Online reportáž

22:00

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž o vyšetřování útoku v Berlíně končí. Děkujeme za pozornost.

21:39

Polská premiérka Beata Szydlová dnes oznámila, že se rozhodla poskytnout pozůstalým po zavražděném řidiči kamionu, vdově a synovi, speciální důchod. Polský řidič je považován za hrdinu, který patrně zabránil ještě většímu krveprolití. Po internetu už koluje petice, která od německé vlády požaduje, aby polskému řidiči udělila státní řád. Sbírku zahájili i britští řidiči kamionů, její výtěžek má být věnován pozůstalým.

21:10

Rodina Tunisana Anise Amriho žádá objasnění okolností, za kterých ho dnes zastřelila policie v severní Itálii, a také vydání těla a o jeho převoz do vlasti.

Amriho matka Núr za synovu smrt truchlí. V rozhovoru s agenturou AP řekla, že svět se nyní možná nikdy nedozví, co ho k činu vedlo, pokud ho skutečně spáchal. „Zabili ho a pohřbili s ním to tajemství,“ řekla. „Chci se o svém synovi dozvědět pravdu. Kdo za ním stál?“ dodala s tím, že nyní prosí o vydání synova těla. „Můj bratr je mrtvý. Vydejte nám jeho ostatky, třeba i jen jeden z jeho prstů,“ řekl Anisův bratr Abdal Kádir. „Zabili ho, i když byl jen podezřelým. Proč?“ dodal.

19:03

Německé úřady dokončily identifikaci všech dvanácti obětí pondělního atentátu na vánoční trh v Berlíně, je mezi nimi šest žen a šest mužů. Vedle Češky v německé metropoli zahynuli také Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, Italka, Izraelka a osm Němců, napsal na svém webu deník Der Spiegel.

18:38

Asijské země posilují bezpečnostní opatření v reakci na pondělní teroristický útok v Berlíně a na plánované atentáty v Austrálii a v Indonésii, kterým úřady včas zabránily. Informovala o tom dnes agentura AP. Australská policie oznámila, že zabránila teroristickým útokům, které o Vánocích plánovali v Melbourne přívrženci takzvaného Islámského státu. Indonéské úřady uvádí, že vyslýchají nejméně 14 lidí v souvislosti s terorismem. Prý plánovali bombový útok na prezidentský palác v hlavním městě a na dalším blíže neuvedeném místě.

18:08

Berlínské úřady zvažují možnosti, jak uzavřít mešitu ve čtvrti Moabit, ke které se zřejmě hlásil i Amri. O zákazu mešity úřady diskutovaly již loni.

17:42

Francouzské ministerstvo vnitra, úřad premiéra i prezidenta odmítají komentovat, jak se Anisu Amrimu podařilo ze SRN zřejmě přes Francii dostat do Itálie.

17:24

Tuniský prezident Al-Bádží Qáid as-Sabsí řekl během telefonního hovoru německé kancléřce Angele Merkelové, že odsuzuje zbabělý teroristický čin, kterého se dopustil Tunisan Anis Amri. V pátečním prohlášení as-Sabsí vyzval k užší spolupráci v boji proti moru terorismu, který ohrožuje bezpečnost a stabilitu všech zemí.

16:12

Podle německých úřadů zahynulo při teroristickém útoku v Berlíně 12 lidí: šest Němců, Italka, Izraelka, Češka a polský řidič, jehož kamion byl zneužit k atentátu. Totožnost zbylých dvou obětí není zatím známa, německá média však informovala o dvou pohřešovaných Ukrajincích.

15:48

Amriho rodina v Tunisku podle tamních médií žádá o objasnění okolností jeho smrti a o vydání těla.

15:43

Postřelený italský policista Christian Movio se zotavuje po operaci:

23.prosince 2016 v 14:26, příspěvek archivován: 23.prosince 2016 v 15:42

Cristian Movio, uno dei poliziotti che hanno neutralizzato il killer di Berlino, è rimasto ferito. Qui con i colleghi che lo rincuorano. https://t.co/3eOcCzGSno

15:17

Hodnoty jako je demokracie a právní stát jsou odpovědí na nenávistí naplněný svět terorismu a budou silnější než terorismus, řekla Merkelová.

15:08

Merkelová uvedla, že vláda se zamyslí nad úpravou zákonů a postupů, které by v budoucnu zamezily podobným útoků. Je v kontaktu se zástupci Tuniska, obě země budou spolupracovat na navracení těch Tunisanů, kteří nemají nárok na azyl v Německu.

15:06

Angela Merkelová na tiskové konferenci uvedla, že mezi obětmi pondělního útoku je také italská občanka. „Vyšetřování není u konce. Včera jsem navštívila ženy a muže, kteří pracují na vyšetřování. Vím, že nepřestanou, dokud nezjistí, kdo stál za tímto činem a kdo byl komplicem útočníka,“ sdělila Merkelová.

15:04

Na zhruba tříminutovém záznamu Amri vyzval k dalším útokům v Evropě, což má podle něj být odplata za „křižácké bombardování muslimů“.

14:49

Postřelený policista Christian Movio podstoupil operaci pravého ramene. Podle lékařů je v dobrém vztahu. Na Twitteru se objevila celá řada fotografií, na kterých Movio děkuje za podporu.

14:41

Islámský stát prostřednictvím agentury Amak zveřejnil video, na kterém Anis Amri přísahá věrnost vůdci džihádistů Abú Bakr al-Bagdádímu.

14:26

Hlavním podezřelým z útoku byl Amri podle vyšetřovatelů od úterý, kdy policisté našli ve voze jeho dokumenty a otisky prstů.

14:22

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière na tiskové konferenci poděkoval italským i německým policistům. „Děkuji všem, kteří se účastnili této operace,“ prohlásil. Úspěšné pátrání podle něj není koncem celého vyšetřování. Nyní se musí odkrýt pozadí celého útoku. Německu i nadále hrozí nebezpečí, míní de Maizière. 

14:11

Teroristická organizace Islámský stát prostřednictvím agentury Amak oznámila, že mužem zastřeleným v Itálii je pachatel berlínského atentátu.