Cameron vyhrál jako Thatcherová a Britům slíbil referendum o Unii

  7:16aktualizováno  16:56
Britští konzervativci získali ve volbách většinu v Dolní sněmovně a sestaví jednobarevnou vládu. Po audienci u královny to potvrdil jejich předseda David Cameron. Stal se tak prvním premiérem, který ve volbách posílil, od Margaret Thatcherové v roce 1983. Konzervativci budou mít skoro o stovku křesel více než labouristi.

Lídr vítězných konzervativců a současný předseda vlády David Cameron opustil v pátek kolem poledne místního času premiérské sídlo v Downing Street a v doprovodu své manželky Samanthy odjel do Buckinghamského paláce. Na audienci u královny strávil asi 25 minut.

Záhy po návratu do premiérského sídla před shromážděnými televizními štáby potvrdil, že sestaví jednobarevnou vládu. Oznámil také, že dostojí předvolebním slibům a vypíše referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Britům slíbil Cameron vypsání referenda před volbami výměnou za to, že ho zvolí i podruhé a umožní mu dotáhnout do konce reformy, s nimiž začal.

Křesla ve sněmovně

Konzervativci po sečtení všech volebních obvodů kromě Buckinghamu drží 330 mandátů. Druzí labouristi usednou do 232 křesel, Skotská národní strana získává 56 mandátů, Liberální demokraté 8, velšská strana Plaid Cymru3 křesla. Strana nezávislosti UKIP a zelená Green Party získaly po jednom mandátu.

Zdroj: YouGoc.co.uk

Na Cameronovo prohlášení o vypsání referenda bleskově zareagoval předseda Evropské rady Donald Tusk. Počítá prý s tím, že jeho vláda podpoří pokračování britského členství v Unii.

V pátečním projevu po audienci v Buckinghamském paláci staronový premiér dále oznámil, že hodlá přenést větší pravomoci do Walesu, Skotska a Severního Irska, jak rovněž slíbil před volbami.

Poražení lídři odstoupili

Šéf Labouristické strany Ed Miliband mezitím oznámil svoji rezignaci poté, co se ukázalo, že jeho partaj ztratila ve čtvrtečních parlamentních volbách na vítězné konzervativce víc než stovku křesel. Stranu do zvolení nového šéfa povede dosavadní Milibandova zástupkyně Harriet Harmanová. 

Svůj odchod oznámil v pátek také šéf britských liberálních demokratů a vicepremiér Nick Clegg. V televizním projevu k voličům ho zdůvodnil tím, že musí ze špatných výsledků voleb vyvodit důsledky. Strana ztratila ve čtvrtečních parlamentních volbách většinu svých křesel a bude mít jen osm poslanců.

Fotogalerie

V roce 2010 přitom získali liberální demokraté 57 mandátů, a poprvé se tak stali vládní stranou, když vstoupili do koalice s konzervativci. Do parlamentu se však nyní nedostalo ani několik nejvýše postavených liberálně demokratických politiků, například ministr obchodu Vince Cable nebo náměstek ministra financí Danny Alexander. Sám šéf strany Clegg byl ale znovu zvolen v Sheffieldu.

Jen několik okamžiků před Cleggovou rezignací oznámil svůj odchod také šéf protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Nedostal se vůbec do parlamentu. V okrsku South Thanet na jihovýchodě Anglie se umístil na druhém místě za kandidátem konzervativců Craigem Mackinlaym. 

Farage tak dodržel svůj předvolební slib, že v případě neúspěchu odstoupí z čela strany. Avizoval ale, že se pokusí do vedení dostat znovu v září.

Procentuálně byl výsledek vyrovnaný

Cameronovi konzervativci za svůj triumf vděčí většinovému systému, který se ve Spojeném království uplatňuje. Procentuálně byl totiž výsledek voleb výrazně vyrovnanější, než se může zdát z hlediska počtu získaných křesel - konzervativci získali 36,9 procent odevzdaných hlasů, labouristé 30,4 procent.

Těsný výsledek přitom naznačovaly prakticky všechny předvolební průzkumy a přesvědčeni o něm byli i sami lídři stran. „Tyto volby budou nejtěsnější, jaké jsme kdy zažili,“ nechal se podle listu The Guardian po odvolení slyšet Cameron. A jako nervydrásající je popisovali také reportáři britských médií ve volebních štábech jednotlivých stran.

Díky většinovému nastavení volebního systému ale konzervativci nakonec získají  330 poslaneckých křesel, zatímco druzí labouristé jen 232. Vzhledem k tomu, že poslanci severoirské strany Sinn Féin tradičně jednání Dolní sněmovny bojkotují, mají konzervativci dost poslanců na to, aby nepotřebovali k vládní většině další stranu. Sinn Féin má čtyři poslance. 

„Konzervativní strana má za sebou velmi silnou noc,“ nechal se už v pátek ráno slyšet Cameron v hrabství Oxfordshire, kde obhájil své křeslo v Dolní sněmovně. 

Respektovaný britský profesor politologie Vernor Bogdanor uvedl, že pokud konzervativci výrazně předeženou labouristy, bude to skutečný triumf pro Camerona. Ten by se tak stal prvním premiérem, který ve volbách posílil, od Margaret Thatcherové v roce 1983.

Ve volbách posílili také skotští separatisté

Úspěšná byla ve čtvrtečních volbách také Skotská národní strana (SNP), která získala podle průběžných výsledků 56 křesel. „Pozorujeme volební tsunami obrovských rozměrů,“ nechal se podle agentury Reuters slyšet bývalý šéf strany Alex Salmond. „SNP nebude možné ignorovat a bude velmi těžké ji zastavit,“ dodal.

V čele partaje stojí od září Nicola Sturgeonová, která Salmonda nahradila, když rezignoval po neúspěchu v referendu o setrvání Skotska ve svazku s Velkou Británií (podrobnosti najdete zde). 

Britové o novém složení dolní komory parlamentu rozhodovali po celý čtvrtek. Hlasovat mohlo na 46,4 milionu oprávněných voličů. Podle BBC jich k volebním urnám přišlo lehce přes 66 procent.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Najdete na iDNES.cz