Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stupeň ohrožení: kritický. Hrozba teroru je bezprostřední, věří Britové

  12:43aktualizováno  24. května 8:31
Britská premiérka Theresa Mayová po večerním jednání bezpečnostní rady oznámila zvýšení stupně ohrožení teroru na nejvyšší možný, tedy kritický. Na útoku v Manchesteru se podle ní mohlo podílet víc lidí. Identitu sebevražedného útočníka už úřady znají, policie jmenovala 22letého Salmana Abediho. K teroru se už v úterý odpoledne přihlásil Islámský stát.

Krátce před jedenáctou hodinou večer Mayová oznámila, že Británie zvýšila stupeň ohrožení na kritický, tedy nejvyšší. V zajišťování bezpečnosti bude policii na velkých akcích, jako jsou fotbalová utkání či hudební koncerty, pomáhat armáda. Je podle ní rovněž možné, že do útoku byla zapletena větší skupina lidí. Hrozba dalšího teroristického útoku je tak bezprostřední.

Teror v Manchesteru

Podle Mayové bude armáda pomáhat zajišťovat bezpečnost na velkých akcích, jako jsou fotbalová utkání či hudební koncerty. Vojáci budou působit pod velením policie v rámci operace Tempora. Britské ministerstvo obrany předtím schválilo žádost policie o vojenskou pomoc.

Vojáci se objeví i v ulicích briských měst, v reakci na útok jich země vyšle až pět tisíc, uvedla Mayová. Ministerstvo obrany ve středu počet nasazených uniforem upřesnilo na 3 800. V Manchesteru již byli rozmístěni příslušníci speciálních sil, kteří jsou připraveni se v případě potřeby zapojit do pronásledování kompliců atentátníka.

Bezpečnost bude posílena mimo jiné na velkých veřejných akcích a místech, jež bývají terči teroristů, jako jsou železniční nádraží či letiště, dodala. Vojáci mají nahradit policisty například při ochraně sportovních akcí či koncertů.

V Británii dosud platil druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení, který značí hrozbu atentátů jako vážnou. Nejvyšší stupeň pohotovosti země zažívá již potřetí za 11 let, kdy škála teroristického ohrožení existuje. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl zmařen útok v letadle pomocí tekutých chemikálií. Podruhé v roce 2007, kdy přišel pokus o atentát v londýnském nočním klubu a po útoku na letišti v Glasgow.

Manchesterská policie v noci na středu znovu vyzvala obyvatele města ke zvýšené ostražitosti. Hlásit by měli na protiteroristickou linku veškeré podezřelé dění, uvedl zástupce místní policie Ian Pilling.

Použitá nálož byla důmyslná, tvrdí policie

Vyšetřovatelé už v úterý večer uvedli, že útok pravděpodobně spáchal 22letý Brit narozený libyjským rodičům Salman Abedi. Policie se obává, že Abedi mohl být součástí širší sítě teroristů inspirovaných radikálním hnutím Islámský stát (IS). Podle policie může být mezi unikajícími teroristy i výrobce bomby, jíž sebevrah zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové.

Fotogalerie

Sebevražedný atentátník k úderu podle policie využil improvizovanou výbušninu. Svědci již dříve vypověděli, že na místě výbuchu byly šrouby a matice, které zřejmě útočník ke zvýšení účinku nálože použil. Podle expertů bylo výbušné zařízení tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo bombu sestrojil dosud nedopadený technik.

„Existuje možnost, kterou nelze ignorovat, že je s tímto útokem spojená širší skupina lidí,“ prohlásila v úterý večer Mayová. Premiérka přislíbila, že pozadí atentátu policie objasní, aby bylo možné potrestat případné organizátory či ty, kteří útočníkovi jakkoli pomáhali (kompletní prohlášení najdete zde).

Policie v souvislosti s útokem v Manchesteru v úterý zadržela také 23letého muže. Jeho jméno nezveřejnila. Bydlel v jižní části města, uvedla na Twitteru. Portál Manchester Evening News s odvoláním na své zdroje informoval o zatýkání v Ashthonu a Chorltonu.

V úterý odpoledne se k útoku prostřednictvím vlastní zpravodajské agentury Amak přihlásil Islámský stát. „Jeden z vojáků chalífátu umístil výbušné zařízení na setkání křižáků v Manchesteru,“ uvedl v prohlášení. Jméno útočníka islamisté neoznámili. Islámský stát se tradičně hlásí ke všem velkým teroristickým útokům v Evropě. Přímé vazby útočníků na islamisty se však mnohdy nepotvrdí.

Úřady už identifikovaly první dětské oběti

Úřady už od pondělí identifikovaly sedm obětí, jsou mezi nimi i dívky ve věku osm, patnáct a osmnáct let. Celkem při útoku zahynulo 22 lidí včetně pachatele. Policie potvrdila, že zranění utrpělo 120 lidí, 59 z nich muselo být převezeno do nemocnice. Tělo pravděpodobného pachatele zatím podle zpravodajského serveru BBC oficiálně identifikované nebylo.

Nejmladší obětí je osmiletá Saffie Roussosová, jejíž fotografie se jako symbol masakru objevila na titulní stránce středečního vydání řady britských novin. Mezi potvrzenými oběťmi jsou také patnáctiletá Olivia Campbellová. Její fotografie, kterou zveřejnila její matka ve snaze najít po atentátu svou dceru, byla od úterního rána hojně sdílena na sociálních sítích.

Dopolední vyjádření policie k útoku v Manchesteru:

Obětí útoku se stala také osmnáctiletá Georgina Callanderová, osmadvacetiletý John Atkinson a dvaatřicetiletá Kelly Brewsterová. Při atentátu zahynuly také Alison Howeová a Lise Leesová, které ve vstupní hale manchesterské arény, kde se atentátník odpálil, čekaly na příchod svých patnáctiletých dcer z koncertu.

Polské ministerstvo zahraničí na Twitteru oznámilo, že oběťmi útoku se stali nejméně dva Poláci a jeden byl zraněn. Identifikace obětí a zraněných dosud neskončila. Podle záchranářů bylo mezi 59 zraněnými ošetřenými v nemocnici asi dvanáct dětí mladších šestnácti let. Dalších šest desítek lidí ošetřili záchranáři na místě tragédie, uvedl místní list Manchester Evening News.

Evakuovaný obchodní dům

V Manchesteru panují po útoku přísná bezpečnostní opatření. Policie nařídila například okamžitou evakuaci nákupního střediska Arndale poté, co svědci na místě uslyšeli hlasitou ránu. Jedna ze svědkyní uvedla, že slyšela střelbu. Na místě policie zadržela jednoho muže. Na záběrech ze sociálních sítí jsou vidět prchající lidé. Bližší informace policie k incidentu neuvedla. Nákupní centrum se po několika desítkách minut opět otevřelo.

Výbuch v multifunkční aréně v Manchesteru nastal krátce po koncertu v 22:35 místního času (23:35 SELČ) ve foyer multifunkční haly, která pojme až 21 000 lidí. Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu dalších ošetřila na místě. Dvanáct ze zraněných jsou děti.

Nejméně 22 lidí při útoku zemřelo. Policie po útoku nasadila do operace v Manchesteru 400 příslušníků, na místě zasahovaly také desítky zdravotníků, lékařů a hasičů (více o útoku zde). Manchesterská aréna je jednou z největších víceúčelových hal v Evropě. Na koncert popové zpěvačky se v pondělí přišlo podívat kolem 21 000 lidí, z velké části dětí a mladistvých.

MAPA: Teroristický útok v Manchesteru
Autoři: , ,

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho komentáři o možné nespolehlivosti Starlinku na Ukrajině. Na sociální síti X mu vzkázal, aby „byl...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů historie Spojených států mohl přiblížit vyšetření. Americká rodina tehdy vyrazila na nákupy, domů se...

Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát

Premium

Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Podle čeho vybírat vhodného právního zástupce a proč je výhodnější být žalovaným než sám...

16. března 2025

Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?

Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte jim náležitou péči a v létě se vám odmění bohatou úrodou.

16. března 2025

Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky

Premium

Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří, zda víte, jak česká slova vznikají, a zda s jejich obsahem umíte pracovat. Slovotvorbě a významu...

16. března 2025

Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie

Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské osadě na východě Slovenska získal Czech Press Photo, jeho hlavní protagonistka však z fotky příliš...

16. března 2025

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

16. března 2025

Zájem o dubajskou čokoládu zdražil pistácie. Jejich cena vylétla o 60 procent

Dubajská čokoláda prodražuje milovníkům oříšků pistácie. Jsou totiž klíčovou surovinou pro její výrobu a vlivem extrémní poptávky po celém světě je teď pistácií nedostatek. Vyšší ceny pravděpodobně v...

16. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Trosky a doutnající popel. Krvavá bitva o Manilu srovnala město se zemí

Premium

Od našeho spolupracovníka v Asii Před osmdesáti lety skončila bitva o hlavní město Filipín. Manila se proměnila ve spáleniště, zničená byla stejně jako kdysi Drážďany nebo Stalingrad. Devětadvacet dnů trvající boje ji totálně...

16. března 2025

Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí

Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na Kamechách. Důvodem je asi 30 metrů vysoký stavební jeřáb, který hrozí pádem, řekl mluvčí hasičů Štěpán...

15. března 2025  20:42,  aktualizováno  22:19

Na protestu pro Divadlo Lampion zasahovala policie, lidé vylézali na radnici

Na shromáždění pro podporu pro podporu umělecké svobody Divadla Lampion přišlo 200 lidí. Iniciátoři vyzvali k respektování umělecké a kulturní svobody, řekl za organizátor Jaroslav Škvaro. Po...

15. března 2025  18:52,  aktualizováno  22:17

Je to dárek nepřátelům USA, komentuje Svobodná Evropa zastavení financování

Rádio Svobodná Evropa potvrdila v prohlášení, že dostala oznámení o zastavení financování od americké vlády. Označuje to za dárek nepřátelům USA. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že...

15. března 2025  21:18,  aktualizováno  21:53

Americká vláda ukončuje financování stanice Rádio Svobodná Evropa

V Praze sídlící stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) přijde o peníze na provoz. Americká vláda totiž končí s jejím financováním. Píše to agentura Reuters, která se seznámila s...

15. března 2025  20:01,  aktualizováno  21:24

V Týčku na Rokycansku mohou postavit větrnou elektrárnu, rozhodlo referendum

Obyvatelé Týčku na Rokycansku rozhodli v sobotním referendu, že na katastru obce může stát větrná elektrárna. Ze 193 voličů v obci jich k urně přišlo 117, což je 60,6 procenta. Pro větrník vhodilo...

15. března 2025  20:49