rozdrobené pravicové opozice: Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské koalice (SMK).

Oběť bujarých oslav: Sulíka zranila šavle

Výbuch nadšení a oslavy ve volebním štábu strany Svoboda a solidarita. Při otvírání lahve sektu sekem šavle stál vůdce SaS Richard Sulík zřejmě příliš blízko a poranil si ruku. Po ošetření v nemocnici se má Sulík podle mluvčí vrátit zpět do centrály svého uskupení, kde bujaré oslavy pokračovaly.

O druhou a třetí příčku se v průběžných výsledcích přetahuje liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) s pravicovým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - NOVA; zatím mají 11,4 procenta, respektive 10,7 procenta hlasů, což by mohlo znamenat 20, respektive 19 mandátů.

Následuje Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly, krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko (8,3 procenta a 14 mandátů), Most-Híd (6,6 procenta a 12 poslanců), hnutí Jsme rodina Borise Kollára (6,6 procenta, 11 křesel) a Síť (5,5 procenta a devět křesel).

„Není vyloučené, že Slovensko čekají nové předčasné volby, protože je možné, že se vládu nepodaří sestavit ani Směru, ani opozici,“ odhaduje zpravodaj MF DNES Luboš Palata.

Ihned po uzavření volebních místností v sobotních 22:00 zveřejnila televize Markíza odhad agentury Focus, který mnohé slovenské politiky nepříjemně překvapil. Směr-SD totiž podle těchto „exitpollů“ získal výrazně méně hlasů, než mu předpovídaly průzkumy veřejného mínění, a zároveň výrazně ztratil oproti volbám v roce 2012, kdy Ficova strana získala 44,4 procenta hlasů.

Naopak strana Síť, která měla být podle většiny sondáží hlavním vyzývatelem Směru-SD, skončila až těsně nad hranicí volebního prahu.

06.března 2016 v 09:15, příspěvek archivován: 06.března 2016 v 13:37

Výsledky #volby2016 pic.twitter.com/viuiedB7jV

„Sedmé místo pro stranu Síť je šokující,“ říká Palata, který je ve volebním štábu strany. „Nikdo nečekal tak obrovský skok SaS, která se při odhadech před dvěma týdny pohybovala kolem 5-6 %. SaS jako jediná strana vyloučila koalici s Robertem Ficem a tohle možná rozhodlo o tom, že má tak silnou podporu,“ dodal.

Úspěch extrémisty Kotleby

Překvapením voleb je úspěch LS NS pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen županem (obdoba českého hejtmana) Banskobystrického kraje.

Kotleba vystupuje proti členství Slovenska v NATO, loni se účastnil demonstrací proti imigrantům, dříve organizoval pochody proti Romům a netají se svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa.

Volební místnosti se uzavřely v sobotu v deset hodin večer. Na 4,4 milionu oprávněných voličů ve volbách vybíralo z více než dvou desítek stran a hnutí.

Volby probíhaly v poklidné atmosféře. Na jejich průběh dohlížely tisíce policistů. Policejní prezident Tibor Gašpar už v pátek sdělil, že podáno bylo osm oznámení pro podezření z volební korupce, která je v zemi trestním činem. I během hlasování byly hlášeny případy kupčení s hlasy.

Omezit případy kupování hlasů měla novinka letošních voleb, podle které musí voliči pod hrozbou pokuty 33 eur (890 Kč) odevzdat nepoužité hlasovací archy ve volební místnosti. Okrskové komise však jen stěží dokázaly dohlížet na dodržování tohoto pravidla, pokud se ve volebních místnostech nahromadí více voličů.

Slovenský prezident Andrej Kiska v sobotu ráno prohlásil, že aktuální parlamentní volby jsou nejdůležitější politickou událostí na Slovensku v tomto desetiletí. „Budou to velmi dlouhé čtyři roky ve zvláště složitém období v Evropě i ve světě. Budou to zvláště dlouhé čtyři roky i z hlediska řešení nebo neřešení našich domácích problémů, které dlouhodobě máme,“ míní Kiska.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video