Islanďané v sobotu volili nové složení parlamentu. Podle předběžných výsledků...

Islanďané v sobotu volili nové složení parlamentu. Podle předběžných výsledků vyhrála konzervativní Strana nezávislosti (28. října 2017) | foto: Reuters

Volby na Islandu vyhráli konzervativci, v sestavení vlády věří i levice

  • 7
Sobotní předčasné parlamentní volby na Islandu vyhrála podle konečných oficiálních výsledků konzervativní Strana nezávislosti dosavadního premiéra Bjarniho Benediktssona. Utrpěla ale značné ztráty. Kdo bude ostrovní zemi v příštích letech vládnout, zůstává podle agentury AP nejasné. Do parlamentu se dostal rekordní počet osmi stran.

Strana nezávislosti premiéra Benediktssona získala ve volbách jen 25 procent hlasů, což je zatím druhý nejhorší výsledek v historii strany. Její dosavadní koaliční partner, liberální strana Vidreisn (Reforma), skončila na posledním místě. Třetí strana koalice Jasná budoucnost, jejíž odchod z vlády předčasné volby vyvolal, se do zákonodárného sboru nedostane vůbec.

Na druhém místě se 17 procenty hlasů ve volbách skončilo Levicově-zelené hnutí, které vede oblíbená politička Katrín Jakobsdóttirová. Třetí nejúspěšnější stranou se stala Sociálnědemokratická aliance. Pirátská strana, která v minulých volbách využila vlny kritiky establishmentu a skončila třetí, nyní obsadila až šestou příčku.

Ze zveřejněných konečných výsledků vyplývá, že do nejstaršího zákonodárného sboru v Evropě Althingu se dostala ještě Pokroková strana, Středová strana bývalého premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona a Lidová strana.

Pokud by se vytvořila koalice Levicově-zeleného hnutí, Sociálnědemokratické aliance, Pirátské strany a Pokrokové strany dosáhla by na většinu křesel v parlamentu, tedy 32 z 63, napsala agentura Reuters. Podle tradice prezident však zřejmě pověří sestavením vlády lídra strany, která získala nejvíce hlasů.

„Opozice získala většinu, což je jasné sdělení. Zároveň jsme však hovořili o tom, že by se situace dala řešit i jinak, například vytvořením velké koaliční vlády,“ řekla v televizní debatě Jakobsdóttirová.

Dosavadní premiér Benediktsson na otázku, zda věří, že dostane šanci sestavit novou vládu řekl: „Myslím si, že ano. Jsme největší stranou a přirozeně bychom měli tvořit součást nové vlády...Útočí na nás jako na stranu, která nese odpovědnost za některé problémy... Ocitáme se v nové situaci a v tomto ohledu jsem s výsledkem spokojen“.

„Všichni prohráli. Současná opozice žádná křesla nezískala, zatímco vládnoucí koalice o 12 křesel přišla. Zvítězili populisté,“ komentoval situaci politolog Gunnar Smari Egilsson .

Rozčarování z tradiční politiky

V parlamentu tak po volbách usedne osm politických uskupení, což podle analytiků svědčí o pokračujícím rozčarování Islanďanů z tradičních politických stran po finančním krachu země v roce 2008.

Sobotní předčasné volby byly na Islandu již druhé za necelý rok. V září je vyhlásil ministerský předseda Benediktsson poté, co se rozpadla jím vedená koaliční vláda. Důvodem rozpadu byl fakt, že se jeho otec zastal muže odsouzeného za opakované znásilnění dítěte a premiér se to údajně snažil zatajit.

Předchozí kabinet premiéra Gunnlaugssona padl loni v dubnu kvůli skandálu kolem takzvaných Panamských dokumentů, které odhalovaly praktiky převádění peněz do daňových rájů a v nichž figurovalo také premiérovo jméno. S novou stranou ale Gunnlaugsson nyní slaví politický návrat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video