Rusové uzavřeli případ pádu polského letadla u Smolensku: vinu nesou Poláci

  10:49aktualizováno  18:38
Rusko ukončilo vyšetřování pádu letounu s polským prezidentem a dalšími 95 lidmi na palubě, který se loni v dubnu zřítil u Smolensku. Mohla za to posádka, míní Rusové. Někdo na ně ale mohl naléhat, píše se dál ve zprávě, kterou Poláci ostře zkritizovali.

Černé skříňky z Tupolevu Tu-154, který 10. dubna havaroval u Smolensku | foto: AP

Podle ruských vyšetřovatelů se polská posádka rozhodla přistát na smolenském letišti navzdory špatnému počasí, protože nechtěla rozzlobit prezidenta Lecha Kaczynského. Ten spolu s dalšími více než 90 polskými osobnostmi letěl do nedaleké Katyně, aby uctil sedmdesáté výročí masakru polských důstojníků ().

Šéfka ruských vyšetřovatelů Taťána Anodinová z Mezistátního leteckého výbori (IAC) (12. ledna 2011)

"Očekávaná negativní reakce nejdůležitějšího člověka v letadle na návrh přistát jinde nejspíš vyvinula na členy posádky silný psychologický tlak a ovlivnila jejich rozhodnutí pokračovat v přistání," uvedla podle Reuters Taťjana Anodinová z ruského Mezistátního leteckého výboru (IAC).

"Ruská zpráva o loňském pádu letadla nemá důkazy, je jednostranná a uráží Polsko," rozhořčeně reagoval na zveřejněný dokument bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczynski. "Zpráva svaluje veškerou vinu na polské piloty a Polsko bez jediného důkazu...ta zpráva je snad vtip," dodal s tím, že jeho strana Pravo a Spravedlnost (PiS) bude tlačit na vládu, aby dokument ostře odmítla.

A nemuselo by jim to činit příliš velkou námahu. Už předchozí vyšetřovací zpráva, kterou Rusové předali Varšavě loni na podzim, Poláky pořádně rozčílila. A to si nejprve spolupráci se svými sousedy pochvalovali.

V textu totiž nebyla ani zmínka o roli ruských dispečerů ze Smolensku. Podle Varšavy Rusové vydávali z kontrolní věže chybné rozkazy, byli prý pod tlakem. Vyplývá to z materiálů, které má Polsko.

Místo havárie Tupolevu Tu-154M u ruského Smolensku.(11.4.2010)

Místo havárie Tupolevu Tu-154M u ruského Smolensku.(11.4.2010)

Logo Mezinárodního leteckého výboru

Logo Mezinárodního leteckého výboru

Polský premiér Donald Tusk podzimní zprávu označil za "neakceptovatelnou",  napsala na svých internetových stránkách britská stanice BBC. Dokumentu vytkl povrchnost, chyby i neopodstatněnost některých závěrů.

Dvěstědesetistránkovou zprávu vrátili Poláci s výhradami vyjádřenými na 148 stranách. Kvůli čerstvé zprávě Tusk zrušil dovolenou v zahraničí a vyjádří se k ní zítra. Ani prezident Bronislaw Komorowski zatím k ruskému dokumentu nic neřekl, je nemocný.

Tragédii podle ruských expertů zavinili prezidentovi piloti, kteří se rozhodli přistát bez ohledu na nízkou oblačnost a nedostatečné vybavení letiště navigačním zařízením pro tento případ.

Vládní Tupolev Tu-154 byl podle Anodinové v dobrém stavu a ani při letu nedošlo k žádným technickým problémům. "Před dopadem tam nenastal žádný požár, exploze nebo jiné poškození," řekla Anodinová s tím, že posádka byla v průběhu letu několikrát upozorněna na špatné počasí u Smolensku.

InsertSingleVideo

Ke katastrofě prý přispěli i vysoce postavení činitelé na palubě. Obávali se, že by slavnostní ceremoniál v Katyni nestihli, kdyby letoun zamířil na některé ze záložních letišť. "To by se zbláznil," řekl prý na adresu prezidenta jeden z členů posádky podle záznamu z černých skříněk ().

Ani sami Poláci nezpochybňují vinu polských pilotů, ale ve zprávě by chtěli vidět i zhodnocení role ruských dispečerů ze smolenského letiště Severnyj, kteří zřejmě také mají svůj díl viny na neštěstí. Ještě v předvečer zveřejnění nové verze zprávy polští činitelé vyjádřili pochyby, zda Moskva stihla v krátkém čase polské výhrady zapracovat.

ZÁVĚRY MEZISTÁTNÍHO LETECKÉHO VÝBORU

1. Let do Smolenska neměl vojenský status. Posádka letadla měla odpovědnost za průběh letu.

2. Letadlo nemělo před startem technické problémy. Správně fungovaly motory, před srážkou se zemí nenastal na palubě letadla výbuch.

3. Organizaci letu poznamenala pochybení ohledně přípravy posádky a výběru záložních letišť.

4. Posádka nebyla dostatečně připravena na let na smolenské letiště Severnyj, které nebylo vybaveno navigačním systémem ILS usnadňujícím přistávání při omezené viditelnosti.

5. Posádka dostala opakovaně zprávy o tom, že ve Smolensku je špatné počasí. Přesto neodletěla na záložní letiště a rozhodla se sama přistát, kontrolní věž s tím souhlasila.

6. V kokpitu byli dva lidé, kteří nepatřili k posádce - velitel polských vzdušných sil Andrzej Blasik, jméno druhého Mezinárodní letecký výbor neuvádí. 

7. Velitel posádky Tu-154M byl pod psychickým tlakem kromě jiného proto, že v kokpitu byl velitel vzdušných sil Blasik. Posádka se prý také obávala negativní reakce prezidenta Lecha Kaczynského.

8. Není žádný záznam, z něhož by vyplývalo, že prezident Kaczynski nařídil, aby letadlo přistálo ve Smolensku.

9. Členové posádky Tu-154M mezi sebou nedostatečně spolupracovali.

10. Letadlo klesalo příliš prudce a rychle. Posádka nereagovala na signály varovného systému, že letadlo kleslo pod stanovenou minimální výšku.

11. Velitel posádky Tu-154M ovládal ruštinu na uspokojivé úrovni.

12. Nedostatečná infrastruktura letiště ve Smolensku i ne nejlepší stav technických zařízení na letišti nebyly příčinou neštěstí.

13. Kontroloři na věži letiště ve Smolensku nebyli pod nátlakem.

14. Žádná z chyb, jež vedly k leteckému neštěstí, neukazuje na zavinění ruské strany.

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz